. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

ساخت نمایشگر سه‌بعدی بدون شیشه!

PDF version
کل آرا: 679
ساخت نمایشگر سه‌بعدی بدون شیشه!
دانشمندان چینی موفق به ساخت نمایشگر سه‌بعدی شده‌اند که عاری از شیشه بوده و مجهز به لنزهای میکروکروی است.

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تولید توهم سه‌بعدی، استفاده از نمایشگر برجسته‌بین خودکار است که مبتنی بر اختلاف منظر است؛ بدین ترتیب که هر چشم در معرض یک زاویه اندکی متفاوت از یک صحنه قرار می‌گیرد. این اثر معمولا با تعداد زیادی میکرولنزهای ریز ایجاد می‌شود که هر یک، مقدار کمی از نور را می‌تاباند.

 

با این حال، گرچه این شیوه دارای مزایای فراوان است و پیش‌تر در محصولات تجاری نیز به کار رفته است، اما زاویه دید باریک این نمایشگرها، گسترش کاربرد آن‌ها به نمایشگرهای بزرگ‌تر را با مشکل روبرو کرده است.

 

تیمی از محققان دانشگاه چنگدو و دانشگاه سیچوآن چین در روش جدید، لنزهای میکرکروی را جایگزین میکرولنزهای مسطح کرده‌اند. این دانشمندان نمونه اولیه‌ نمایشگرهایی را ارائه داده‌اند که در آن، انحنای بیشتر لنزهای میکروکروی، زاویه دید را از 20 تا 30 درجه به 32 درجه افزایش می‌دهد.

 

گرچه این نمونه اولیه هنوز جای پیشرفت دارد، اما محققان امیدوارند این استراتژی بتواند به زوایای دید بازتر و در نهایت نمایشگرهای سه‌بعدی چندنمایی بینجامد. چون آرایه‌های لنزهای میکروکروی را می‌توان به آسانی تولید کرد، دانشمندان تخمین می‌زنند که این نمایشگرها را بتوان با هزینه پایین ساخت و این موضوع نویدبخش کارکردهای جدید است.

 

یکی از مزایای استفاده از لنزهای میکروکروی برای نمایشگرهای سه‌بعدی، تداخل پایین است؛ مشکل تداخل، زمانی رخ می‌دهد که پرتوهای نور از کانال‌های سمت راست و چپ به درون یکدیگر نشت و در تصویر کلی مداخله می‌کنند. در نمونه اولیه نمایشگر جدید، محققان نشان داده‌اند که نور لنز را می‌توان در ناحیه کوچکی متمرکز کرد به طوری که اثر تداخل محدود شود.

 

چون پایین‌آوردن تداخل با کوچک‌ترکردن نقاط نور، دارای اثر منفی کاهش‌دادن شفافیت و کارآیی نوری است، دانشمندان به دنبال رفع این چالش‌ها در آینده هستند.

 

آن‌ها همچنین به دنبال‌ نازک‌ترکردن ابزار نمایشگر سه‌بعدی هستند، زیرا اجزای نوری، نمایشگرهای سه‌بعدی را ضخیم‌تر از نمایشگرهای دوبعدی معمولی کنونی می‌کنند.

 

جزئیات این فناوری در مجله Display Technology منتشر شده است.

منبع: ایسنا

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 37842
  • بازدید دیروز: 53295

افراد آنلاین:

728

اکنون ساعت   6:09 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 16 خرداد 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان