. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

تریلی بدون راننده در Hoover Dam سر و صدا راه می اندازد

PDF version
کل آرا: 194
دسته بندی: 
Freightliner Inspiration یک کامیون یدک کش است که مجوز فعالیت در بزرگراه های عمومی ایالت نوادا را اخذ کرده است.

تریلی بدون راننده Freightliner Inspiration در Hoover Dam سر و صدا راه می اندازد
 

 

Freightliner Inspiration یک کامیون یدک کش است که مجوز فعالیت در بزرگراه های عمومی ایالت نوادا را اخذ کرده است.

 

اتومبیل های بدون راننده شاید تمام تیترها را پر کنند، اما به نظر می رسد این کامیون های بدون راننده هستند که اول جاده ها را پر می کنند. شرکت Daimler Trucks North America (که به اختصار DTNA نامیده می شود) کامیون Freightliner Inspiration خود را (که رسماً مجوز فعالیت در بزرگراه های ایالت نوادا را اخذ کرده است) در حومه لاس وگاس در سدّ هوور به نمایش گذاشت. 

این کامیون یدک کشِ خود مختار به راننده اجازه می دهد تا در شرایط محیطی و ترافیکی خاصی کنترل کامل ماشین را به رایانه تعبیه شده در آن بسپارد.

مدت زیادی است که قرار است خودرو های سواری بدون راننده وارد بازار شود، اما هنوز این امر محقق نشده است. یکی از دلایل این تاخیر شاید مربوط به کارایی آنها باشد، زیرا این خودروها طوری طراحی شده اند که در همه جا، از اتوبان ها گرفته تا خیابان های شلوغ شهری، حرکت کنند. 

حتی یک راننده انسانی هم در مواجهه با مسایلی که در یک سفر عادی پیش می آید با مشکل روبرو می شود و توقع ما از یک رایانه برای انجام چنین کاری، بسیار جاه طلبانه است. از سوی دیگر، یدک کش های ویژه باری، اکثر اوقات در بزرگراه ها و آزادراه ها در حرکتند، پس ساختن کامیونی که بتواند در مسیرهای طولانی کسل کننده به صورت خودکار حرکت کند و رانندگان آنها فقط در خیابان ها و پایانه های بارگیری پشت فرمان بنشینند، امری منطقی به نظر می رسد.

شاید فلسفه طراحی یک کامیون جدید و رونمایی آن در روز سه شنبه گذشته که توسط DTNA انجام شد، همین تفکر باشد. یکی از مهمترین اتفاقاتی که در آن روز روی داد زمانی بود که برایان ساندووال، استاندار ایالت نوادا شخصا یک پلاک مجوز فعالیت را روی Freightliner Inspiration نصب کرد و اجازه قانونی فعالیت در سطح ایالت را به آن اعطا کرد و سپس به عنوان اولین راننده، سوار این کامیون شد. اگر چه Inspiration به عنوان کامیون بدون راننده تبلیغ می شود. اما همیشه یک نفر در داخل آن خواهد بود.

این کامیون هنوز یک وسیله نقلیه مفهومی است و تا کنون تنها دو دستگاه از آن ساخته شده است، اما نشان می دهد کامیون های بدون راننده آینده چه شکلی خواهند بود. Inspiration از لحاظ شکل ظاهری شبیه سایر کامیون های تزیئن شده آمریکایی با جلو پنجره ی چراغانی شده با LED می باشد، با این تفاوت که این کامیون دارای مجموعه ای از حسگر ها و سخت افزارهای رایانه ای است که آن را به یک وسیله نقلیه خود مختار سطح 3 تبدیل کرده اند که در شرایط گوناگون می تواند در جاده های عمومی حرکت کند.

ایده اولیه Inspiration یک سیستم خود مختار بود که کامیون را در بزرگراه ها کنترل کند و راننده فقط در خروجی ها، جاده های فرعی و پایانه های بارگیری، کنترل آن را بدست بگیرد. به گفته شرکت سازنده، Inspiration از پسِ بسیاری از کارهای رانندگی از قبیلِ ماندن در یک لاین معین، حفظ فاصله ایمنی نسبت به سایر وسایل نقلیه، رانندگی با سرعت مجاز، ترمز کردن و ایست کامل در هنگام نیاز و تشخیص زمانِ پس دادنِ کنترل ماشین به راننده، بر می آید.

با این اوصاف شاید تصور کنید Inspiration یک آزمایشگاه متحرک است، اما DTNA می گوید که سیستم های آن بر پایه برخی از سیستم های اصلی خودروهای بدون راننده ساخته شده که در حال حاضر بر روی سری تولیدی Freightliner Cascadia Evolution نصب شده است. این کامیون در حالت خودکار Highway Pilot از ترکیب رادار و تعدادی دوربین به منظور پایداری حرکت، اجتناب از تصادف و برخورد، کنترل سرعت، ترمز کردن، هدایت فرمان و سایر امور رانندگی در جاده بهره می گیرد.

در قسمت جلوی Inspiration یک رادار «برد کوتاه» فاصله 70 متری را در زاویه 130 درجه اسکن می کند و یک رادار «برد بلند» فاصله 250 متر را در زاویه 18 درجه اسکن می کند. در کنار این رادارها یک کروز کنترل و یک دستیار ترمز فعال نیز وجود دارد. در پشت شیشه جلو نیز یک دوربین وجود دارد که می تواند علایم ترافیکی کنار جاده را تشخیص داده و مکانیسم هدایت فرمان را کنترل کند.

یکی از مزیت های مهم کامیون ها این است که فضای کابین بسیار جادار است و حتی بسیاری از مدل ها دارای اتاقک خواب مجزا هستند. این ویژگی، دست طراحان را باز می گذارد تا تجهیزات و نمایشگرهایی ویدیویی را نصب کنند که جایگزین آینه های خارجی می شوند. به گفته DTNA این نمایشگرها نقاط کور را کاهش می دهند و با حذف آینه های بیرونی، اصطکاک هوا را تا 1.5 درصد کاهش می دهند که منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. این بخش علاوه بر این، در امر پشتیبانی و مسیریابی نیز به راننده کمک می کند.

رچارد هووارد، معاون ارشدِ بخش فروش و بازاریابی DTNA می گوید: «شرکت Freightliner Trucks در خصوص یکپارچه سازی کامیون، راننده و کسب و کار، بیش از سایر تولید کنندگانِ کامیون های تجاری کار کرده است. کامیون Freightliner Inspiration یک مورد تمثیلی است زیرا به معنای کامل کلمه، یک کامیون بدون راننده نیست و راننده بخش جدایی ناپذیر سیستم مشترک وسیله نقلیه می باشد.

رانندگان به کمک کامیون Freightliner Inspiration درجاده ها از زمان خود استفاده بهینه کرده و در عین حال نیز کارهای پشتیبانی، مانند برنامه ریزی سفر و مسیریابی را انجام می دهند. فناوری وسیله نقلیه خودمختار نه تنها منجر به بهبود ایمنی و کارایی می شود، بلکه از طریق یکپارچه سازی و اتصال اینترنتی زمینه را برای ارتباط بهینه فراهم می کند» .

منبع : کوی دانش 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 33981
  • بازدید دیروز: 74961

افراد آنلاین:

779

اکنون ساعت   11:22 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 16 مرداد 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان