. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

با چه مقدار آب خورشید خاموش می شود؟!

PDF version
کل آرا: 708
با چه مقدار آب خورشید خاموش می شود؟!
هیدروژن چیزی است که خورشید به عنوان سوخت استفاده می کند، در نتیجه اگر هیدروژن بیشتری به آن بدهید تنها بزرگتر و داغ‌تر می شود.

شاید برای شما نیز این پرسش مطرح شده باشد که چه میزان آب می تواند خورشید را خاموش کند؟! خوشبختانه خورشید نیازی به خاموش کردن ندارد اما چه اتفاقی رخ خواهد داد اگر با مقدار فوق العاده زیادی آب تلاش کنید تا این ستاره درخشان را خاموش کنید؟

 

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، پرسش مطرح شده در بالا چندان منطقی نیست. آتش یک واکنش شیمیایی است که طی آن گرما به واسطه اکسید شدن ماده آزاد می شود و اگر اکسیژن به آتش نرسد، خاموش می شود. در فضا اکسیژنی وجود ندارد و با محیط خلا مواجه هستیم.

خورشید شگفت انگیز ما چیز کاملا متفاوتی است. در حقیقت، خورشید یک واکنش همجوشی هسته ای را شامل می شود که اتم های هیدروژن را زیر دما و فشار بسیار زیاد در هسته خود به هلیوم تبدیل می کند. این ستاره دوست داشتنی نیازی به اکسیژن برای تولید انرژی ندارد و سوخت مورد نیازش را درون خود تولید می کند.

اما بگذارید به پرسش ابتدایی خود باز گردیم که چه اتفاقی خواهد افتاد اگر مقادیر چشمگیری آب را روی خورشید بریزیم؟ هیدروژن چیزی است که خورشید به عنوان سوخت استفاده می کند، در نتیجه اگر هیدروژن بیشتری به آن بدهید تنها بزرگتر و داغ‌تر می شود.

اکسیژن یکی از محصولات جانبی همجوشی است. در حال حاضر، خورشید هیدروژن را با استفاده از واکنش همجوشی پروتون-پروتون به هلیوم تبدیل می کند. اما واکنش دیگری نیز رخ می دهد که به نام واکنش کربن-نیتروژن-اکسیژن (CNO) شناخته می شود. تنها 0.8 درصد واکنش های همجوشی خورشید از این طریق صورت می گیرد.

اگر خورشید را با اکسیژن بیشتری از طریق آب تغذیه کنید، واکنش CNO بیشتری نیز صورت می گیرد. در نتیجه اگر آب بسیار زیادی روی خورشید بریزید تنها آن را بزرگتر و داغ‌تر می سازید. ستاره های بزرگتر و داغ‌تر نیز مدت زمان کوتاه‌تری را پیش از مرگ خود سپری می کنند. بزرگترین ستاره ها تنها چند میلیون سال دوام می آورند و پس از آن به سوپر نوا یا اَبَر نو اختر تبدیل می شوند. پس اگر قصد نابود کردن خورشید را در سر می پروانید و قصد انجام یک بازی به واقع طولانی را دارید، این مسیر منطقی و عملی به نظر می رسد.

هیچ میزان آبی نمی تواند خورشید را خاموش کند و تنها موجب انفجار آن می شود، اما اگر توانایی این را داشته باشید تا آب را با سرعتی تقریبا برابر با سرعت نور اسپری کنید احتمالا می توانید این ستاره زندگی بخش را خاموش کرده و جهان ما را منجمد کنید!

منبع:عصرایران

بازنشر:سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 17940
  • بازدید دیروز: 62131

افراد آنلاین:

245

اکنون ساعت   6:22 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 9 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان