. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

تاثیر ترمیم ژنی توسط CRISPR/Cas9 در درمان بیماری ها

PDF version
کل آرا: 115
دسته بندی: 
زیست شناسان در حال استفاده از CRISPR/Cas9 برای ویرایش ژنوم موش دارای دیستروفی عضلانی هستند. نتایج به دست آمده از این روش فراتر از انتظار بوده است. در بین بیماری های کشنده ژنتیکی، یکی از مرگبار ترین آن ها دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) می باشد که در مردان سرتاسر دنیا از هر ۳۵۰۰ تولد یک نفر را درگیر می کند. این بیماری با از بین رفتن سریع ماهیچه ها و جایگزینی فیبرهای عضلانی با بافت چربی مشخص می شود. این جایگزینی باعث می شود که امید به زندگی در بیماران DMD به ۲۵ سال برسد.

زیست شناسان در حال استفاده از CRISPR/Cas9 برای ویرایش ژنوم موش دارای دیستروفی عضلانی هستند. نتایج به دست آمده از این روش فراتر از انتظار بوده است.

در بین بیماری های کشنده ژنتیکی، یکی از مرگبار ترین آن ها دیستروفی عضلانی دوشن (DMD)  می باشد که در مردان سرتاسر دنیا از هر ۳۵۰۰ تولد یک نفر را درگیر می کند. این بیماری با از بین رفتن سریع ماهیچه ها و جایگزینی فیبرهای عضلانی با بافت چربی مشخص می شود. این جایگزینی باعث می شود که امید به زندگی در بیماران DMD به ۲۵ سال برسد.

در گزارش جدیدی که در مجله Science به چاپ رسیده است، زیست شناسان دانشگاه تگزاس با استفاده از قابلیت ویرایشگری  CRISPR/Cas9، موفق به تصحیح جهش ژنتیکی مسئول DMD در موش شدند.

 

دکتر Eric Olson از دانشگاه تگزاس می گوید:

" ما سعی کردیم نقص ژنتیکی مسئول DMD را درمان کنیم و خوشحالیم که این روش در موش موفق بوده است. این بررسی نتایجی داشت که ما هرگز تصور آن را نمی کردیم."

یکی از دانشجویان این آزمایشگاه Chengzu Long می افزاید:

" در ابتدا ما فرض کردیم که اگر ۴۰% از ژن ها را تصحیح کنیم می توانیم ۴۰% ماهیچه ها را نجات دهیم. اما چیزی که در حقیقت متوجه شدیم این بود که ماهیچه ها، حتی در حیواناتی با درصد پایین ژن های تصحیح شده، به صورت پیش رونده ای ترمیم می‌شوند."

پیشرفت بهبود، سه تا نه هفته ادامه داشته و به میزان قابل توجهی سلامت حیوانات بازیابی شده است. گروه Olsen این واقعه را مرهون برتری انتخابی سلول های ترمیم شده و فعالیت آنها در ترمیم ماهیچه های دچار نقص می داند.

اکنون این آزمایشگاه مشغول یافتن دیگر نتایج مفید استفاده از CRISPR/Cas9 می باشد و Olsen می گوید استفاده از این ژن ها در حال حاضر پیشرفتی در زمینه بهبود بیماری ها در جانوران بالغ است.

دکتر Olsen می افزاید:

" در واقع، این یافته می تواند روزی برای درمان بسیاری از دیستروفی های عضلانی به کار رود. معتقد هستیم ترمیم ژنی یک روش درمانی در آینده برای درمان بیماری های ژنتیکی است."

منبع: بیونت

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 33489
  • بازدید دیروز: 69175

افراد آنلاین:

213

اکنون ساعت   11:40 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 17 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان