. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/njavan.com/public_html/includes/bootstrap.inc).

انجام پروژه کاربردی علاوه بر امکانات، قابلیت فردی هم می‌خواهد

PDF version
کل آرا: 61
دسته بندی: 
انجام پروژه کاربردی علاوه بر امکانات، قابلیت فردی هم می‌خواهد
رستمی‌قادی؛ دانشجوی دانشگاه تهران، گفت: حضور در عرصه عملیاتی علم، امکانات سخت‌افزاری، مالی و فیزیکی خاص خود را نیاز دارد و علاوه بر آن فرد نیز باید مهارت و توانایی فعالیت در این حوزه را داشته باشد.

مجتبی رستمی‌قادی؛ دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان، گفت: در آیین‌نامه جایزه تحصیلی امکان‌ها و تسهیلات مناسبی برای مستعدان‌برتر درنظر گرفته شده است.

وی افزود: گسترش دایره نخبگانی و برخورداری تعداد بیشتری از دانشجویان خاصه دانشجویان مقطع دکتری از تسهیلات این آیین‌نامه می‌تواند بیش از گذشته زمینه را برای اثرگذاری مستعدان‌برتر فراهم کند.

رستمی‌قادی به موضوع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد: پایان‌نامه، یکی از نقاطی است که دانشجو می‌تواند خود را برای حضور جدی در عرصه عملی علم آماده کند با این‌حال پروژه‌های تعریف‌شده (به دلایل مختلف) عموماً کاربردی نیستند و صرفاً جنبه رفع تکلیفی دارند.

دانشجوی برتر دانشگاه تهران اضافه کرد: از ابتدا پروژه با نگرش نظری تعریف می‌شود. استاد به دنبال افزایش تعداد مقاله برای ارتقاء و گرفتن گرنت است و به تبع آن دانشجو نیز به این مسیر هدایت می‌شود به همین دلیل به ندرت تحقیق و پژوهش دانشگاهی به مرحله تولید می‌رسد. از سوی دیگر این روند، راه را برای بروز بی‌اخلاقی‌ها نیز هموار می‌کند؛ خ و فروش مقاله و دادوستد آن تا نوشتن نام دیگران در مقاله.

وی به لزوم سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در حوزه علم اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی تنها در صورتی از پروژه علمی حمایت می‌کند که موفقیت تضمین شده باشد. برای قانع کردن این سرمایه‌گذار باید ایده به طرح و طرح به محصول آزمایشگاهی و در نهایت محصول آزمایشگاهی به محصولی پایلوت نیمه‌صنعتی مطابق با واقعیت‌های بازار تبدیل شود. بدون گذراندن این مسیر، جذب سرمایه‌گذار تقریباً امکان‌ناپذیر است.

دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی یادآور شد: نهادها و افرادی در کشور وجود دارند که حاضر هستند بدون چشم‌داشت هزینه و امکانات خود را در عرصه علم هزینه کنند. در این موارد بنیاد ملی نخبگان، به عنوان نهادی متشخص و حکومتی می‌تواند پل ارتباطی بین توان و ظرفیت اجتماع نخبگانی (اعم از استاد و دانشجو) با این نهادها و افراد باشد.

رستمی‌قادی تصریح کرد: انجام تحقیق و پژوهش عملیاتی قبل از هر چیز به نگرش و تفکر استاد مرتبط است. برخی از اساتید علاقه‌ای به حضور در مقیاس‌های بزرگ و صنعتی ندارند و حرکت روی مرز دانش را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر نیز که به این حوزه علاقمند هستند، غالباً امکانات و قابلیت‌های لازم را ندارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور در عرصه عملیاتی علم امکانات سخت‌افزاری، مالی و فیزیکی خاص خود را نیاز دارد و علاوه بر آن فرد نیز باید مهارت و توانایی فعالیت در این حوزه را داشته باشد. بسیاری از پروژه‌های کاربردی به علت عدم‌وجود قابلیت مدیریت در فردِ مسؤل پروژه، نیمه‌کاره رها می‌شوند و هرگز به محصول و یا خدمت تبدیل نخواهند شد.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

معرفی فناوران به وزارت دفاع

کلیه ی فناوران در حوزه ی صنایع دفاعی از طریق رسانه بر خط نخبگان جوان می توانند به مراکز زیر مجموعه...

طرح وام کم بهره

طرح وام بهره جهت حمایت از طرح های فن آورانه با اولویت IT و مخابرات جهت واگذاری تسهیلات کم بهره به...

صندوق مشارکت تجاری سازی

طبق تفاهم نامه رسانه بر خط نخبگان جوان با موسسه های توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان، فناوران می...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

کاربینی در صنعت

با توجه به تفاهم نامه رسانه بر خط نخبگان جوان با مراکز صنعتی ، این مرکز نسبت به آموزش و کاربینی...

معرفی فناوران به وزارت دفاع
طرح وام کم بهره
صندوق مشارکت تجاری سازی
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
کاربینی در صنعت

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,161
  • بازدید امروز : 16331
  • بازدید دیروز: 16594

افراد آنلاین:

361

اکنون ساعت   8:24 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 30 آبان 1398

 

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی نخبگان

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان