. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

انسان در خطر جدی انقراض است

PDF version
کل آرا: 112
بیگ بنگ: به گفته دانشمندان انسان در خطر جدی انقراض قرار دارد. فعالیت‌های بشر تاثیرات مخربی بر محیط زیست و پوشش گیاهی سیاره داشته است و حالا طبیعت به فکر انتقام گرفتن افتاده است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از سرویس فناوری آنا، تصور کنید یک غواص هستید، درون آب شیرجه می‌زنید و تازه یادتان می‌افتد که مخزن اکسیژن خود را جا گذاشته‌‌اید. تصور کنید یک کوهنورد هستید اما طنابی همراه خود ندارید. تصور کنید یک چترباز هستید اما چتر نجات‌تان باز نمی‌شود. اینها اساسا نتایج کارهایی است که انسان در حال حاضر انجام می‌دهد و اگر زودتر دست به کار نشویم گریبان‌گیر بشریت خواهد شد.

براساس نتایج مطالعه اخیر دانشگاه مینه سوتا و مک گیل، انسان بدون اهمیت به اثرات کارهای خود بر دیگر موجودات زنده، در حال به جا گذاشتن ردپای خود در این سیاره است. از آنجا که بشر برای غذا، پناهگاه، هوای تمیز و آب آشامیدنی به گیاهان و جانوران نیاز دارد، هر کاری که انجام دهد که به شکلی زندگی را برای موجودات دیگر سخت کند، در نهایت گریبان‌گیر خودش می‌شود و زندگی را برای انسان سخت‌تر می‌کند. با این وجود دانشمندان بر این باورند که هنوز امیدی وجود دارد و استراتژی‌هایی را برای اجتناب از انقراض انسان‌ها، قبل از آنکه خیلی دیر شود، ارائه داده‌اند.

فارست ایزابل و اندرو گونزالز با بررسی هشت کشور از چهار قاره نمای کلی از آنچه که می‌دانیم و آنچه که نیاز داریم درباره تاثیرات تخریب زیستگاه، شکار بی‌رویه، معرفی گونه‌های غیربومی و دیگر فعالیت‌های انسانی بر تنوع زیستی بدانیم، فراهم کرده‌اند. به علاوه، آنها مطالعات قبلی درباره نحوه از دست دادن تاثیرات تنوع زیستی بر طبیعت و مزایایی که طبیعت فراهم می‌کند، را خلاصه کرده‌اند؛ برای مثال، نتایج مطالعه‌ای اخیر نشان می‌دهد که کاهش تنوع گونه‌های درختان در جنگل‌ها با کاهش تولید چوب ارتباط دارد.

دانشمندان با در نظر داشتن نتایج حاصل از تحقیقات دیگر، تخمین می‌زنند که ارزش ناشی از تنوع زیستی برای انسان‌ها ۱۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که کل کشورهای دنیا، روی هم، برای حفاظت و احیای طبیعت هزینه می‌کنند. این امر بیان می‌کند که سرمایه‌گذاری‌های اضافی برای حفاظت از گونه‌های حیوانی و گیاهی نه تنها افت تنوع زیستی را کاهش می‌دهد بلکه مزایای اقتصادی نیز به همراه دارد.

ایزابل، سرپرست این پژوهش، در این باره گفت: «فعالیت‌های کنونی انسانی منجر به انقراض ششم در تاریخ حیات روی زمین خواهد شد؛ برخلاف این واقعیت، تنوع حیات مزایای بسیاری که مردم از طبیعت برداشت می‌کنند را افزایش می‌دهد، مانند چوب از جنگل‌ها، علوفه دام از مراتع و ماهی از اقیانوس و رودخانه‌ها. بنابراین کار بسیار عاقلانه‌ای است که سرمایه‌گذاری بیشتری روی حفاظت از تنوع زیستی کنیم». گونزالز در آخر افزود: «تنوع زیستی نقش بزرگ و مهمی در توسعه اهداف پایدار سازمان ملل ایفا می‌کند؛ برنامه‌ای که هدفش اطمینان حاصل کردن از رفاه انسان در طولانی مدت است. دستیابی به اهداف این برنامه نیازمند فعالیت‌هایی برای حفاظت، احیا و بازسازی تنوع زیستی از مقیاس محلی تا مقیاس جهانی است». جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 11877
  • بازدید دیروز: 33893

افراد آنلاین:

296

اکنون ساعت   6:54 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 1 آبان 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان