. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

با ده حیوان دوست داشتنی مبتلا به آلبینیسم آشنا شوید

PDF version
کل آرا: 219
دسته بندی: 
همه ما داستان زال پسر سام نریمان که در شاهنامه از او صحبت به میان آمده را می دانیم. او که سپید موی بود از سوی پدر طرد شده و توسط سیمرغ بزرگ شد. این یک داستان است اما در دنیای واقعی نیز افرادی همانند زال زندگی می کنند. این افراد در اصل مبتلا به بیماری به نام آلبینیسم هستند.

با ده حیوان دوست داشتنی مبتلا به آلبینیسم آشنا شوید

همه ما داستان زال پسر سام نریمان که در شاهنامه از او صحبت به میان آمده را می دانیم. او که سپید موی بود از سوی پدر طرد شده و توسط سیمرغ بزرگ شد.

این یک داستان است اما در دنیای واقعی نیز افرادی همانند زال زندگی می کنند. این افراد در اصل مبتلا به بیماری به نام آلبینیسم هستند. در قلمرو حیوانات آلبینوها بسیار کمیاب و نادر به شمار می آیند چرا که به دلیل فقدان توانایی استتار کردن به راحتی توسط شکارچیان شکار شده از بین می روند. 

نمی توان این حقیقت را انکار کرد که این موجودات در مقایسه با همتایان خود که از این بیماری رنج نمی برند به طرزی عجیب، دوست داشتنی و جذابتر هستند.

آلبینیسم یک اختلال مادرزادی است که به طور مشترک در میان انسان ها و جانوران قابل مشاهده است. این بیماری ناشی از عدم وجود پیگمان یا رنگدانه در پوست، مو و چشم پدیدار می گردد. گونه هایی که با این ناهنجاری متولد می گردند به نام آلبینو خوانده می شوند. آلبینوها پوستی بسیار شفاف داشته و در نتیجه نسبت به گرما و نور حساسیت بالایی دارند.

کوالا

این کوالای دوست داشتنی در سال 1997 و در باغ وحش سن دیگو به دنیا آمد. در آن زمان برای این کوچولو نام اونیا بیری را انتخاب کردند. او تنها کوالای شناخته و ثبت شده جهان می باشد که آلبینو است. 

هرچند دانشمندان وجود کوالاهای آلبینوی دیگری که در حیات وحش زندگی می کنند را رد نمی نمایند. این موجود شیرین را به دلیل رنگ سفید پوستش و همینطور به خاطر آنکه تنها 6 ماه پس از تولد از کیسه شکمی مادرش بیرون آمد اونیا بیری یعنی پسر روحی می خوانند.

سنجاب آلبینو

بر اساس آمار، میزان تولد سنجاب های آلبینو 10 عدد در یک میلیون است و البته تعداد کمی از این سنجاب ها شانس ادامه حیات می یابند.

از سویی این مسئله به دلیل نادر بودن تولد جانورانی با چنین ویژگی های خاصی است و از سوی دیگر به دلیل رنگ متفاوتی که در مقایسه با سایرین دارند هدف راحت تری برای شکارچیان محسوب شده و در نتیجه طول عمر کوتاهی دارند.

امروزه تنها 220 سنجاب آلبینو در جهان موجود می باشند که البته همین تعداد نیز در خطر انقراض قرار دارند.

شیر سفید

آیا از این مسئله اطلاع داشتید که قبایل آفریقایی باور دارند اگر شیر سفیدی در قلمرو آنها متولد شده و زندگی کند، به این معنا است که خطر کمبود مواد غذایی آنها را تهدید نخواهد کرد، وفور نعمت برایشان در راه است و آنها توسط خداوند متبرک شده اند؟

خب در واقع آنها باید احساس سعادت کنند چرا که شیرهای سفید موجودات اسطوره ای نیستند. در حال حاضر 560 شیر سفید در طبیعت به ثبت رسیده اند. 

هر چند اکثر آنها بیشتر از آنکه در حیات وحش زندگی کنند ساکن باغ وحش ها می باشند. ظاهر آنها شبیه به مخلوقاتی ساخته شده از خامه است. سراپای آنها و حتی یالشان سفید رنگ است. وای چه گربه بزرگ و نازی اینطور نیست؟

مرغ مگس خوار (شهدخوار)

این پرنده کوچک که بومی نواحی شرقی آمریکای شمالی است به عنوان یکی از کوچک ترین پرندگان جهان شناخته می شود. این پرندگان کوچک اغلب با رنگ بندی منظم پرها و نیز رنگدانه های یاقوتی رنگ روی گلویشان شناسایی می شوند. 

اما اکنون پیشامد غیر منتظره ای در مورد این گونه رخ داده است و آن رؤیت یک مگس خوار آلبینو است که در باغچه پشتی بتانی و کوین شانک در ایالت ویرجینیا دیده شده است.

ویژگی خاص این پرنده نه رنگ یاقوتی گلویش بلکه رنگ سرخ چشمانش است.

گوزن آلبینو


شبیه به موجودی اسطوره ای است که در قلب جنگل های جادویی زندگی می کند. در واقع یک گوزن آلبینو بیشترین

شباهت را به موجود افسانه ای داستان ها یعنی اسب تک شاخ دارد. هم اکنون در طبیعت 300 گوزن آلبینو به حیات خود ادامه می دهند. اغلب آنها در ناحیه کارسون در ایالت تگزاس آمریکا مشاهده می شوند. 

این موجودات تحت حفاظت قرار داشته و در کمپ ارتش مستقر در این ناحیه و برای افزایش زاد و ولد نگهداری می شوند.

به دلیل ظاهر نادرشان و نیز احساس خجالتی که از روبرویی با انسان می کنند اغلب مردم باور دارند که این موجودات دارای قدرت های جادویی هستند که آنها را از دید سایرین پنهان می کند.

پنگوئن

این موجود دوست داشتنی که اسم مستعارش قطره برفی است در سال 2002 در باغ وحش بریستول در انگلستان متولد شد. اگرچه تنها دو سال بعد در اگوست 2004 از بین رفت. هر چند این جزء واقعیات تلخ زندگی این موجودات است که طول عمر کوتاهی داشته باشند که حاصل حساسیت بالا و نیز اختلال سطح هورمونی شان می باشد.

قطره برفی تنها پنگوئن آلبینوی ثبت شده ای بود که توانست تا سنین بزرگسالی و در باغ وحش به حیاتش ادامه دهد.

نهنگ گوژپشت آلبینو

حتما همه شما با موبی دیک نهنگ سفید داستان هرمان ملویل نویسنده آمریکایی آشنا هستید. اما اکنون این موجود از دنیای داستان ها و افسانه قدم به دنیای واقعی ما گذاشته چرا که هم اکنون وال های سفید حقیقی در آب های ما زندگی می کنند هر چند که بسیار نادرند. 

در سال 1991 یک نهنگ گوژپشت آلبینو در آب های ناحیه کوئینزلند استرالیا مشاهده شد که برای هواگیری به سطح آب آمده بود. طول این وال 14 متر گزارش شده است. 

گزارشات دیگری مبنی بر مشاهده وال های سفید و در طول مهاجرت گروهی حدود پانزده هزار وال دریافت شده است. 

گزارش دیگر در مورد یک وال سفید 16 ساله است که در سال 2012 و در آب های ساحلی روسیه مشاهده شد.

تمساح سفید

این نوع نیز در میان گونه خود بسیار نادر است به طوری که از هر دو میلیون تمساح متولد شده در آمریکا تنها 40 عدد آلبینو به ثبت رسیده است. 

یکی از معروف ترین این تمساح ها تمساحی است به نام کلود، یک آلبینوی 15 ساله که در دانشگاه علوم کالیفرنیا نگاه داری می شود. دید این حیوان به دلیل حساسیت بالا به نور بسیار پائین است.

نمونه دیگر تمساح 14 ساله ای به نام الماس سفید است که در لوئیزیانا زندگی می کند و اکنون به همراه تور نمایشی خزندگان به سراسر جهان مسافرت می کند.

گوریل سفید

شاید مشهورترین گوریل سفید جهان تکه برف باشد که در سال 1960 به باغ وحشی در بارسلونا منتفل شد. البته بعد از آنکه توسط یک مزرعه دار در گینه استوایی( کشوری واقع در غرب قاره آفریقا) شکار شده و مورد بدرفتاری قرار گرفته بود. اگرچه او صاحب 22 فرزند شد ولی هیچ یک از آنها این اختلال را به ارث نبردند. 

در سپتامبر 2003 این گوریل به طور خاص و پس از ابتلا به گونه نادری از سرطان پوست کشته شد (مرگی به شیوه اوتا نازی) که البته این بیماری نیز به دلیل آلبینو بودن گریبانگیر این گوریل شد.

طاووس سفید

زمانی که طاووس های نر به دلیل رنگ های اعجاب برانگیز و گیج کننده پرهایشان مورد توجه و طمع قرار دارند، یک طاووس نر سفید به دلیل جذابیت بالایش در صدر این لیست قرار گرفته است. این مخلوق زیبا، بومی کشور هندوستان است. اما رؤیت طاووس های سفید از تمام نقاط جهان گزارش شده است. 

این پرندگان زیبا به دلیل رقص بی نظیری که گرد طاووس های ماده انجام می دهند به شهرت رسیده اند. آنها شبیه به موجودات جادویی هستند که مستقیما از اعماق داستان های جن و پری ظاهر شده اند.

دیدن این مخلوقات شگفت انگیز حقیقتا قلب ها را به لرزه و چشم ها را به اشک می نشاند.

خب نظر شما چیست؟ آیا این جانوران زیباتر از سایر همتایان خود نبودند؟ اما آمار مرگ و میر بالای آنها حقیقتا دردناک است. البته در کنار این مسئله باید توجه داشت که تأثیرات دخالت انسان در محیط زیست تا چه حد سلامت و حیات دیگر موجودات این کره را در معرض خطر قرار داده است.

منبع : زومیت

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 28190
  • بازدید دیروز: 58398

افراد آنلاین:

689

اکنون ساعت   10:24 am به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 20 تير 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان