. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

برخی آلات‌موسیقی هم قیمت با یک آپارتمان!

PDF version
کل آرا: 1729
دسته بندی: 
برخی آلات‌موسیقی هم قیمت با یک آپارتمان!
بازار آلات موسیقی به جرأت یکی از متنوع‌ترین بازارها، به لحاظ تنوع محصولات و قیمت است؛ به‌گونه‌ای که قیمت بعضی از آلات موسیقی مانند پیانوهای آکوستیک رویال یا تارهایی با قدمت طولانی برابر است با قیمت یک واحد مسکونی در بعضی از مناطق تهران!

البته قیمت آلات موسیقی بسته به آکوستیک یا دیجیتال بودن، جنس ساز یا نوع چوب، صنعت کار، قدمت ساز، کارگاه سازنده یا کشور تولیدکننده متفاوت است اما باور برخی از قیمت‌های نجومی کمی غیرقابل هضم است. 

بر اساس گزارش های میدانی، بازار آلات موسیقی که تا قبل از تابستان رونق چندانی نداشت، با فرارسیدن فصل تابستان و شروع کلاس های تابستانی وضعیتش رو بهبود است البته امسال قیمت‌ها نسبت به پارسال مقداری افزایش یافته است؛ به عنوان مثال قیمت یکی از گیتارهای پرفروش بازار طی سه ماهه دوم سال گذشته حدود 320 هزار تومان بوده که در تابستان امسال به حدود 360 هزار تومان رسیده که به گفته دست‌اندرکارانش این میزان افزایش قیمت برای ساز زیر یک میلیونی زیاد است. 

از سوی دیگر با وجود کیفیت بالای آلات موسیقی دست‌ساز ایرانی، سهم عمده بازار در اختیار سازهای وارداتی است و به گفته رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری65 تا 70 درصد آلات موسیقی وارداتی است و اکثر کالاها از چین وارد یا مونتاژ می‌شوند. 

همچنین این بازار مانند بسیاری از بازارها متاثر از پدیده ناهنجار قاچاق است؛ به گونه‌ای که بسیاری از فروشندگان مدعی هستند که بعضی از انواع آلات موسیقی وارداتی، توسط تورهای گردشگری و مسافرتی از کشورهای همسایه وارد می‌شود. 

معمولا سازها به دو دسته کلاسیک غربی و ایرانی طبقه‌بندی می شوند که در ادامه به بررسی قیمت آلات موسیقی و ذکر چند توصیه درباره خرید و نگهداری این سازها می‌پردازیم. 

سازهای کلاسیک غربی 

"ویولن" شناخته شده‌ترین ساز زهی و آرشه‌ای است که به قیمت 300 هزار تا دو میلیون تومان به فروش می رسد. ویولن‌های دست‌ساز ایرانی در کنار ویولن‌های ساخت چین، ترکیه و آلمان سهم عمده بازار را در اختیار دارند. 

"ویولنسل" نیز از دیگر عضو خانواده سازهای زهی و آرشه‌ای است که حدود قیمتش از 1.5 میلیون تا سه میلیون تومان است. 

یک کارشناسان فروش توصیه می‌کند هنگام خرید ویولن به مارک های تقلبی بازار، نوع چوب و تنظیم بودن ساز توجه شود. 

"پیانو " که مشهورترین ساز از انواع سازهای کلیدی است، دو نوع دیجیتال و آکوستیک دارد. پیانو دیجیتال که صدای پیانو آکوستیک را تقلید می کند، رنج قیمتش از حدود دو میلیون تا 9 میلیون تومان است. 

کشورهای اندونزی و چین از کشورهای مطرح در بازار پیانو دیجیتال هستند. 

پیانو آکوستیک که نوع استاندارد پیانو است شامل دو نوع دیواری و رویال می‌شود؛ پیانو آکوستیک دیواری از 14 میلیون تا 50 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. پیانو آکوستیک رویال نیز از حدود 40 میلیون تا 200 میلیون تومان در بازار یافت می شود. 

کشور های آلمان، اتریش، ایتالیا، ژاپن، کره، اندونزی و چین از جمله کشورهای مطرح تولیدکننده پیانوهای آکوستیک هستند. 

"کیبورد" یکی دیگر از انواع سازهای کلیدی است که برای آهنگسازی، ضبط ملودی ها و پیانو الکتریکی از آن استفاده می شود. حدود قیمت این ساز از 800 هزار تا 16 میلیون تومان است. 

"گیتار" که از انواع سازهای زهی است، سه نوع کلاسیک، آکوستیک و الکتریک دارد. این ساز در کشورمان با اقبال عومی خوبی مواجه شده است؛ به طوری که فروشندگان آلات موسیقی بخش عمده ای از فروش خود را از این ساز دارند. 

گیتار الکتریک که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌ای الکتریکی تشدید می شود یا تغییر می‌کند از نیم میلیون تا 12 میلیون تومان قیمت دارد. کشورهای انگلیس، آمریکا، اندونزی، ویتنام، کره و چین از جمله کشورهای تولیدکننده این ساز به شمار می روند. 

کارشناسان فروش توصیه می کنند هنگام خرید گیتار الکتریک به تعداد پیکاپ ها، صاف بودن دسته ساز، تنظیم بودن آلن دسته و جنس ساز توجه شود. 

گیتار آکوستیک یا فلامنکو نیز قیمتی بین 450 هزار تا 3.5 میلیون تومان دارد. گیتارهای آکوستیک کشورهای اسپانیا، چین و اندونزی و گیتارهای دست ساز ایرانی سهم عمده این بازار را در اختیار دارند. 

گیتار کلاسیک رایج ترین و شناخته شده ترین نوع گیتار به شمار می رود که حدود قیمتش از 350 هزار تا 14 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد. 

"کلارینت " یکی از انواع سازهای بادی است و قیمت آن از حدود نیم میلیون تا 2.5 میلیون تومان است. 

این ساز که به "قره نی" نیز مشهور است، کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن و چین از تولیدکنندگان عمده آن به شمار می روند. 

یک کارشناس فروش برای خرید کلارینت توصیه می‌کند که به جنس ساز و نوع تامپون های این ساز توجه شود. در ضمن سنگینی کلیدها باید استاندارد باشد. 

"ساز دهنی" یکی دیگر انواع سازهای بادی است که به"هارمونیکا" نیز مشهور است و دو نوع کلیددار (کروماتیک) و بدون کلید (دیاتونیک) دارد. این ساز در نوع کلیددار از حدود 45هزار تا یک میلیون تومان قیمت دارد و در نوع بدون کلید از حدود 30 هزار تا 350 هزار تومان در بازار به فروش می رسد. 

برای خرید این ساز به جنس و نوع آلیاژ و کوک بودن تمامی نت‌های موسیقی باید توجه شود. 

"ارف" که از مشهورترین سازها برای آموزش موسیقی کودکان به شمار می‌رود، قیمتی حدود 25 هزار تا 60 هزار تومان دارد. 

"دارمز" که مجموعه‌ای از طبل‌ها، سنج‌ها و گاهی دیگر سازهای کوبه‌ای است بسته به چند تکه بودنش قیمتی از 2.5 میلیون تا هشت میلیون تومان دارد. جنس بدنه و روکش ساز از عوامل تاثیرگذار در قیمت این ساز به شمار می رود. 

سازهای ایرانی 

"تار" از مشهورترین سازهای زهی ایرانی است که در داخل کشور ساخته می شود. این ساز که با مضراب نواخته می شود حدود قیمتش در بازار از 700 هزار تا پنج میلیون تومان متغیر است. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، یک کارشناس فروش برای خرید این ساز توصیه می کند کاسه تار بدون ترک و متقارن باشد. وزن ساز زیاد نباشد. خرک و پوست ساز مرغوب باشد و تراش دسته بدون ایراد باشد. 

"سه تار" یکی دیگر از سازهای زهی ایرانی است که با ناخن انگشت اشاره دست راست نواخته می شود. این ساز حدود 70 هزار تا 3.5 میلیون تومان است. 

"تنبور" از دیگر سازهای زهی ایرانی است که جزو سازهای مشهور موسیقی مقامی ایران به شمار می رود. قیمت این ساز در بازار 100 هزار تا یک میلیون تومان است. 

"عود" یا بربط از جمله سازهای زهی ایرانی است که در کشورهای عربی و خاورمیانه نیز رواج دارد. این ساز که هم در داخل ساخته می‌شود و هم از کشورهای همسایه وارد می شود، حدود قیمتش از 600 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان است. 

"سنتور " ساز زهی ضربه ای ایرانی است که جزو پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین سازها به شمار می رود. قیمت این ساز در بازار از 300 هزار تا چهار میلیون تومان متغیر است. 

نوع چوب، سبک یا سنگینی ساز، کوک در نکردن ساز و گود نبودن صفحه روی سنتور از مهمترین نکاتی است که باید هنگام خرید سنتور به آن توجه کرد. 

"کمانچه" ساز زهی ایرانی است که با آرشه نواخته می‌شود. این ساز که به دو نوع پشت باز و پشت بسته تقسیم می‌شود، حدود قیمتش 350 هزار تا دو میلیون است. 

"تنبک" یکی از مشهورترین سازهای کوبه‌ای ایرانی است که از 140 هزار تا یک میلیون تومان در بازار به فروش می رسد. 

"دف" یکی دیگر سازهای کوبه ای ضربی است که 30 هزار تا 200 هزار تومان قیمت دارد. 

" نی" از مشهورترین سازهای بادی ایرانی است که 30 هزار تا 300 هزار تومان فروخته می شود. 

صاف بودن نی و تناسب بند ها از مهم ترین ویژگی های این ساز است. 

نکاتی برای نگهداری ساز 

از قرار دادن ساز در محل های مرطوب مانند کولر جلوگیری کنید، زیرا رطوبت باعث تخریب چوب ساز و زنگ زدن سیم ها می شود. 

از مجاورت قرار دادن ساز با نور مستقیم خورشید و گرما جلوگیری کنید. همچنین باید ساز را از ضربه و فشار مصون نگه داشت. 

اگر ساز نو تهیه کردید به سازتان فرصت دهید تا به اصطلاح صدایش باز شود. همچنین ساز برای مدت طولانی نباید بدون استفاده بماند.

منبع:گزارش های میدانی

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 6598
  • بازدید دیروز: 63959

افراد آنلاین:

432

اکنون ساعت   2:29 am به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 31 شهريور 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان