. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

سوراخ لایه ازن بزرگتر شد

PDF version
کل آرا: 159
دسته بندی: 
سوراخ لایه ازن بزرگتر شد
دانشمندان ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا دریافتند که سوراخ ازن در سال 2015 در قاره قطب جنوب نسبت به سال‌های گذشته بزرگتر شده است.

سوراخ ازن، تحلیل شدید لایه ازن است که برای اولین بار در سال 1980 و بر فراز قاره قطب جنوب تشخیص داده شد.

 

سوراخ ازن قطب جنوب در طول فصل بهار در نیمکره جنوبی (اوت و سپتامبر) به دلیل سطوح بالایی از اشکال شیمیایی فعال کلر و بروم در استراتوسفر شکل گرفته و گسترش می‌یابد.

 

اوایل ماه اکتبر، سوراخ ازن به اوج اندازه خود یعنی 28.2 میلیون کیلومتر مربع گسترش یافت که منطقه‌ای بزرگتر از قاره آمریکای شمالی است. در طول ماه اکتبر، بزرگی این سوراخ به همان اندازه باقی ماند.

 

به گفته دانشمندان ناسا، دمای سرد غیرمنتظره و دینامیک‌های ضعیف در استراتوسفر قطب جنوب در سال جاری منجر به بزرگتر شدن سوراخ ازن شده است.

 

سال گذشته در روز 11 سپتامبر (20شهریور 1393) سوراخ ازن به اوج خود یعنی 24 میلیون و 100 هزار کیلومتر مربع رسید. در مقایسه با دوره سال‌های 1991 تا 2014، در سال 2015 ناحیه سوراخ ازن به طور متوسط چهار برابر شده است.

 

برایان جانسون، محقق آزمایشگاه اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا اظهار کرد: در طول ماه سپتامبر ما به طور معمول شاهد کاهش سریع ازن بودیم که با کاهش 95 درصدی در آن لایه در روز اول اکتبر (9 مهر) پایان یافت. امسال روند کاهش، دو هفته بیشتر به طول انجامید و در نتیجه کاهشی نزدیک به 100 درصد در 15 اکتبر (23 مهر) به وقوع پیوست.

 

لایه ازن به محافظت از زمین در برابر پرتو فرا‌بنفش می‌پردازد که به طور بالقوه مضر است و می‌تواند باعث سرطان پوست، آب مروارید و سرکوب سیستم ایمنی بدن شود و همچنین به گیاهان آسیب می‌رساند.

 

بزرگتر شدن حجم سوراخ ازن در سال جاری، به احتمال زیاد در ماه‌های آینده منجر به افزایش پرتو فرابنفش مضر در سطح زمین، به ویژه در قطب جنوب و نیمکره جنوبی خواهد شد.

 

در نتیجه پروتکل مونترآل در خصوص مواد تحلیل‌برنده لایه ازن، سطوح جوی این ترکیبات تحلیل‌برنده به آرامی رو به زوال هستند. انتظار می‌رود سوراخ ازن در حدود سال 2070 بهبود یابد به سطوح سابق خود در سال 1980 برگردد.

منبع:خبرپو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 41113
  • بازدید دیروز: 56447

افراد آنلاین:

196

اکنون ساعت   9:17 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 3 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان