. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

از ایده تا واقعیت ۱۰: ماکت اولیه را بسازید

PDF version
کل آرا: 132
شما به اندازه کافی در مورد ایده و محصول خود اطلاعات کسب کرده اید و بازار رقابت را هم به خوبی بررسی کرده اید. هم اکنون زمان آن فرا رسیده که برای محصول خود نامی انتخاب کنید. لیستی از نامه های کاندید را تهیه کنید. از آنجاییکه احتمال خیلی زیاد اولین نام منتخب شما قبلا انتخاب شده است لذا هنگامی که در جستجوی نام برای محصول یا شرکت خود می باشید این نکات را مدنظر داشته باشید :

از ایده تا واقعیت ۱۰: ماکت اولیه را بسازید

 

از ایده تا واقعیت ۱۰: ماکت اولیه را بسازید

از ایده تا واقعیت ۱۰: ماکت اولیه را بسازید

در بخش هشتم و نهم ۹ گام اولیه برای عملی سازی ایده تشریح شد. در این بخش ادامه مراحل ارائه می شود :

مرحله دهم : انتخاب یک نام برای محصول یا شرکت

شما به اندازه کافی در مورد ایده و محصول خود اطلاعات کسب کرده اید و بازار رقابت را هم به خوبی بررسی کرده اید. هم اکنون زمان آن فرا رسیده که برای محصول خود نامی انتخاب کنید. لیستی از نامه های کاندید را تهیه کنید. از آنجاییکه احتمال خیلی زیاد اولین نام منتخب شما قبلا انتخاب شده است لذا هنگامی که در جستجوی نام برای محصول یا شرکت خود می باشید این نکات را مدنظر داشته باشید :

 • سعی کنید نامی انتخاب کنید که در تلفظ راحت باشد و قابل تفکیک باشد. مردم نام ها در یادشان می ماند و این انتخاب مهمی است.
 • در این مورد فکر کنید که آیا می خواهید نام خودتان به عنوان چهره محصول مطرح شود یا خیر؟ ممکن است تصمیم بگیرید از نام خودتان برای بخشی از نام محصول استفاده کنید. مثلا سوپهای رژیمی سندی! یا ممکن است از یک نام عمومی برای آن استفاده کنید. مثلا سس گوجه مامان! در این حالت این حس القا می شود که یک نوع سس خانگی است با این تفاوت که دیگر شما مدل آن نیستید.
 • بررسی کنید که نام منتخب شما در زبان های پرکاربرد مانند اسپانیایی و فرانسوی یک نام عمومی نباشد. همچنین بیانگر منظور یا مقصد نامناسبی در فرهنگ دیگری نباشد.

روش : برای اینکه در مورد تکراری بودن احتمالی نام محصول خود جستجو کنید سری به پایگاه پتنت ها بزنید uspto.gov  آنجا بخش trademark را انتخاب نموده و نام خود را جستجو کنید. در این بخش هم نام های زنده و در حال استفاده نشان داده می شود و هم نام های “مرده” که منقضی شده اند را می توان دید. در این بخش صنعت مرتبط با نام را خواهید دید و همینطور عکس های مرتبط را.

نکته مهم : به صدای درون خود اعتماد کنید

در خلال سفر خود به سوالات مختلفی برخواهید خورد. شما باید تصمیمات مختلفی اتخاذ کنید. مانند فرایند ساخت یک خانه از نقشه روی کاغذ تا اجرای کامل. در شرایطی قرار خواهید گرفت که قبلا برخورد نکرده اید. ممکن است پاسخ صحیح را بلافاصله پیدا نکنید. اما از طرفی باید سریع تصمیم بگیرید. در اینجا لازم است مقداری به خود زمان دهید. قدری صبور باشید و گزینه های مختلف را بسنجید.

ممکن است وسوسه شوید که تصمیمی را به سرعت اتخاذ کنید. در اینجا کمی صبر کنید و قبل از تصمیم نهایی آنرا سبک سنگین کنید. به ندای درونی خود گوش دهید اما قبل از تصمیم نهایی آنرا مورد پرسش قرار دهید. اگر در تصمیماتتان دقت نظر به خرج دهید محدوده دانش شما در مورد محصول گسترده تر خواهد شد و اعتماد به نفس بیشتری درمورد انتخاب خود پیدا خواهید کرد.

مرحله یازدهم : ماکت اولیه را بسازید

شما ایده خود را نوشته اید سپس طرح اولیه آنرا کشیده اید و بر روی آن بحث کرده اید . شما زمان زیادی بر روی آن فکر کرده اید و اکنون زمان آن است که آنرا بسازید. سعی کنید ماکت اولیه را با استفاده بهینه از توان خودتان بسازید. برش ها را انجام دهید. ممکن است لبه هاتیز و نافرم باشند اما خوب است ادامه دهید. چراکه این نمونه به شما امکان می دهد بدانید چه مواد اولیه و به چه میزان لازم دارید و روش به هم بندی آنها را خواهید دانست. با این یافته ها شما می توانید تولید کننده ای را پیدا کنید که نیاز شما را تامین کند.

اینگونه بهتر می توانید با مشتریان بالقوه خود صحبت کنید. با ساخت نمونه اولیه ممکن است جلوی  انحرافی بزرگ در تولید گرفته شود.

در این نمونه مواد نهایی به کار می رود و لذا شما نتیجه انتخاب خود را خواهید دید. برای ساختن آن می توانید هم خود و یا “نمونه سازها” را به کمک بطلبید.

ماکت سازی احتمالا ترجمه فارسی پروتوتایپینگ (prototyping) است. در ماکت اولیه یک مدل کلی از کار شکل خواهد گرفت. این بهتر از حالتی است که کار شروع نشده است و مدام در اندیشه و هراس ادامه کار می باشیم. ممکن است ماکت اولیه کار مطلوب نباشد، در اینصورت می توان سریعا ماکت دیگری ساخت. از اینکه مدل اولیه شکست بخورد نباید ترسید. این آمادگی را داشته باشیم که مدل اولیه مدام در حال تغییر باشد تا نهایتا مدل نهایی شکل بگیرد. این الگوی کاری پروتوتایپینگ نام دارد. این روش برای شروع کارهای جدید و ناشناخته مناسب است. شما مدام در حال تشکیل و اصلاح مدل های جدید می باشید. ممکن است تا مدل نهایی چندین بار از ابتدا شروع کنید. اما این بهتر از شروع نکردن است.

شعار مرحله ماکت سازی : “به سرعت مدل اولیه را تشکیل دهید و به صورت مداوم آنرا اصلاح کنید تا به مدل نهایی می رسید.”

 نمونه اولیه را آزمایش کنید

با چند روش ساده و کم هزینه می توانید نمونه اولیه را مورد آزمایش قرار دهید و اطلاعات مفیدی بدست بیاورید :

 • سعی کنید با آن زیاد خوش رفتار نباشید
 • به دوستان و فامیل خود ارائه دهید تا آزمایش کنند.
 • در مورد مشکلات احتمالی آن بیاندیشید. بدون تعصب و به دور از خوشبینی
 • آنرا به یک فروشگاه محلی ببرید و نظر فروشنده یا مشتریان احتمالی را جویا بشوید

ایجاد تغییرات در این مرحله راحت تر از مرحله تولید نهایی محصول است.

 مرحله دوازدهم : خود را جای مشتری بگذاریم.

در صورتیکه بتوانیم خود را به عنوان مشتری تصور نموده و از دیدگاه او به ایده یا محصول خود بنگریم ممکن است نتایج مفیدی اخذ شود. این نیاز به دوری از تعصب و خوشبینی دارد. از آنجاییکه مشتری نهایی برای محصول پول پرداخت می نماید لذا در انتخاب آن سختگیر بوده و به دنبال ارزش افزوده مناسبی برای هزینه پرداختی اش می باشد. اگر بتوانیم به دور از تعصب و خوشبینی خود را جای مشتری تصور کنیم آنگاه تصور بهتری از نیاز او خواهیم داشت. این مهارتی است که کارآفرین باید در درون خود پرورش دهد.

 مرحله سیزدهم : ایده خود را بسته بندی کنید.

منظور از آن لزوما بسته بندی فیزیکی نیست بلکه از اصل اولیه پکیجینگ که سالهاست وجود داشته استفاده شود.یعنی ایده آنقدر پرورش یافته و مستقل باشد که لازم نباشد خود ایده پرداز همراه آن حضور داشته باشد.  یعنی بتوان ایده را در یک بسته گذاشت. آن بسته شامل تمام حالات و پیش آمدهای ممکن باشد. مشتری بدون نیاز به ایده پرداز بتواند از آن استفاده کند.

مثال ۱ : به عنوان مثال می توان به موفقیت نوشیدنی ایستک اشاره نمود. در بسته بندی ایستک یک طعم خوب قرار دارد که مشتری را جذب می کند. بسته ایده اگر کامل باشد خودش خودش را پیش می برد. نیازی به تبلیغات وسیع ندارد. ایده بسته بندی شده باید شسته رفته و با کیفیت باشد. باید بارها تست شود. باید آنچه را که مورد انتظار است به خوبی انجام دهد.

مثال ۲ : به عنوان مثال از بسته بندی ایده می توان به ورد پرس اشاره کرد. در آن تقریبا همه کارها را می توان آنلاین انجام داد. توسط کاربر مبتدی به راحتی نصب می شود. می توان پلاگین(افزونه) ها را مستقیما در وبلاگ  نصب کرد. این در حالیست که در سیستم جوملا کار مقداری پیچیده تر می باشد. می توان یکی از دلایل فراگیر شدن ورد پرس را بسته بندی خوب آن دانست.

مثال ۳ : بستنی آیس پک در بسته ای مستقل قرار دارد که می توان بدون نیاز به ابزار جانبی از آن استفاده نمود.

مثال ۴ : به عنوان یک مثال مجازی می توان به استارتاپ “ایران فایل” اشاره کرد. در این استارتاپ به خوبی نیازهای مشاوران املاک و مالکان و متقاضیان دیده شده است. تمامی فعالیت های مبتنی بر وب نمی باشد. در بسته بندی این ایده نیاز مشاوران و مالکان و متقاضیان همگی باهم دیده شده است.

 باز هم ایده مبهم است!

زمانی که چندین ایده جدید در ذهن دارید. به ایده های خود خوشبین می باشید. فقط نمی دانید که از کجا باید شروع کنید. در واقع ایده هایتان کلی است و مقداری هم مبهم می باشد. از آنجاییکه ایده تان جدید می باشد، کمی هم نگران عدم موفقیت آن هستید. تمام مراحل فوق را انجام داده اید و بازهم ایده شما شکل مشخصی به خود نگرفته است. یعنی ایده شما هنوز در هاله ای از ابهام قراردارد. تمام اینها باعث شده است که گام اول را برندارید. باید گفت که این خاصیت کارهای جدید می باشد. نقطه شروع کار مشخص نیست.

در این بخش ۲ راه حل برای برخورد با ایده های مبهم ارائه می شود :

راه حل ۱ : در این حالت بهتر است زمان زیادی را بر روی نقطه شروع صرف ننماییم. بهتر است از جایی آغاز کنیم. هرچند اگر نقطه شروع دلخواهمان نباشد اما مهم این است که شروع کرده ایم.

راه حل ۲ : اقدام نویسی روزانه برای شروع ایده های مبهم. در این حالت شما اهداف و اقدامات کوچکی را به صورت روزانه برای خود تعریف می کنید. در پایان هر روز برای روز بعد هدفگذاری می کنید و آنها را یادداشت می کنید. روز بعد سعی می کنید به هر کدام از آنها رسیدگی کنید و نتیجه بگیرید. هنگامی که اقدام عملی را شروع می کنید به مرور زوایای ایده مبهمتان بیشتر روشن می شود. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که برای شروع باید اقدامات روزانه را کوتاه و قابل دستیابی تعریف کنید. در این صورت در طول یک ماه شما توانسته اید مسیرهای مختلفی را آزمایش کرده و نتایج مختلفی کسب نمایید. مزیت اینکار این است که شما بر روی نقطه شروع متوقف نشده اید بلکه وارد دنیای اجرا شده و با مسائل و چالش های واقعی آن روبرو هستید. ممکن است برخی از اقدامات کوتاه روزانه هرز بروند اما شما چیزی از دست نداده اید چراکه با هزینه کمی شروع کرده اید و در صورت اشتباه به سرعت می توانید مسیر را اصلاح نمایید.

منبع:سایت ایده و خلاقیت

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

 • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

 • تعداد مقالات: 3,060
 • بازدید امروز : 15258
 • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

310

اکنون ساعت   8:06 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان