. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

جنگ دوم جهانی و اختراعاتی که بواسطه آن پدید آمدند

PDF version
کل آرا: 333
آزمایشگاه های انگلستان، آلمان و آمریکا، شاهد فعالیت شبانه روزی دانشمندان، مخترعین و مهندسانی بود که در فکر ساخت تفنگ های بهتر، هواپیماهای دورپرواز تر و بمب های بزرگتر بودند.

جنگ دوم جهانی و اختراعاتی که بواسطه آن پدید آمدند

آزمایشگاه های انگلستان، آلمان و آمریکا، شاهد فعالیت شبانه روزی دانشمندان، مخترعین و مهندسانی بود که در فکر ساخت تفنگ های بهتر، هواپیماهای دورپرواز تر و بمب های بزرگتر بودند. 

این دانشمندان نه تنها در فکر ساختن سلاح های مخرب نوین بودند بلکه در فکر دفاع و ساختن سلاح های خنثی کننده ای مانند توپ های ضدهوایی و ماسک های ضد گاز نیز بودند.

رادار در خدمت بشر

مهندسین انگلستانی نخستین کسانی بودند که توانستند در ضمن جنگ جهانی دوم با استفاده از امواج رادیو، شهرهایی را که در معرض خطر بودند از ورود و نزدیک شدن بمب افکن های آلمانی باخبر سازند.

تجهیزات رادار به سرعت محل هواپیماهای شکاری و بمب افکن دشمن را تشخیص و تعیین و کمک ارزنده ای در سرنگون کردن آنها نمودند. 

عدم پیروزی آلمانها در بمباران های مداوم شبانه و روزانه تاسیسات و فرودگاه های انگلستان به علت وجود همین رادارها و استفاده از امواج رادیو بوده است.

بمب های پرهیاهو!

هرچه دامنه جنگ وسعت بیشتری می یافت، دانشمندان نیز سلاح های مخرب تری می ساختند. در طول جنگ دوم جهانی بمب افکن های آمریکایی هزاران بمب خطرناک و مهیب برفراز کارخانه ها و شهرهای مهم آلمان، فرو ریختند.

دانشمندان برای اولین بار در تاریخ موفق به ساخت موشک هایی شدند که قادر بود شهرهای انگلستان را از پایگاه های خود در هلند، زیرورو کند. این موشک های جدید دارای آنچنان غرش و صدای مهیبی بودند که انگلیسی ها به آن نام بمب های پرهیاهو دادند.

ساخت بمب اتم

مهم ترین و شگفت آور ترین اختراع جنگ دوم جهانی، کشف قدرت اتمی و ساختن بمب های اتمی و هیدروژنی بود. سالهای سال دانشمندان مشغول تفحص و جستجو بودند تا بفهمند آیا امکان استفاده از انرژی اتمی وجود دارد یا نه.

در اثنای جنگ، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت دانشمندان خود را وادار کند تا امکان هر نوع استفاده از انرژی اتمی را مورد بررسی قرار دهند، زیرا مقامات نظامی دریافته بودند که چنانچه امکان ساخت بمب اتمی وجود داشته باشد، اسلحه ای پدید خواهد آمد که جنگ را به نفع آنها خاتمه خواهد داد.

میلیون ها دلار خرج این مطالعات و آزمایش ها شد در حالی که هنوز هیچ یک از مقامات مربوطه امیدی به ساخته شدن بمب های اتمی و امکان استفاده از انرژی اتمی را نداشتند. 

در این زمینه دانشمندان انگلیسی و کانادایی نیز به همکاری با دانشمندان آمریکایی فراخوانده شدند. دانشمندان آلمانی و ایتالیایی که در زیر فشار حکومت دیکتاتوری کار می کردند نیز به این راه کشانیده شدند.

سرانجام در سال ۱۹۴۲ دانشمندان، فلزی بنام اورانیوم را کشف کردند که دارای انرژی اتمی فوق العاده ای بود و این از بزرگترین اکتشافات دانشمندان در طول جنگ جهانی دوم بوده است. با کشف این فلز، دولت ایالات متحده نخستین کشوری بود که توانست پیش از پایان جنگ جهانی دوم دست به ساختن بمب های اتمی بزند.

در طول سالهای بعد از جنگ، کم کم دانشمندان از انرژی اتمی در راه های بهتر و صلح آمیز و سازنده تری استفاده کردند. شهر هیروشیما به انتقام پرل هاربر اولین قربانی این بمب مخرب و وحشت انگیز بود.

داروهای جدید و آنتی بیوتیک ها

پزشکان و اطباء در طول جنگ موفق به کشف داروهای جدیدی شدند که زخم ها را به سرعت التیام بخشیده و از عفونت آن جلوگیری می نمود. عمل جراحی و کشف داروهای جدید آنتی بیوتیک، مرگ و میر زخمی های جنگ را تا اندازه زیادی نقصان بخشید.

شناسایی گروه خونی

کشف گروه خونی و امکان استفاده از خون افراد سالم و تزریق آن به مجروحینی که در شرف مرگ بوده و احتیاج مبرمی به خون داشتند از اکتشافات درخشان علم پزشکی زمان جنگ است.

چنانچه جنگ دوم جهانی پیش نمی آمد، دامنه اختراعات و اکتشافاتی به این عظمت و شگرفی، شاید به این سرعت توسعه نمی یافت، ولی جنگ و احتیاج مبرم و روز افزون دستگاه های مختلف، دانشمندان را به کار شبانه روزی واداشت و سلاح هایی را بوجود آورد که جنگ را پایان بخشید و داروهایی ساخت که میلیون ها زخمی را از مرگ نجات داد و در حقیقت صنعت هواپیما سازی، رادیو، ماشین و ده ها اختراع و اکتشاف دیگر در طول سالهای ۱۹۴۰-۱۹۴۵ دوران تکمیلی خود را به سرعت بیشتری پیمودند.

منبع : weare
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 25296
  • بازدید دیروز: 66106

افراد آنلاین:

340

اکنون ساعت   9:44 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 30 شهريور 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان