. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

ذخیره ۲۰۰ مگابایت اطلاعات روی یک ذره دی‌ان‌ای

PDF version
کل آرا: 108
 ذخیره ۲۰۰ مگابایت اطلاعات روی یک ذره دی‌ان‌ای
مایکروسافت می‌گوید DNA نسبت به صفحات مغناطیسی که شرکت‌ها امروزه از آنها برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند، گزینه‌ بهتری در ذخیره‌سازی طولانی مدت به شمار می‌روند.

مایکروسافت اعلام كرد موفق به ذخيره سازي نزديك به 200 مگابايت اطلاعات شامل كل رمان جنگ و صلح و 99 رمان كلاسيك ديگر روي دي‌ان‌اي شده‌است.

ذخیره داده‌ها روی دی‌ان‌ای فرايند جدیدی به شمار نمي‌رود،‌ اما تاكنون هيچ شركتي موفق به ذخيره اين حجم بالا از داده‌ها روي دي‌ان‌اي نشده‌بود. ركورد سابق اين شيوه ذخيره‌سازي 22 مگابايت بوده‌است.

از ديگر اطلاعات ذخيره شده مي‌توان به یک ویدیوی با کیفیت بالا از گروه موسیقی OK Go، اعلامیه جهانی حقوق بشر در بیش از 100 زبان مختلف، 100 کتاب برتر گوتنبرگ اشاره كرد. به گفته مايكروسافت دي‌ان‌اي ابزار ذخيره‌سازي بسيار مناسبي است زيرا مي‌توان داده را با تراكم بالاتري از تجهيزات ذخيره‌سازي رايج روي مولكول‌ها ثبت كرد.

اين تكنيك كه با همكاري محققان دانشگاه واشنگتن مورد آزمايش قرار دارد، درحال حاضر گران‌قيمت است،‌ اما مايكروسافت اميدوار است بتواند اين هزينه‌ها را با كمك صنعت زيست‌فناوري كاهش دهد.

ايده استفاده از دي‌ان‌اي از آنجايي شكل گرفت كه تعادل سرعت رشد حجم داده‌ها و نياز براي ذخيره‌سازي آنها و ظرفيت تجهيزات ذخيره‌سازي رايج به هم خورد و كار براي سازمان‌ها و مراكزي كه به ذخيره‌سازي حجم زيادي از داده‌ها نياز دارند،‌ دشوارتر شد.

پيش‌بيني‌ها مي‌گويند سال 2017 ميزان داده‌هاي ذخيره‌شده در سرتاسر جهان به 16 تريليون گيگابايت خواهد‌رسيد كه بخش بزرگي از اين داده‌ها درون مراكز بزرگ ذخيره‌سازي داده‌ها جا دارند. درحالي كه حجمي برابر يك جعبه كفش از دي‌ان‌اي مي‌تواند با ظرفيت ذخيره‌سازي 100 مركز داده‌ بزرگ برابري كند. علاوه براينكه دي‌ان‌اي از مقاومت بالايي برخوردار است و مي‌تواند تا بيش از صدها هزار سال دوام بياورد. در مقابل نوارهاي مغناطيسي كه امروزه از آنها براي ذخيره‌سازي طولاني مدت استفاده مي‌شود، تنها چند دهه دوام دارند.

منبع: ساعت 24

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 5324
  • بازدید دیروز: 36715

افراد آنلاین:

267

اکنون ساعت   3:16 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 24 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان