. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

ارائه راهکار همه‌جانبه در گرو پژوهش گروهی است

PDF version
کل آرا: 361
ارائه راهکار همه‌جانبه در گرو پژوهش گروهی است
بهترین راهکار برای آسیب‌شناسی یک چالش، انجام تحقیق و در نهایت ارائه راه‌حل جامع برای رفع آن، فعالیت گروهی است، گفت: تعیین هدف مشخص در قالب یک پروژه تعریف‌شده، گردهم آمدن تخصص‌های مورد نیاز و تشکیل گروه کارآمد بر اساس هدف مدنظر، از ارکان اصلی فعالیت گروهی است.

عزیزی؛ دانشجوی مستعد دانشگاه لرستان با بیان اینکه بهترین راهکار برای آسیب‌شناسی یک چالش، انجام تحقیق و در نهایت ارائه راه‌حل جامع برای رفع آن، فعالیت گروهی است، گفت: تعیین هدف مشخص در قالب یک پروژه تعریف‌شده، گردهم آمدن تخصص‌های مورد نیاز و تشکیل گروه کارآمد بر اساس هدف مدنظر، از ارکان اصلی فعالیت گروهی است.

نعمت عزیزی؛ دانشجوی دکتری رشته زبان و ادبیات عربی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان گسترش دایره نخبگانی را از ملزومات پیشرفت کشور عنوان کرد و گفت: افزایش تعداد مشمولان، یکی از مزیت‌های آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر است.

وی با بیان اینکه مقطع دکتری، زمان ورود جدی فرد به فضای تحقیق و پژوهش کاربردی است، افزود: تحقیق و پژوهش در رشته‌های علوم‌انسانی نیازهای سخت‌افزاری و امکانات فیزیکی خاصی لازم ندارند. بیشترین نیاز دانشجویان این رشته‌ها دسترسی به منابع و کتابخانه‌های غنی است که در صورت فراهم‎‌شدن این امکان، دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی در رشته‌های علوم‌انسانی می‌توانند قابلیت‌های پژوهشی خود را به خوبی به منصه ظهور برسانند.

دانشجوی دکتری رشته زبان و ادبیات عربی اضافه کرد: علاوه بر آنچه گفته شد حمایت مالی از فرد محصل در مقطع تحصیلات‌تکمیلی خاصه دوره دکتری به دلایل مختلفی ازجمله سن ازدواج می‌تواند در اولویت قرار بگیرد. فرد به دلیل مشغله تحصیلی در این برهه نمی‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌های روزمره خود را تأمین کند هرچند تسهیلاتی مانند پژوهش‌یاری و آموزش‌یاری نقش مهمی در رفع این چالش دارند.

عزیزی با اشاره به چالش‌های موجود در رشته‌های علوم‌انسانی برای نگارش مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی، اظهار داشت: روند سیاست‌گذاری‌ها در سال‌های گذشته به نحوی بود که دانشگاهیان به سمت چاپ مقاله سوق پیدا کردند و تعداد مقاله ملاک ارزشیابی‌ها قرار گرفت. این عامل پس از مدتی سبب بروز پدیده‌های نامبارکی مانند خرید، فروش و مونتاژ مقاله شد. با این حال فعالیت پژوهشی و در نهایت تولید علم واقعی در رشته‌های علوم‌انسانی در مقایسه با علوم‌پایه و یا فنی‌مهندسی پیچیده‌تر است و فرد برای چاپ مقاله باید مسیر پر پیچ‌وخمی را طی کند. به همین دلیل آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان می‌توانند در امتیازدهی به این نکته نیز توجه کنند.

دانشجوی مستعد دانشگاه لرستان در ادامه با اشاره به تاثیر مستقیم و شگرف دستاوردهای تحقیق و پژوهش در رشته‌های علوم‌انسانی، به لزوم کارگروهی اشاره و تصریح کرد: رشته‌های موجود در این شاخه از علم مانند جامعه‌شناسی، روانشناسی، ادبیات، حقوق و غیره، غالباً به هم مرتبط هستند؛ به همین دلیل بهترین راهکار برای آسیب‌شناسی یک چالش، انجام تحقیق و در نهایت ارائه راه‌حل جامع برای رفع آن، فعالیت گروهی است. تعیین هدف مشخص در قالب یک پروژه تعریف‌شده، گردهم آمدن تخصص‌های مورد نیاز و تشکیل گروه کارآمد بر اساس هدف مدنظر از ارکان اصلی فعالیت گروهی است.

وی در پایان بیان اینکه مستعدبرتر سودای خدمت به وطن را در سر دارد، گفت: تفکر غالب بر اجتماعات نخبگانی تاثیرگذاری مثبت در جامعه است و نه مهاجرت از کشور.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 17422
  • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

292

اکنون ساعت   9:11 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان