. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

ارتباط بین سلامت مغز و 20 ثانیه ایستادن روی یک پا

PDF version
کل آرا: 701
ارتباط بین سلامت مغز و 20 ثانیه ایستادن روی یک پا
آیا می دانستید که میزان توانایی شما برای ۲۰ ثانیه ایستادن بر روی یک پا می تواند نشان دهنده سلامت مغز شما باشد. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، شاید با خود فکر کنید که این مسئله با عدم تعادل ارتباط دارد. این دقیقاً همان چیزی است که یک تحقیق جدید به آن رسیده است.

محققان دانشگاه کیوتو ژاپن از حدود ۱۴۰۰ فرد (با سن متوسط ۶۷ سال) خواستند تا به مدت ۶۰ ثانیه، روی یک پا بایستند و چشم خود را باز نگه دارند. هر کس این کار را دوبار انجام داد و زمان بیشتر برای او ثبت شد. پس از آن، محققان مغز هر فرد را با استفاده از MRI بررسی کردند.

محققان دریافتند کسانی که به سختی می توانستند ۲۰ ثانیه روی پای خود بایستند، به بیماری عروق کوچک مبتلا بودند؛ با این حال این افراد علائم خاصی نداشتند. بیماری عروق کوچک با سکته مغزی، زوال عقل و حتی پارکینسون ارتباط دارد. در بین افرادی که نتوانستند تعادل خود را حفظ کنند، ۱۵ درصد دارای یک ضایعه مغزی کوچک، ۳۰ درصد دارای دو ضایعه مغزی کوچک، ۱۶ درصد دارای یک رگ مغزی مسدودشده و ۳۵ درصد دارای دو رگ مغزی مسدود شده بودند. علاوه بر این، کسانی که کمتر از همه توانستند تعادل خود را حفظ کنند، دارای پایین ترین سطح عملکرد ذهنی بودند.

 

ایستادن بر روی یک پا چگونه می تواند نشان دهنده سلامت مغز باشد؟

به گفته ژوزه بیلر، دکتر عصب شناس، حفظ تعادل به سه مدار حسی اصلی مربوط می شود: دید، حس عمقی (درک شما از موقعیت بدن) و سیستم دهلیزی (گوش داخلی و …). اگر دروس دبیرستان خود را به یاد داشته باشید، می دانید که این مغز است که هر سه این مدارها را کنترل می کند. بنابراین، هر گونه ناهماهنگی بین این مدارها همچون ناتوانی در حفظ تعادل، نشان دهنده آسیب مغزی است.

پس آزمایش تعادل را انجام دهید تا متوجه شوید که عملکرد مغزی شما در چه حدی است. به گفته ژوزه بیلر، اگر نتوانستید ۲۰ ثانیه یا بیشتر تعادل خود را حفظ کنید، احتمال ابتلا به بیماری های مغزی و زوال ذهنی در شما افزایش می یابد. در این صورت، حتما با پزشک مشورت کنید.

منبع:بیتوته

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 39187
  • بازدید دیروز: 73348

افراد آنلاین:

210

اکنون ساعت   1:51 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 11 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان