. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

بهترین زمان برای انجام کارهای روزمره

PDF version
کل آرا: 144
بهترین زمان برای انجام کارهای روزمره
ساعت بدن! آيا تا به حال چيزي از آن شنيده‌ايد؟ آيا مي‌دانستيد رعايت ساعت بدن مي‌تواند به افزايش کارايي جسمي و ذهني ما در طول روز کمک کند؟

ساعت ۱۲ تا ۱ : مسکن‌ها

اگر به بيماري‌هاي مزمن مبتلا و مجبور به استفاده از انواع مسکن‌ها هستيد، بهتر است آنها را بين ساعت ۱۲ تا ۱ بعد از ظهر و قبل از صرف ناهار مصرف کنيد. محققان کانادايي بر اين باورند که مصرف مسکن‌ها در اين ساعت، باعث پيشگيري از بروز درد در طول روز مي‌شود ولي بيشتر بيماران با رعايت نکردن اين تنظيم زماني بدن، مسکن‌ها را زماني که دردشان شروع شده مصرف مي‌کنند و تا ۴۰ درصد هم از خوردن آنها هيچ نتيجه دلخواهي نمي‌گيرند.

ساعت ۱۰ صبح: قهوه

اگر همراه صبحانه خود، شير يا آبميوه نوشيده‌ايد، بهتر است حدود ساعت ۱۰ صبح براي افزايش تمرکز روزانه، قدري چاي يا قهوه ‌همراه يک خوراکي شيرين طبيعي مانند سيب خشک يا انجير خشک ميل کنيد.

ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر: کار فکري

بعد از نوشيدن چاي يا قهوه، مي‌توانيد کارهاي فکري که به تمرکز، تفکر و تصميم‌گيري نياز دارند انجام دهيد. مثلا در اين ساعت‌ها، مطالعه کنيد. درس بخوانيد. مصاحبه‌هاي شغلي‌تان را در اين زمان تنظيم کنيد يا به حسابرسي‌هاي روزانه‌تان بپردازيد.

ساعت ۱۰ تا ۱ ۱ شب: خواب

بدن ما به‌گونه‌اي تنظيم شده که مي‌تواند بالاترين کيفيت خواب را از طريق خواب شبانه (ساعت ۱۰ شب تا ۴ صبح) تجربه کند. افرادي که شب‌ها زود مي‌خوابند و صبح‌ها هم زود بيدار مي‌شوند، سرحال‌تر و پرانرژي‌تر از ديگران خواهند بود.

ساعت ۱ تا ۲ بعدازظهر: ناهار

بدن ما تنها زماني مي‌تواند انرژي کافي و مورد نياز روزانه خود را تامين کند که قادر به هضم درست و به‌موقع مواد غذايي دريافتي باشد. حدود ساعت ۱ تا ۲ بعد از ظهر، بهترين زمان براي صرف ناهاري کامل و مفصل براي تامين انرژي نيم‌روز دوم بدن است. رعايت اين مساله براي افرادي که عصرها (از ساعت ۴:۳۰ به بعد) به کلاس‌هاي آموزشي، باشگاه‌هاي ورزشي يا سر کار مي‌روند، از اهميت بيشتري برخوردار است.

ساعت ۳ تا ۴ عصر: چرت

اگر بين ساعت ۳ تا ۴ عصر حدود ۱۰ تا ۱۵ دقيقه چرت بزنيد، هم انرژي کافي براي انجام کارهاي ادامه روز را خواهيد داشت و هم تداخلي با خواب شبانه‌تان پيش نمي‌آيد. ساعت بدن ما به‌گونه‌اي تنظيم شده که ذهنمان حوالي اين ساعت‌ها، به کمي استراحت نياز دارد.

ساعت ۴ تا ۵ عصر: نظافت

نتايج تحقيقات اخير نشان مي‌دهد بيشترين ميزان هماهنگي بين دست و چشم‌ها در ساعت ۴ تا ۵ عصر اتفاق مي‌افتد. ضمن اينکه در اين ساعت‌ها، با کمترين حجم ورود گرد و غبار محيطي به درون خانه هم مواجه خواهيم بود و اين مساله، کار گردگيري يا جارو کردن را براي ما ساده‌تر مي‌کند.

ساعت ۵ تا ۶ عصر: ورزش

دماي بدن ما حدود ساعت ۵ تا ۶ عصر در بالاترين حد ممکن است و اين مساله به ما کمک مي‌کند در اين ساعت‌ها با انرژي بيشتري ورزش کنيم و نتيجه بهتري هم از ورزش کردن بگيريم. بالا بودن دماي بدن با افزايش متابوليسم همراه است. وقتي اين ۲ رخداد کنار يکديگر قرار مي‌گيرند و با ورزش کردن هم همراه مي‌شوند، مي‌توانند باعث کاهش وزن بيشتري در اثر ورزش کردن شوند.

ساعت ۶:۳۰ تا ۷ صبح: بيداري

بهترين زمان براي بيدار شدن از خواب، بين ساعت ۶:۳۰ تا ۷ صبح و اوايل طلوع آفتاب است. نتايج تحقيقات اخير نشان مي‌دهد همزمان با طلوع آفتاب و شروع صبح، بدن ما هم بيشترين سطح هوشياري را براي آغاز يک روز کاري جديد دارد. البته اين توصيه براي کساني مطرح مي‌شود که قبل از ساعت ۱۱ شب به رختخواب رفته باشند، خوابي آرام در فضايي کاملا ساکت و تاريک را تجربه و يک ساعت قبل از خواب هم از کار با لوازم الکترونيکي، خودداري کرده باشند.

ساعت ۸ تا ۸:۳۰ صبح: صبحانه

ساعت بدن ما به‌گونه‌اي تنظيم شده که پس از يک خواب آرام ۷ تا ۸ ساعته، احساس گرسنگي به ما دست مي‌دهد و حدود ساعت ۸ تا ۸:۳۰ صبح، بهترين و بيشترين حجم ريزمغذي‌ها از مواد غذايي مصرفي در وعده صبحانه، جذب بدن خواهند شد. خوردن صبحانه‌اي کامل و سالم در اين ساعت، هوس خوردن خوراکي‌هاي چرب و شيرين در ميانه روز را از بين مي‌برد و احتمال ابتلا به افزايش وزن را هم پايين مي‌آورد.

ساعت ۸ شب: شام

بدن ما به حداقل ۲ ساعت زمان براي هضم غذاي مصرفي نياز دارد. از اين‌رو توصيه مي‌شود بين ساعت ۸ تا ۸:۳۰ شب، شامي سالم اما سبک بخوريد.

 

ساعت ۸ صبح: توزين

اگر عادت به بررسي روزانه تناسب اندامتان داريد، بهترين زمان وزن کردن ساعت ۸ صبح، قبل از صرف صبحانه و پس از دفع ادرار است.

ساعت ۷ تا ۸ عصر: دورهمي

برخلاف تصور بسياري از مردم، حل مشکل‌ها و مشورت با خانواده، به بالا بودن خلق تمام اعضاي خانه نياز ندارد. نتيجه حدود ۴۲۸ پژوهش مختلف نشان مي‌دهد اتفاقا، حدود ساعت ۷ تا ۸ عصر که ذهن ما کمي خسته‌تر است، بهتر مي‌تواند تحليل و راه‌حل‌هاي مناسب‌تري براي حل مشکل‌هايمان پيدا کند.

منبع: کنجکاو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 11559
  • بازدید دیروز: 33893

افراد آنلاین:

306

اکنون ساعت   6:43 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 1 آبان 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان