. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

رآکتورهسته ای چیست؟

PDF version
کل آرا: 82
بیشتر رآکتورهایی که در جهان استفاده می شوند رآکتورهای آب سبک هستند. احتمالاً درباره راکتورهای آب سبک شنیده اید. رآکتور آب سبک به این معنی است که آب معمولی در قلب رآکتور مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری های های مختلف دیگری هم در رآکتورها مورد استفاده قرار می گیرند، مانند آب سنگین. رآکتورهای آمریکا به تنهایی یک چهارم ظرفیت تولید انرژی هسته ای جهان را دارا هستند.

بیشتر رآکتورهایی که در جهان استفاده می شوند رآکتورهای آب سبک هستند. احتمالاً درباره راکتورهای آب سبک شنیده اید. رآکتور آب سبک به این معنی است که آب معمولی در قلب رآکتور مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری های های مختلف دیگری هم دررآکتورها مورد استفاده قرار می گیرند، مانند آب سنگین. رآکتورهای آمریکا به تنهایی یک  چهارم ظرفیت تولید انرژی هسته ای جهان را دارا هستند.

رآکتورها می توانند رآکتورهای آب تحت فشار (PWR) باشند و یا رآکتورهای آب در حال جوش (BWR).

 

 

 

در رآکتور آب جوش، آب به جوش می آید و بخار می شود و سپس از میان یک توربین فرستاده می شود تا برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

در رآکتورهای آب تحت فشار، آب قلب رآکتور تحت فشار نگه داشته می شود و اجازه داده نمی شود که بجوشد. گرما با یک مبدل حرارتی (مولد بخار نیز نامیده می شود) به آب خارج قلب منتقل می شود، آب را می جوشاند، تولید بخار می کند و انرژی یک توربین را تأمین می کند. در رآکتورهای آب تحت فشار، آبی که جوشانده می شود از فرایند شکافت جدا می شود، و بنابراین رادیواکتیو نمی شود.

پس از این که بخار برای انرژی دادن به توربین مورد استفاده قرار می گیرد، سرد می شود تا متراکم شود و دوباره به شکل آب درآید. در بعضی از نیروگاه ها از آب رودخانه ها، دریاچه ها یا اقیانوس ها برای خنک کردن بخار استفاده می شود، در حالی که در بقیه نیروگاه ها برج های خنک کننده بلند مورد استفاده قرار می گیرد. برج های خنک کننده که به شکل ساعت شنی هستند مشخصه آشنای بسیاری از نیروگاه های هسته ای هستند. برای هر واحد برق تولید شده به وسیله یک نیروگاه هسته ای، حدود دو واحد گرمای زاید به محیط ساطع می شود.

نسل اول نیروگاه های هسته ای تجاری (برای تولید برق به کار می روند) در اوایل دهه 1960 حدود 60 مگاوات برق تولید می کردند که حالا این میزان بیش از 1000 مگاوات است. بسیاری از نیروگاه ها بیش از یک راکتور دارند. برای مثال، نیروگاهی در ایالت آریزونای آمریکا، از سه راکتور جداگانه، هر یک با ظرفیت 1334 مگاوات ساخته شده است.

در برخی از طراحی های رآکتورها از ماده سردکننده ای غیر از آب برای دور کردن گرمای شکافت از قلب رآکتور استفاده می شود. رآکتورهای کانادایی از آب مملو از دوتریوم (آب سنگین نامیده می شود) استفاده می کنند در حالی که بقیه با گاز سرد می شوند. به عنوان مثال نیروگاهی در کلرادوی آمریکا، که در حال حاضر به طور دائمی تعطیل شده، از گاز هلیوم به عنوان خنک کننده استفاده می کرد. چند رآکتور هم فلز مایع یا سدیم را مورد استفاده قرار می دهند.

منبع:سایت علمی 020

 
کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 26215
  • بازدید دیروز: 39988

افراد آنلاین:

230

اکنون ساعت   4:57 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 23 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان