. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

ایجاد امکان پژوهش‌یاری، سبب توانمند شدن مستعدان در فضای تحقیق و پژوهش می‌شود

PDF version
کل آرا: 2154
دسته بندی: 
ایجاد امکان پژوهش‌یاری، سبب توانمند شدن مستعدان در فضای تحقیق و پژوهش می‌شود
نوری‌پور؛ دانشجوی دانشگاه الزهرا (س) گفت: حفظ توان و قابلیت‌های دانشجویان داخلی در مراکز بومی، حضور فعال در چرخه تحقیق و پژوهش و از همه مهمتر جمع داشته‌های علمی-تحقیقاتی دانشگاهیان کشور از مزیت‌های گذراندن فرصت مطالعاتی در داخل کشور است.

نوری‌پور؛ دانشجوی دانشگاه الزهرا (س) گفت: حفظ توان و قابلیت‌های دانشجویان داخلی در مراکز بومی، حضور فعال در چرخه تحقیق و پژوهش و از همه مهمتر جمع داشته‌های علمی-تحقیقاتی دانشگاهیان کشور از مزیت‌های گذراندن فرصت مطالعاتی در داخل کشور است.

رقیه نوری‌پور لیاولی؛ دانشجوی دکتری مشاوره در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن آیین‌نامه‌های جدید، گفت: واگذاری روند شناسایی مستعدان‌برتر به دانشگاه، در صورت هماهنگی دانشگاه با سیاست‌های مدنظر اتفاقی مبارک است.

وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده، افزود: امکان پژوهش‌یاری یکی از نکات مثبت آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان است چراکه فرد علاوه بر رفع بخشی از مشکلات مالی می‌تواند خود را در فضای تحقیق و پژوهش توانمند کند. از سوی دیگر برخورداری از این فرصت، امتیاز خوبی در کارنامه تحصیلی فرد به حساب می‌آید.

مستعد دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: دانشجو باید از رفتن به فرصت مطالعاتی هدف خاصی داشته باشد. فرصت مطالعاتی امکانی برای تفریح نیست بلکه زمانی است برای توانمندتر شدن و آشناشدن با آخرین دستاوردهای علمی بزرگترین محققان و دانشمندان دنیا. اگر فردی با این نگرش به فرصت مطالعاتی نگاه کند قرار دادن این تسهیل در آیین‌نامه‌های جدید را مثبت ارزیابی خواهد کرد. در واقع بنیاد ملی نخبگان با این امکان، فرصتی مغتنم برای مستعدان‌برتر دوره دکتری فراهم کرده است.

نوری‌پور ادامه داد: بعضاً گذراندن فرصت مطالعاتی در رشته علوم‌انسانی در مراکز داخلی (به شرطی که با استانداردهای روز دنیا مطابقت داشته باشند) برای فرد و حتی جامعه‌علمی ره‌آورد بیشتری نسبت به حضور در خارج از کشور به ارمغان خواهد آورد. نمونه اقدامی که در رویان و یا مپنا انجام پذیرفته شده است. حفظ توان و قابلیت‌های دانشجویان داخلی در مراکز بومی، جلوگیری از خروج ارز، حضور فعال در چرخه تحقیق و پژوهش و از همه مهمتر جمع داشته‌های علمی-تحقیقاتی دانشگاهیان کشور از مزیت‌های گذراندن فرصت مطالعاتی در داخل کشور است. در رشته‌های علوم‌انسانی نیز مراکزی مانند پژوهشگاه اعصاب و روان پتانسیل و استانداردهای بالایی برای طی کردن فرصت مطالعاتی دارند.

دانشجوی دکتری مشاوره در ادامه با اشاره به لزوم برقراری ارتباط بین مستعدان‌برتر دانشگاه‌‌های مختلف، تصریح کرد: متاسفانه فعالیت‌های علمی و پژوهشی مستعدان‌برتر در غالب موارد به صورت فردی انجام می‌شود که این رویه افزایش هزینه و صرف زمان طولانی را به دنبال دارد. در حالیکه برقراری ارتباط و تعامل می‌تواند هم این موارد را تا حد امکان کاهش دهد و هم مستعدان‌ را با توانایی‌های یکدیگر و پتانسیل و امکانات دانشگاه‌ها دیگر آشنا کند تا در قالب گروه، فعالیت‌های نخبگانی خود را ادامه دهند. این رویه قطعاً خروجی بیشتری خواهد داشت.

وی در پایان زمینه‌سازی برای حضور دانشمندان و محققان تراز اول دنیا را گامی بلند در راستای ارتقاء سطح علمی کشور عنوان کرد و گفت: حضور یک دانشمند و یا چهره‌علمی برجسته بین‌المللی در کشور و انتقال تجربیات و دانش او می‌تواند هم زمینه‌ساز ارتقاء علمی باشد و هم انگیزه و علاقه به تحقیق و پژوهش را خاصه در دانشجویان دوچندان کند. از سوی دیگر این افراد را با سطح علمی و توان و قابلیت‌ نیروی‌متخصص ایرانی آشنا می‌کند و به این ترتیب می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های مشترک باشد.

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 31370
  • بازدید دیروز: 56447

افراد آنلاین:

177

اکنون ساعت   4:41 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 3 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان