. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

رژه ی باشکوه جنگ افزارهای مدرن روسیه

PDF version
کل آرا: 468
دیروز ارتش روسیه به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، بزرگترین رژه ی نظامی خود را برگزار کرد. این ارتش در جریان رژه ی باشکوه شماری از مدرنترین جنگ افزارهای خود را که از آخرین فناوری های روز بهره میبرند، رونمایی کرد.در ادامه با ارتشی.کام همراه باشید تا نگاهی به ماشین آلات نظامی جدید این کشور داشته باشیم.

 

دیروز ارتش روسیه به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، بزرگترین رژه ی نظامی خود را برگزار کرد. این ارتش در جریان رژه ی باشکوه شماری از مدرنترین جنگ افزارهای خود را که از آخرین فناوری های روز بهره میبرند، رونمایی کرد.در ادامه با ارتشی.کام همراه باشید تا نگاهی به ماشین آلات نظامی جدید این کشور داشته باشیم.

جنگ جهانی دوم در 9 می 1945 به ایستگاه آخر خود رسید و با تصرف برلین توسط ارتش های سه کشور بریتانیا، آمریکا و شوروی، آخرین جنگ جهانی تاریخ بشر پایان یافت. دیروز ارتش روسیه به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ، بزرگترین رژه ی نظامی خود را در مقابل کاخ کرملین برگزار کرد. در جریان برگزاری این رژه ی نظامی، روسها از تجهیزات نظامی جدید خود رونمایی کردند.

تانک فوق پیشرفته ی آرماتا - T14
یکی از خبرسازترین ماشین های جنگی مدرن روسیه که سر و صدای بسیاری را ایجاد کرده، تانک مدرن Armata T-14 است که به عنوان نسل جدید تانک های روسی برای جایگزین شدن با تانک های دوران شوروی توسعه یافته است.

آرماتا بسیار پیشرفته است و از ساختار اتوماتیکی بهره میبرد، بطوریکه ارتش روسیه این تانک را پایه ای برای تولید تانک های روباتیک آینده میداند. این تانک از وجود یک پیشرانه ی دیزلی قدرتمند بهره میبرد. قدرت موتور آرماتا T-14 در حالت حداکثری برابر 1500 اسب بخار است، اما در استفاده ی معمول قدرت آن به 1200 اسب بخار محدود میشد. برای انتقال نیروی تولید شده به چرخ ها از یک گیربکس 8 سرعته استفاده میشود. آرماتا - T14 در سریعترین حالت ممکن قادر است به سرعت 80 کیلومتر در ساعت دست یابد.
این تانک از وجود برج گردان با قابلیت کنترل از راه دور بهره میبرد. روی این برج گردان یک توپ 125 میلیمتری قرار دارد که میتواند موشک های هدایت شده ای را هدایت کند.

برای راه اندازی این تانک سه اپراتور درون کپسول تقویت شده در جلو تانک قرار میگیرند. این سه تن از تجهیزات مورد استفاده برای شلیک گلوله ها و توپ ها فاصله ی مناسبی دارند. ضمنا روس ها برای تقویت هر چه بیشتر این کپسول از کامپوزیت سه لایه استفاده کرده اند که مقاومت بالایی در برابر راکت های ضد تانک دارد.

شاسی این تانک قابلیت تغییر کاربری را دارد. با کمی تغییر میتوان این شاسی را برای ساخت یک ماشین نظامی تهاجمی، یک ماشین مهندسی یا یک راکت انداز چند منظوره مورد استفاده قرار داد.
روسیه برای وارد کردن 2٫300 دستگاه آرماتا به خدمت تا سال 2020 میلادی برنامه ریزی کرده است. تانک های آرماتا جایگزین تانک هایی خواهند شد که از دوران شوروی سابق در خدمت ارتش هستند.

براساس اظهار نظر کارشناسان تجهیزات نظامی، جنگ افزارهای جدید روسیه را باید برگرفته از طراحی جدیدی خواند که کاملا با ماشین های جنگی سالهای 1960 تا 1970 این کشور متفاوت هستند.

نفربر Kurganets-25
جنگ افزار دیگری که در جریان رژه به نمایش گذاشته شد، Kurganets-25 است که در دو نسخه ی اصلی با عناوین BTR و BMP به خدمت ارتش درخواهد آمد. هر دوی این ماشین ها را باید نفربرهای مدرن ارتش روسیه خواند، با این تفاوت که BMP از اسلحه ها و سیستم شلیک قویتری بهره میبرد.

 

در نفربر کورگانتس-25 نیز قسمتی که اسلحه‌ها تعبیه شده‌‌اند، از قسمتی که سرنشینان در آن قرار خواهند گرفت، جدا شده است. ضمنا می‌توان تمامی اسلحه‌ها را بصورت ریموت کنترل کرد. روی نفربر کورناگتس-25 می‌توان توپ‌های 30 یا 57 میلی‌متری قرار داد.
 

نفربر Boomerang

 

 

ارتش روسیه دیروز از نفربر دیگری نیز با عنوان Boomerang رونمایی کرد که در واقع یک نفربر تهاجمی دو زیست است. شاسی بومرنگ نیز قابلیت استفاده در سایر ماشین‌های نظامی را دارد. براساس اطلاعات ارائه شده این نفربر با الگوبرداری از نفربرهای غربی طراحی شده و دارای ۸ چرخ است. این نفربرها اصطلاحا 8 در 8 نام دارند و نیروی موتور در آن‌ها به هر 8 هشت چرخ بصورت همزمان انتقال داده می‌شود.

موشک بالستیک قاره‌پیمای RS-24
 

موشک قاره‌پیمای بالستیک RS-24 از سال 2009 میلادی وارد خدمت ارتش روسیه شده است. این موشک قاره‌پیما به‌عنوان برنامه‌ی توسعه‌ی سیستم Topol M طراحی و وارد خدمت ارتش شده است.

این موشک بالتسیک قادر است بصورت مستقل از هم ده کلاهک هسته‌ای را برای انهدام اهداف مختلف حمل کند. از جمله‌ی قابلیت‌های دیگر این موشک، باید به امکان پرتاب آن از روی سکوی متحرک و سیلو پرتاب موشک اشاره کرد.
RS-24 دارای سیستم طعمه است که با استفاده از آن سیستم‌‌های ضد هوایی دشمن را فریب می‌دهد. بسیاری از کارشناسان توسعه‌ی این موشک بالستیک را در پاسخ به گسترش دامنه‌ی سیستم دفاع ضد موشکی امریکا در شرق اروپا می‌دانند. براساس اطلاعات منتشر شده، برد این موشک 11٫000 کیلومتر است. این موشک در سریع‌ترین حالت ممکن سرعتی برابر 20 ماخ یا 24٫500 کیلومتر در ساعت دارد که به واقع سرعت بسیار بالایی است. ارتفاع این موشک بالستیک 20 متر و وزن آن نیز 49 تن است. RS-24 قادر است با تقریب 150 تا 250 متر هدف‌گیری کند. شاید آگاهی از قطر دو متری این موشک گویای همه چیز باشد.

توپ خود کششی Koalitsiya-SV
 

کوالیتسیا-SV یک توپ خودکششی جدید ارتش روسیه است که براساس اطلاعات ارائه شده مبتنی بر پوسته‌ی تانک آرماتا طراحی شده است. این توپ خودکششی از وجود توپ 152 میلی‌متری بهره می‌برد و وزن کلی آن 55 تن است.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط وزیر دفاع روسیه، این توپ قادر است اهدافی را در فاصله‌ی 70 کیلومتری به راحتی مورد اصابت موشک قرار دهد. این توپ با هدف انهدام تجهیزات زرهی و استحکامات دشمن در پشت جبهه‌ی نبرد طراحی شده است.

پرتاب‌کننده‌ی موشک زمین به هوای Buk
 

سیستم پرتاب موشک زمین به هوای بوک از جمله‌ی تجهیزاتی است که پیش‌تر وارد خدمت ارتش روسیه شده است. این سیستم حتی در اختیار شماری از کشورهای دیگر نیز قرار گرفته که از جمله‌‌ی آن می‌توان به آذربایجان، چین و هند اشاره کرد.

این موشک زمین به هوا متهم اصلی سقوط هواپیمای ایر آسیای مالزی برفراز آسمان اوکراین در جولای 2014 است. در جریان سقوط این هواپیما که طرفین درگیری مسئولیت آن را به گردن دیگری انداختند، تمام 298 مسافر پرواز جان سپردند.
سیستم موشکی بوک با خودروهایی که روی آن‌ها رادارهایی نصب شده همراهی می‌شوند. این موشک‌ها قادر است تا ارتفاع 25٫000 متری سطح زمین پرواز کرده و حتی موشک‌های کروز را نیز همچون هواپیماها مورد اصابت قرار دهد.

سیستم راکتی ضد تانک Kornet-D
 

روسیه اخیرا سیستم موشکی ضدتانک کورنت را که در سال 2009 معرفی شده بود، ارتقا داد. این راکت‌ها نه‌تنها قادرند تا تانک‌ها را مورد اصابت قرار دهند، بلکه توانایی هدف قراردادن هواپیماها را نیز دارند. این راکت‌ها قادرند در ورقه‌‌های فولادی با ضخامت 130 سانتی‌متر نیز نفوذ کنند.

سیستم هدف‌گیری و هدایت‌کننده‌ی مورد استفاده در این سیستم موشک از دوربین‌هایی با رزولوشن بالا و سیستم مادون قرمز در کنار لیزر بهره می‌برد.
 
منبع : tnews.ir
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 28929
  • بازدید دیروز: 63716

افراد آنلاین:

444

اکنون ساعت   12:13 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان