. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

امام رضا (ع) طبق برنامه خداوند برای کادرسازی قیام مهدی موعود(عج) به ایران آمد

PDF version
کل آرا: 104
دسته بندی: 
آنچه امام رضا (ع) را به ایران آورد حرکت امام در مسیر برنامه الهی بود و نه اجبار فرد پستی چون مأمون. طبق روایات، بزرگ‌‎ترین لشگری که امام زمان (عج) را همراهی می‎‌کند از خراسان است و آمدن امام رضا (ع) به ایران برنامه خدا برای تربیت این لشگر است.

حجت‎الاسلام ابوالقاسمی در گفت‎وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» با بیان این مطلب که در تاریخ نقل شده است یکی از دسیسه‎‎‌های مأمون آوردن امام رضا (ع) به ایران بوده است تا به رفتار امام اشراف داشته باشد و بعد هم ولایتعهدی را به ایشان تحمیل کند، گفت: ظاهر ماجرا چنین بود که مأمون با سیاست و تدبیر امام رضا (ع) را به ایران کشانده است، اما بر اساس آیات و روایات این ادعا غلط است. رسول‌الله (ص) در حدیثی می‎‌فرمایند: پاره‏‎ای از تن من در سرزمین خراسان دفن می‎‌‏شود که هیچ گرفتاری او را زیارت نمی‎‏کند، جز اینکه خداوند پریشانی را از او می‎‏‌زداید و هیچ گنهکاری به زیارت او نائل نمی‎‏شود، مگر آنکه خداوند گناهانش را می‏‎آمرزد. (وسائل‎الشیعه، ج10، ص437)

وی افزود: اینکه آمدن امام رضا (ع) به ایران از زمان رسول‌الله (ص) مطرح شده است، بیانگر موضوعی مهم است که در راستای برنامه‎‌های خداوند برای بشریت طراحی شده است و به معنای مدیریت امام رضا (ع) توسط مأمون در ایران نیست. امیرالمومنین (ع) ذیل آیه پایانی سوره تکویر «و ما تشاءون الا أن یشاءالله»،  می‌فرماید: «إن قُلُوبنا اَوعیَةٌ لِمَشیَّةِ اللهِ فَاذا شاءَ شِئنا» ، قلب ما ظرف خواسته‌‎های خداست و هر آن چیزی که خدا بخواهد، ما هم می‌‎خواهیم. (الهدایه‌الکبری:359؛ دلائل‌الامامه: ص506)

حجت‎الاسلام ابوالقاسمی با بیان این مطلب که هیچ کسی بر اساس این آیه و حدیث نمی‎‌تواند چیزی را به امام (ع) تحمیل کند، اظهار کرد: اینکه بگوییم مأمون، امام رضا (ع) را برای آمدن به ایران مجبور کرد، حرفی کاملاً غلط است، چرا که امام (ع) با محوریت برنامه‎‌ها و اوامر الهی عمل می‌‎کند و خدا در هر جایی به هر گونه‌‎ای اراده کند، ظرف اراده الهی خواهند بود، همچنان که خدا خواست و امام رضا (ع) به ایران آمد و در مقابل، جاییکه اراده الهی نباشد، کسی نمی‌‎تواند مانع آن شود.

وی با بیان اینکه اگر آمدن امام رضا (ع) به ایران طبق برنامه خدایی نبود، امام (ع) ایستادگی و چه بسا جان خود را هم فدا می‎‌کردند، خاطرنشان کرد: در این امر که آمدن امام رضا (ع) به ایران با اراده الهی صورت گرفت و خدا شخصیت پستی چون مأمون را در این ماجرا به بازی گرفت، تردیدی وجود ندارد، گرچه به حسب ظاهر مأمون، امام (ع) را به ایران فراخواند، اما حقیقت چیز دیگری است.

منبع: تسنیم

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 19640
  • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

286

اکنون ساعت   10:22 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان