. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

دستیابی ایران به فناوری تولید همزمان برق و حرارت

PDF version
کل آرا: 301
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری تولید همزمان برق و حرارت خبر داد.

دستیابی ایران به فناوری تولید همزمان برق و حرارت

 

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم کلنگ زنی احداث نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت «CCHP» با تاکید بر اینکه دستیابی به فناوری تولید انرژی با بهره گیری از کمترین مصرف سوخت، می تواند به گسترش توسعه در حوزه شهری کمک کند، اظهار کرد: تا پیش از این دستیابی به فناوری تولید همزمان برق و حرارت، در حد یک آرزو بود و خوشحالیم که امروز توانسته ایم از این فناوری در تولید انرژی استفاده کنیم.

وی بر ضرورت بهره گیری از فناوری های تولید همزمان برق و حرارت در کلانشهرها و اصول شهرسازی تاکید کرد و افزود: این روند تولید انرژی مزیت های بسیاری دارد که علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست صرفه جویی در انرژی و حفظ سرمایه های ملی را به همراه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای پیشرفته از جمله کشورهای اسکاندیناوی غالبا انرژی مورد نیاز خود را به شیوه تهیه می کنند و نیازی به مصرف منابع طبیعی ندارند بنابراین تحقق بهینه سازی در مصرف انرژی منوط به بسترسازی برای بهره گیری از تولید همزمان برق و حرارت است.

ستاری با بیان اینکه تامین گرمای هر منزل، با استفاده از آب گرم به جای سوزاندن منابع طبیعی، حفظ این منابع را به دنبال دارد، عنوان کرد: بهره گیری از دانش فنی بومی، تولید همزمان برق و حرارت صرفه جویی انرژی به بهترین شکل را در پی خواهد داشت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یادآور شد: تولید توربین های گازی که با گاز ترش و فشار هفت هزار ppm کار می کنند گشودن افقی نو در فناوری است که توانمندی ما در رسیدن به دانش تولید انرژی بهینه را نشان می دهد.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت ها و حرکت بر روی لبه های فناوری بتوانیم در دستیابی به فناوری های جدید حوزه انرژی افتخارآفرین باشیم.

کلنگ احداث نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت «CCHP» با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، نایب رییس صندوق بازنشستگی نفت و مدیرعامل شرکت دانش بنیان توربو کمپرسور نفت در محل پارک فناوری پردیس معاونت علمی به زمین زده شد و رسما اجرای عملیات ساخت نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت تولید همزمان برق و حرارت آغاز شد.

نیروگاه سیکل ترکیبی گرمایی و سرمایی با بهره گیری از دانش فنی متخصصان بومی کشورمان طراحی و به طور کامل توسط فناوران شرکت دانش بنیان توربو کمپرسور نفت مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی طراحی و اجرا شده است.

**تولید سالانه 320 میلیون کیلووات ساعت برق

نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت پارک فناوری پردیس معاونت علمی با دو توربین 25 مگاواتی توانایی تولید سالیانه 320 میلیون کیلووات ساعت برق و 460 میلیون کیلووات ساعت انرژی حرارتی را عملیاتی خواهد کرد.

نیروگاه های سیکل ترکیبی نیروگاه هایی هستند که علاوه بر توان تولید انرژی الکتریکی، می توانند انرژی حرارتی تولید شده را به چرخه مصرف برگردانند و از انرژی تولید شده توسط محفظه احتراق به عنوان انرژی حرارتی استفاده کنند و این انرژی به کمک توربین بخار، بویلر بازیافت و چیلرهای جذبی به شکل توان حرارتی قابل استفاده خواهد بود.

این طرح در راستای سیاست های کلان وزارت نیرو برای توسعه نیروگاه های پراکنده با توان تولید انرژی ترکیبی از راه بهره گیری از دانش بومی متخصصان داخلی اجرایی و عملیاتی شده است.

نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت پارک فناوری پردیس معاونت علمی با سرمایه گذاری دو هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینی به مساحت 3/1 هکتار و طی سه سال به بهره برداری کامل خواهد رسید و پیش بینی می شود این نیروگاه طی 15 ماه به مرحله راه اندازی اولیه برسد.

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 1815
  • بازدید دیروز: 77624

افراد آنلاین:

635

اکنون ساعت   12:32 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 10 خرداد 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان