. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

خروجی تحقیق باید قابلیت رفع نیازهای جامعه را داشته باشد

PDF version
کل آرا: 375
خروجی تحقیق باید قابلیت رفع نیازهای جامعه را داشته باشد
تاجی دانشجوی‌برتر دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بهترین موضوع برای تحقیق پایان‌نامه‌های دانشجویی، موضوعی است که علاوه بر نوآوری و خلاقیت، با نیازهای موجود در جامعه نیز همخوانی داشته باشد. به عبارت دیگر خروجی تحقیق باید قابلیت رفع نیازهای جامعه را داشته باشد.

فاطمه تاجی؛ دانشجوی دکتری مدیریت دولتی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، تسهیل دسترسی به منابع علوم‌انسانی را مهمترین نیاز دانشجویان این شاخه علمی دانست.

وی گفت: یکی از مشکلات پیشروی دانشجویان علوم‌انسانی دسترسی دشوار به منابع خاصه مقالات لاتین است که این سبب می‌شود دانشجویان حتی در انتخاب موضوع پایان‌نامه و یا رساله نیز با چالش جدی روبرو شوند. متاسفانه در بسیاری موارد دانشجوی ایرانی روی موضوعات و چالش‌های دیگر جوامع تحقیق و پژوهش می‌کند و خروجی فعالیت او هیچ کاربردی در فضای جامعه‌بومی ندارد و این موضوع در شاخه‌های علوم‌انسانی بیشتر به چشم می‌خورد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه علامه طباطبایی گفت:  بهترین موضوع برای تحقیق پایان‌نامه‌های دانشجویی، موضوعی است که علاوه بر نوآوری و خلاقیت، با نیازهای موجود در جامعه نیز همخوانی داشته باشد. به عبارت دیگر خروجی تحقیق باید قابلیت رفع نیازهای جامعه را داشته باشد. این مهم، نیازمند دسترسی آسان به منابع و مقالات معتبر است. از این راه فرد می‌تواند الگویی مناسب برای رفع نیازی مشخص بخصوص در حوزه علوم‌‌انسانی طراحی کند.

تاجی اضافه کرد: از سویی منابع و کتابخانه‌های دانشگاه‌ها در سطح کیفی و کمی بالایی نیستند و از سوی دیگر محدودیت‌های زمانی بسیاری در استفاده از امکانات موجود در کتابخانه‌ها وجود دارد.

دانشجوی دکتری مدیریت دولتی اظهار داشت: در سیستم بانکی کشور مفهومی به نام «شتاب» وجود دارد که همین سبب می‌شود تمام بانک‌های عضو شتاب بتوانند تا حد مطلوبی از قابلیت‌های یکدیگر بهره‌مند شوند. راه‌اندازی چنین نظامی در کتابخانه‌های کشور بخش عمده مشکلات دانشجویان را در دسترسی به منابع رفع می‌کند. اینکه فرد بتواند در یک نظام مشخص و بر اساس تعهدات مشخص از امکان‌های همه کتابخانه‌های کشور برخوردار شود، نقش پررنگی در تسهیل مسیر پژوهشی دارد.

وی در ادامه به لزوم رعایت اخلاق علمی اشاره کرد و گفت: «وجدان» مهمترین عامل بازدارنده افراد از بی‌اخلاقی است. ارزش‌ها و اعتقادات درونی هر فرد می‌تواند به بهترین شکل او را از گزند بی‌اخلاقی دور کند اما در کنار تمام این اصول، رفع محدودیت‌ها را باید جدی گرفت. وجود محدودیت دال بر بی‌اخلاقی نیست اما می‌تواند برخی افراد را به این سمت متمایل کند. محدودیت‌های زمانی نامنصفانه‌ای که برخی اساتید بر دانشجویان اعمال می‌کنند، تأکید بر چاپ مقاله در مجلات علمی، عدم‌دسترسی به منابع تحقیقی مناسب می‌توانند از مهمترین علل وجود بی‌اخلاقی علمی در بین جامعه علمی به ویژه دانشجویان باشد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه علامه طباطبایی در پایان خاطرنشان کرد: شاید اگر استاد تعداد دانشجویان کمتری در سال بگیرد و وقت بیشتری برای دانشجو بگذارد این بی‌اخلاقی‌ها تا حد زیادی کاهش یابد.

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 25545
  • بازدید دیروز: 42710

افراد آنلاین:

574

اکنون ساعت   4:08 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 13 مرداد 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان