. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

اصطلاحات مربوط به انواع حرکت ها در نجوم

PDF version
کل آرا: 44
ر نجوم واژه های جالب زیادی وجود دارد مثل سال نوری، سیاره، کهکشان، سحابی، سیاه چاله، ابرنواختر، سحابی سیاره ای و غیره. اما برای فهم آنها و حرکاتشان ستاره شناسان از اصطلاحات فیزیک و ریاضی استفاده می کنند. برای مثال واژه «سرعت» (velocity) را به کار می بریم تا درباره این که یک شیء چقدر تند حرکت می کند صحبت کنیم. اصطلاح «شتاب» (acceleration) که از فیزیک گرفته شده (همان طور که واژه سرعت هم از فیزیک می آید)، به نرخ تغییر سرعت حرکت یک شیء در طول زمان اشاره دارد. درباره نحوه شروع به حرکت یک خودرو فکر کنید. در شروع به آرامی حرکت می کنید، اما در مسیر طولانی سرعت می گیرید (یا به خودرو شتاب می بخشید). دو اصطلاح دیگر که در علوم مورد استفاده قرار می گیرد چرخش (rotation) و حرکت انتقالی یا گردشی (revolution) هستند. این دو واژه یکسان معنی نمی دهند، اما حرکاتی که اشیا انجام می دهند را توصیف می کنند. در واقع، این واژه ها منحصر به علم نجوم هم نیستند. هر دو واژه جنبه های مهمی از ریاضیات، به ویژه هندسه و همچنین فیزیک و شیمی هستند. بنابراین، دانستن آنچه معنی می دهند و تفاوت بین این دو، از جنبه آموزشی مهم است.

در نجوم واژه های جالب زیادی وجود دارد مثل سال نوری، سیاره، کهکشان، سحابی، سیاه چاله، ابرنواختر، سحابی سیاره ای و غیره. اما برای فهم آنها و حرکاتشان ستاره شناسان از اصطلاحات فیزیک و ریاضی استفاده می کنند. برای مثال واژه «سرعت» (velocity) را به کار می بریم تا درباره این که یک شیء چقدر تند حرکت می کند صحبت کنیم.

اصطلاح «شتاب» (acceleration) که از فیزیک گرفته شده (همان طور که واژه سرعت هم از فیزیک می آید)، به نرخ تغییر سرعت حرکت یک شیء در طول زمان اشاره دارد. درباره نحوه شروع به حرکت یک خودرو فکر کنید. در شروع به آرامی حرکت می کنید، اما در مسیر طولانی سرعت می گیرید (یا به خودرو شتاب می بخشید).

دو اصطلاح دیگر که در علوم مورد استفاده قرار می گیرد چرخش (rotation) و حرکت انتقالی یا گردشی (revolutionn) هستند. این دو واژه یکسان معنی نمی دهند، اما حرکاتی  که اشیا انجام می دهند را توصیف می کنند. در واقع، این واژه ها منحصر به علم نجوم هم نیستند. هر دو واژه جنبه های مهمی از ریاضیات، به ویژه هندسه و همچنین فیزیک و شیمی هستند. بنابراین، دانستن آنچه معنی می دهند و تفاوت بین این دو، از جنبه آموزشی مهم است.

 

چرخش (rotation)

تعریف دقیق چرخش، حرکت دایره ای یک شیء حول یک نقطه در فضا است. حتی اگر تا به حال هندسه مطالعه نکرده اید، باز هم احتمالاً درباره این نوع حرکت چیزهایی می دانید. نقطه ای را روی یک تکه کاغذ تصور کنید. اگر کاغذ را بچرخانید در حالی که آن را بر روی میز قرار داده اید، در اصل هر نقطه روی تکه کاغذ را حول نقطه مرکزی می چرخانید.

اگر همان نقطه را بر روی یک توپ رسم کنید و توپ را حول نقطه بچرخانید درواقع بقیه توپ را حول آن نقطه می چرخانید.

در بحث انواع اشیاء در نجوم، اصطلاح چرخش برای شیئی که حول یک محور می چرخد به کار می رود. چرخ و فلک را تصور کنید. چرخ و فلک حول قطب مرکز می چرخد، که محور است.

زمین هم به همین ترتیب حول محورش می چرخد. در واقع، بسیاری از اجرام آسمانی هم همین گونه هستند. هنگامی که محور چرخشی از میان شیء عبور می کند به حرکت آن اسپین (spinn) گفته می شود. واژه اسپین در ستاره شناسی، برای حرکت بسیاری از اشیاء - ستارگان، سیارات، ستاره های نوترونی، تپ اخترها و غیره روی  محورشان به کار می رود.

 

حرکت انتقالی یا گردشی (revolution)

البته لازم نیست که محور چرخشی حتماً از میان شیء عبور کند. در برخی از موارد محور چرخشی در خارج از جسم است.

وقتی این اتفاق رخ می دهد، ما شیئی داریم که حول محور چرخشی حرکت انتقالی دارد. نمونه های حرکت انتقالی، یک توپ در انتهای یک نخ است یا یک سیاره که حول یک ستاره حرکت می کند. اما در مورد سیاراتی که حول ستاره ها حرکت انتقالی دارند، حرکت معمولاً حرکت مداری (orbitt) نامیده می شود.

 

سیستم زمین- خورشید

از آن جایی که نجوم اغلب به چند شیء در حال حرکت می پردازد، همه چیز پیچیده تر می شود. در برخی از سیستم ها چند محور چرخشی وجود دارد. یکی از نمونه های نجوم کلاسیک، سیستم زمین- خورشید است. هم خورشید و هم زمین به صورت جداگانه می چرخند، اما زمین به طور خاص تر در مداری به دور خورشید می گردد.

برای ساده تر کردن کارها، فقط به واژه اسپین به صورت حرکتی که شیئی روی محورش انجام می دهد فکر کنید. البته اگر بخواهید می توانید بگویید که این شیء حول محورش می چرخد.

حرکت مداری، حرکت یک شیء حول یکی دیگر است. ما می بینیم که زمین حرکت مداری به دور خورشید دارد. ماه در مداری حول زمین می گردد. خورشید در مرکز کهکشان راه شیری در مداری می گردد. این احتمال وجود دارد که کهکشان راه شیری هم در گروه محلی در حال حرکت مداری به دور جرم دیگری باشد.

اغلب می شنوید که گفته می شود زمین به دور خورشید حرکت انتقالی دارد. این واژه می تواند توصیف دقیقی از همان «حرکت مداری حول خورشید» باشد. حرکت مداری کمی دقیق تر است و حرکتی است که می تواند با استفاده از جرم و گرانش و فاصله بین اجسامی که در حال حرکت مداری هستند محاسبه شود.

همچنین اغلب می شنوید که افراد به مدت زمانی که برای یک سیاره لازم است تا مدارش حول خورشید را کامل کند، حرکت انتقالی می گویند که قدیم ترها به کار می رفت و کاملاً درست است.

منبع:سایت 020

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 32901
  • بازدید دیروز: 37967

افراد آنلاین:

299

اکنون ساعت   10:38 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 29 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان