. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

تفکیک رشته‌ها یکی از عوامل بروز بی‌اخلاقی علمی است

PDF version
کل آرا: 721
دسته بندی: 
تفکیک رشته‌ها یکی از عوامل بروز بی‌اخلاقی علمی است
دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت‌مدرس گفت: در سال‌های اخیر دانشگاه‌های بسیاری با انگیزه مالی و برای جذب‌حداکثری، برخی رشته‌ها را به چندین رشته تفکیکی کردند و با این روند هم شأن رشته را پایین آوردند و هم سطح آموزش‌های ارائه شده به دانشجویان را.

پویا زکیان؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت‌مدرس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حمایت از دانشجویان دوره دکتری، تسهیلات بنیاد ملی نخبگان را مناسب ارزیابی کرد.

وی افزود: دانشجویان دکتری به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه اول افرادی هستند که این مقطع را با کمترین حساسیت علمی و با تعریف پروژه‌های پیش‌پا افتاده می‌گذرانند. این دسته در طول تحصیل عمدتاً در بازارسرمایه نیز شاغل هستند و هدف خود را اشتغال در صنعت انتخاب کرده‌اند و علاقه‌ای به فعالیت در دانشگاه ندارند و دسته دوم افرادی هستند که هدف اشتغالی خود را جذب در هیأت‌علمی دانشگاه قرار دادند و به همین دلیل در مقطع دکتری تمام‌وقت در دانشگاه حضور دارند و تلاش می‌کنند موضوع تحقیق خود را در بالاترین سطح انتخاب کنند.

وی ادامه داد: این گروه نسبت به گروه قبلی هم به لحاظ کسب درآمد و هم به لحاظ آشنایی با فضای کسب‌وکار و صنعت عقب‌تر هستند. این افراد که غالباً مقاطع تحصیلی را بدون‌وقفه و پشت‌سرهم گذرانده‌اند، کوچکترین سابقه‌کاری ندارند.

دانشجوی دکتری مهندسی عمران با بیان اینکه دانشگاه از جذب هیأت‌علمی اشباع شده است، اضافه کرد: شرایط بگونه‌ای است که معمولاً گروه اول در آینده موقعیت شغلی بهتری خواهند داشت چراکه از سویی هم تجربه و هم سابقه کار دارند و بهتر از دیگران می‌توانند در صنعت فعالیت کنند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت‌مدرس با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی برای اشتغال مستعدان‌برتر، تصریح کرد: لحاظ کردن امتیاز ویژه برای مستعدان‌برتر در استخدام‌های دولتی، امکان بسیار خوبی است. از سوی دیگر تسهیلات خوبی نیز برای ورود به بازارکار و صنعت خاصه شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

زکیان اظهار داشت: در صورت نظام‌مند شدن ارتباط با صنعت، مستعدان‌برتر می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلف به صورت کارورز و کارآموز در صنعت حضور فعال داشته باشند. این حضور مداوم اندیشه و ایده نخبگانی را به سمت تحقیقات و فعالیت‌های کابردی مطابق با واقعیت‌های جامعه سوق می‌دهد. از سوی دیگر زمینه‌ساز اثرگذاری تفکر علمی بر بدنه جامعه خاصه صنعت خواهد بود.

دانشجوی دکتری مهندسی عمران یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر دانشگاه روی موضوعاتی تحقیق می‌کند که حرف‌روز صنعت بومی کشور نیست و در بهترین حالت بر اساس نیازها و چالش‌های صنایع پیشرفته کشورهای توسعه‌یافته است. 

وی در ادامه مقاله‌‌محوری را یکی از آفت‌های جامعه علمی برشمرد و گفت: در سال‌های اخیر دانشگاه‌های بسیاری با انگیزه مالی نسبت به جذب و افزایش دانشجو در مقاطع تحصیلات‌تکمیلی اقدام کردند و حتی برای جذب‌حداکثری، برخی رشته‌ها را به چندین رشته تفکیکی کردند و با این روند هم شأن رشته را پایین آوردند و هم سطح آموزش‌های ارائه شده به دانشجویان را. از سوی دیگر این دانشجویان اغلب سطح علمی بالایی نداشتند اما برای فارغ‌التحصیلی نیازمند انتشار مقاله بودند. خرید و فروش و مونتاژ مقاله در همین مسیر گسترش یافت.

زکیان ادامه داد: علاوه بر دانشجو که تحت فشار است و برای فارغ‌التحصیلی نیازمند انتشار مقاله، استاد دانشگاه نیز (علی‌رغم ظرفیت محدود) برای ارتقاء ناگزیر است آمار و تعداد مقالات خود را افزایش دهد. در این شرایط طبیعی است بی‌اخلاقی‌هایی مانند نوشتن نام دیگران در مقاله‌ها و خرید بسته‌های ارتقاء و پایان‌نامه‌های دانشجویی بروز ‌کند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه تربیت‌مدرس در پایان گفت: اگر تنها برای انتشار مقاله در مجلات‌برتر امتیاز لحاظ شود، تا حدودی از این بی‌اخلاقی‌ها جلوگیری می‌شود چراکه بسیاری مجلات ISI پولی هستند. قرار دادن این مجلات در لیست سیاه نظام‌های ارزیابی و ارزشیابی یکی از راه‌کارهایی است که می‌تواند مثمرثمر باشد.

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 40707
  • بازدید دیروز: 33893

افراد آنلاین:

306

اکنون ساعت   9:22 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 1 آبان 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان