. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

روز جهانی کتاب: تاکید بر دسترسی نابینایان به کتاب و یادی از خالق دون کیشوت

PDF version
کل آرا: 424
روز جهانی کتاب: تاکید بر دسترسی نابینایان به کتاب و یادی از خالق دون کیشوت روز بیست و سوم ماه آوریل از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به عنوان روز جهانی کتاب و حق مولف نامگذاری شده است.

روز جهانی کتاب: تاکید بر دسترسی نابینایان به کتاب و یادی از خالق دون کیشوت

 

روز جهانی کتاب: تاکید بر دسترسی نابینایان به کتاب و یادی از خالق دون کیشوت

روز جهانی کتاب: تاکید بر دسترسی نابینایان به کتاب و یادی از خالق دون کیشوت

روز بیست و سوم ماه آوریل از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) به عنوان روز جهانی کتاب و حق مولف نامگذاری شده است.

 

امسال،تمرکز روز جهانی کتاب بر نابینایان است.

 

در روز جهانی کتاب و حق مولف، ناشران، کتابفروشی ها، کتابخانه ها و موسسه های فرهنگی از طریق برنامه های گوناگون مطالعه، نشر و حفاظت از حق مولف را در گوشه و کنار جهان ترویج می کنند.

 

دلیل تمرکز بر نابینایان، دسترسی اندک این قشر از جامعه به کتاب است. بر اساس آمار اتحادیه نابینایان، از میلیونها کتابی که هر سال در دنیا منتشر می شود کمتر از ۱۰ درصد آن در فرمتهایی است که برای نابینایان قابل دسترسی است. در کشورهای توسعه یافته، این آمار به ۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

ایرینا بوکووا، دبیر کل یونسکو می گوید امسال بر قدرت کتاب در سهیم کردن تمام شهروندان در بخشهای مختلف جامعه تمرکز شده است.

کونارکی، پایتخت گینه به خاطر تنوع در برنامه های فرهنگی و ادبی و تأکید بر مشارکت شهروندان در این فرآیند به عنوان پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است.

دلیل انتخاب بیست و سوم آوریل به عنوان روز جهانی کتاب، سالروز درگذشت نویسنده های بزرگی چون ویلیام شکسپیر و میگل دو سروانتس و همچنین سالروز تولد چندین نویسنده از جمله ولادیمیر ناباکوف و موریس دروئون است.

هر سال، به مناسبت سالروز درگذشت میگل سروانتس، برنامه های متنوعی پیرامون این نویسنده پرآوازه اسپانیایی و اثر جاودانش «دون کیشوت» برگزار می شود.

محله بلوزداد در الجزایر، جایی است که سروانتس در سال ۱۵۷۵ زمانی که از جنگ با عثمانی باز می گشت همراه با برادرش رودریگو، اسیر شد و به آنجا برده شد.

در این محله، غاری قرار دارد که سروانتس و چهارده نفر زندانی دیگر را به شهر متصل می کرد. این غار هم اکنون بازسازی شده و یکی از جاذبه های فرهنگی الجزایر به شمار می آید.

به باور کارشناسان ادبی ، دورانی که میگل سروانتس در الجزایر اسیر بود تاثیر عمیقی بر آثار و دستاوردهای ادبی او گذاشت. سروانتس در اثر مشهورش «دون کیشوت» نیز از دوران اسارتش یاد می کند.

از«دون کیشوت» به عنوان نخستین رمان مدرن دنیا یاد می شود. این داستان، روایت مردی خیال پرداز است که به جنگ آسیاب های بادی می رود و رویای احیای ارزشهای مرده را در سر می پروراند. سروانتس در این اثر، جامعه اسپانیا در اواخر قرن شانزدهم را تصویر می کند.

 

میگل دو سروانتس در بیست و سوم آوریل سال ۱۶۱۶ در گمنامی و فقر از دنیا رفت. اما « دون کیشوت» امروز که بیش از چهار قرن از مرگ خالقش میگذرد، همچنان از دریچه زندگی انسان های توهم زده به حیات خود ادامه می دهد.

منبع:سایت ایده و خلاقیت

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 16178
  • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

315

اکنون ساعت   8:32 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان