. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

اولین فضاپیمای بخش خصوصی که به فضا رفت

PDF version
کل آرا: 355
دسته بندی: 
اولین کپسول فضایی که توسط یک شرکت خصوصی ساخته شده است همراه با موشک "فالکن 9" پرتاب شد و در مدار قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری مهر، کپسول دراگون (اژدها) همراه با موشک "فالکن 9 محصول شرکت "اسپیس ایکس" از پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا پرتاب شد و پس از دو دور گردش در مدار اطراف زمین در اقیانوس آرام فرود آمد.

عکسهای اولین فضاپیمای بخش خصوصی که به فضا رفت

در این مطلب ازسایت علمی نخبگان جوان شما خواهید خواند :

اولین کپسول فضایی که توسط یک شرکت خصوصی ساخته شده است همراه با موشک "فالکن 9" پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر، کپسول دراگون (اژدها) همراه با موشک "فالکن 9 محصول شرکت "اسپیس ایکس" از پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا پرتاب شد و پس از دو دور گردش در مدار اطراف زمین در اقیانوس آرام فرود آمد.

کپسول دراگون 10 دقیقه پس از پرتاب از موشک فالکن جدا شد و کمی بعد به مدار خود در فاصله 300 کیلومتری رسید. این کپسول پس از انجام مانور گردش خود به دور زمین عملیات فرود را آغاز کرد و پس از 3 ساعت 20 دقیقه همراه با سه چتر نجات در آبهای اقیانوس آرام در فاصله حدود 800 کیلومتری غرب خلیج مکزیک فرود آمد.

نتایج مثبت این آزمایش نشان داد که سرانجام بخش خصوصی وارد ماموریتهای فضایی شد و بنابراین پس از بازنشستگی شاتلها می تواند رسما وارد خدمت شود.

"چارلز بولدن" رئیس ناسا در این خصوص اظهار داشت: "این اولین فضاپیمای ما از نسل جدید سیستمهای پرتاب تجاری است که می تواند یک حامی مسلم برای ایستگاه فضایی بین المللی باشد و در آینده می تواند فضانوردان را به مدار ببرد. این پرواز موفق یک گام مهم در پیگیری اهدافی است که اوباما و کنگره دنبال می کنند و نشان می دهد که چگونه دولت و صنعت می توانند یک تجربه و منابع مالی را برای توسعه یک اقتصاد فضایی جدید و محرک ارائه دهند."

رئیس شرکت SpaceX "الون ماسک" میلیاردر آمریکایی و بنیانگذار سرویس بانکی آنلاین PayPal" است. هدف آینده "الون ماسک" و ناسا این است که موشک فالکن و کپسول دراگون را برای حمل مایهتاج به ایستگاه فضایی بین المللی برسانند.فضاپیمای دراگون که در طول پرواز مداری خود در خلاء پرواز کرد به طور بالقوه از این قابلیت برخوردار است که حداکثر با 6 سرنشین پرواز کند. هرچند هنوز در این کپسول سیستم نجات سرنشینان نصب نشده است. این سیستم ظرف دو تا سه سال پس از امضای قرارداد میان "اسپیس ایکس" و ناسا آماده خواهد شد.

همچنین قرار است این شرکت خصوصی 12 فضاپیمای دیگر را برای انجام ماموریتهای سفر به ایستگاه فضایی تا سال 2016 آماده کند. این فضاپیماها توانایی حمل حدود 20 تن بار را دارند.

براساس گزارش اینفورمیشین ویکز، ناسا تا تابستان 2011 دو پرتاب جدید را برای بهبود بخشیدن فناوریهای این فضاپیما در برنامه دارد.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 5978
  • بازدید دیروز: 37967

افراد آنلاین:

289

اکنون ساعت   4:08 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 29 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان