. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

ابتکاری جالب برای مصرف کمتر برق (عکس)

PDF version
کل آرا: 254
یک دانشگاه در مونیخ آلمان دست به ابتکار فوق العاده ای زده، این دانشگاه برای کاهش مصرف برق، نشاط و شادابی دانشجویان و خلاصه کلی سود دیگر تصمیم گرفته سیستم آسانسور خود را کمی تغییر دهد یا بهتر بگویم یک خروجی بهتر به جای آسانسور قرار داده است.

ابتکاری جالب برای مصرف کمتر برق (عکس)

در ادامه سایت علمی نخبگان جوان شما را به مطالعه این مطلب دعوت مینماید 

یک دانشگاه در مونیخ آلمان دست به ابتکار فوق العاده ای زده، این دانشگاه برای کاهش مصرف برق، نشاط و شادابی دانشجویان و خلاصه کلی سود دیگر تصمیم گرفته سیستم آسانسور خود را کمی تغییر دهد یا بهتر بگویم یک خروجی بهتر به جای آسانسور قرار داده است.

این سازه که طبقه ی چهارم را به همکف وصل می کند توسط دو هنرمند و طراح آلمانی به نام های Johannes Brunner و Raimund Ritz طراحی شده است.

شور و حرارت و لذت پایین آمدن از یك سرسره در پارك وقتی كودك بودیم (و یا حتی یك بزرگ سال) را به یاد دارید؟ حس بی‌وزنی در فضا آن‌قدر پرنشاط و جذاب بود كه طاقت بالا رفتن از پله‌های سرسره را نداشتیم و دوست داشتیم سریع‌تر به خود سرسره برسیم. بعضی از معماران و هنرمندان از كودك درون خود استفاده كرده و لذت سرسره را وارد ساختمان‌ها برای استفاده همگان كرده‌اند. البته جدا از مسئله لذت و تفریح این سازه‌ها كاربردهای فراوانی هم دارند.

دانشکده فنی مونیخ


(image via: Gizmodo)

به نظر می‌رسد معماران علاقه زیادی به ساختمان‌های تعاملی دارند. خود ما هم وقتی داخل یك ساختمان هستیم دوست داریم بتوانیم آن را تجربه كنیم. این همان ایده‌ای است كه در پشت گرایش‌های مربوط به استفاده از سرسره در ساختمان نهفته است. ساختمان‌ها با عناصر تعاملی مانند سرسره مكانی لذت‌بخش و جذاب برای كسانی كه در آن كار می‌كنند و یا درس می‌خوانند فراهم می‌كنند. چنین تجربه‌ای باعث كاهش تنش‌های روزانه، نقش بستن لبخندی در میانه روز، و حتی نرمش می‌شود. عكس بالا سرسره‌ای در دانشكده‌ای در شهر مونیخ را نشان می‌دهد كه دانشجویان می‌توانند در عرض یك ثانیه از طبقه سوم به طبقه همكف سر بخورند.

مرکز تفریحی کوروس در تورنتو کانادا


(image via: blogTO)

سرسره لوله‌ای سفید رنگ موجود در Corus Entertainment ایده جدید مسئولان تورنتو است كه طبقه سوم این ساختمان را به طبقه همكف وصل می‌كند و كارمندان و بازدیدكنندگان بی‌توجه به مسئولیت‌های زندگی لحظه‌ای را در آن گذرانده و وارد فضای كودكی خود شوند. علاوه بر ایجاد یك سرگرمی جذاب این سرسره یك عنصر معمارانه منحصربه‌فرد را به این ساختمان جدید بسیار مدرن اضافه كرده است.

موزه شهر سنت لوئیس 


(image via: TravelPod)

موزه شهر جایی برای تجربه است كه در خود شگفتی‌های هنرمندانه و خلاقانه زیادی را برای بازدیدكنندگان در هر سنی فراهم كرده است. هر كس با این سرسره بزرگ هفت طبقه مواجه شود سریعا تبدیل به كودكی بازیگوش خواهد شد. سرسره مارپیچ فلزی این موزه دارای ظاهر ترسناكی است، اما چه كسی تاب مقاوت در برابر تجربه شوت شدن در درون این سرسره را دارد؟

زندانی در تورنتو


(images via: Mashable and Unlimited Magazine)

سرسره‌های فضاهای داخلی می‌توانند به فضاهای مختلف جذابیت و سرگرمی اضافه كنند (حتی زندان‌ها هم با داشتن یك سرسره محل شادی خواهند شد)، و این همان چیزی است كه مسئولان Grip Limited هنگام نصب این «سرسره بزرگ نارنجی» در دفتر تورنتوی خود در ذهن داشتند. این سرسره نشان‌دهنده جذابیت و ماهیت باز این شركت و رویكرد خلاقانه آن‌ها در حل مشكلات است. این همان عنصر اصلی در جنبش سرسره‌ها است: سرگرمی، آزادی، اشتیاق به دور ریختن فضای خشك و رسمی، و داشتن ذهنی آرام و نوآور.

دفتر گوگل در زوریخ آلمان 


(image via: Treehugger)

آیا دلیل گرایش به استفاده از سرسره در درون ساختمان‌های اداری فقط خشنودی و لذت است؟ به نظر می‌رسد بسیاری از شركت‌ها از سرسره در درون ساختمان خود استفاده می‌كنند تا سلامت كاركنان و ارباب رجوع‌شان افزایش یابد. هیچ‌كس برای رسیدن به بالای سرسره از آسانسور استفاده نمی‌كند: افراد پله‌ها را بالا می‌روند و از این طریق كمی نرمش می‌كنند و انرژی می‌سوزانند.حتی برای كسانی كه از سرسره فقط پایین می‌آیند نیز مزیت‌های زیادی دارد و هم‌چنین در استفاده از برق در آسانسور صرفه‌جویی می‌شود. البته كاركنان شركت گوگل در زوریخ خیلی به این مسائل فكر نمی‌كنند، آن‌ها فقط از سرسره جذاب شركت‌شان لذت می‌برند.

تیت مدرن نگارخانه هنرهای مدرن در لندن بریتانیا


(images via: Carsten Holler and Rory Hyde)

وقتی به استفاده از سرسره در درون ساختمان فكر می‌كنید احتمالا یك موزه هنری آخرین جایی است كه احتمال حضور چنین عنصر معمارانه‌ای را در آن می‌دهید، اما در سالن توربین گالری تیت مدرن یك سرسره معمارانه/ هنرمندانه وجود دارد كه كاملا با پیرامون خود در هماهنگی است. هنرمند بلژیكی كارستن هولر این سرسره بزرگ مجسمه‌گون را در سال 2007 در این سالن نصب كرد و بازدیدكنندگان را با جنبه دیگری از هنر آشنا كرد. قرار دادن یك سرسره- كه معمولا به‌عنوان اسباب بازی كودكان در نظر گرفته می‌شود- در وسط یك موزه هنری كه معولا از شما خواسته می‌شود به چیزی دست نزنید آشنازدایی از چنین مكانی است و تجربه جدیدی را برای بازدیدكنندگان فراهم می‌كند.

طراحی سرسره در کنار پلکان منازل 


(images via: Dornob 12)

فقط فضاهای عمومی نیستند كه از سرسره استفاده می‌كنند. از سرسره‌ها در بسیاری از خانه‌ها در سراسر جهان نیز استفاده می‌شود. چنین سرسره‌ای می‌تواند در اتاق كودك نصب شود و این امكان را برای او فراهم كند كه از تختش پایین بیاید یا فقط به عنوان عنصری جذاب و سرگرمی‌بخش در خانه نصب شود. نمونه‌هایی از این دست را در دو عكس بالا می‌بینید. وقتی خانه شما دارای چنین عنصر جذابی باشد حتی آشغال بیرون بردن هم جذاب و لذت‌بخش می‌شود.

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 43522
  • بازدید دیروز: 56447

افراد آنلاین:

191

اکنون ساعت   10:33 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 3 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان