. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

شباهت بهار و دانش ...

PDF version
کل آرا: 79
شباهت بهار و دانش ...
کم نبوده‌اند مردانی که سال‌ها در ظلمات گمراهی بودند، اما به‌خاطر گوش سپردن به سخن آگاهی و علم، جانشان شعله‌ور شده و از درکات ظلم به درجات نور رسیده‌اند. حقیقتا یکی از ویژگی‌های علم همین است، یعنی می‌تواند وسیله نجات انسان را فراهم کند.

بهار فصل عجیبی است، به‌خصوص که توانسته از مفهوم مستتر در یک فصل سال فراتر برود و دایره تداعی و معانی بسیار گسترده‌ای پیدا کند. به شعر شاعران که نگاه کنیم، می‌بینیم بهار را گاهی به‌عنوان یک فصل در نظر گرفته‌اند و گاهی هم آن را نماد مفاهیم بزرگ معنوی گرفته‌اند. مثلا بعضی از شاعران بهار را به‌خاطر رستاخیزی که در طبیعت به وجود می‌آورد، نماد دنیای ابدی بعد از مرگ دانسته‌اند، بعضی آن را تعبیر به قیامت کرده‌اند و برخی هم از روح سبزی که با آمدنش بر طبیعت حکم‌فرما می‌شود، سخن به میان آورده‌اند. علی‌ای‌حال، چیزی که اهمیت دارد، این است که بهار با هر تشبیه و تعبیری کنایه‌ای از احیای جسم و جان است. درست همان‌طور که ما و طبیعت با بهار تازه می‌شویم، خود بهار می‌تواند معنی ضمنی تازگی و طراوت باشد. از این حیث بهار را به علم هم می‌توان شبیه دانست. حقیقت این است که علم و جهل، روشنایی و تاریکی هستند. نور در هر مرتبه‌ای با حیات و تازگی پیوند دارد، درست عکس جهل و تاریکی که پرده بر چشم و فهم و گوش و شعور آدمی می‌کشد و اجازه درک و دریافت درست جهان را از انسان می‌گیرد. این‌که خداوند در قرآن می‌فرماید آیا برابرند آن‌هایی که می‌دانند با آن‌هایی که نمی‌دانند، به یک تعبیر اشاره به همین معناست که اصحاب علم و نور با اصحاب جهل و تاریکی نسبتی ندارند.

از قدیم و ندیم رسم بزرگان و حکما و عارفان این بوده است که بشر را دعوت می‌کرده‌اند به این‌که از طبیعت درس بیاموزد. از نظر آنان طبیعت، به‌خصوص طبیعت زنده بهار، کتاب مشحون از حکمتی است که آدمیزاد می‌تواند در هر مرتبه‌ای از آن درس زندگی بیاموزد. در این ساحت فقط سعدی نبوده که تاکید می‌کرده برگ درختان سبز در نظر هوشیار، هر ورقش می‌تواند دفتری باشد برای شناخت خداوند بزرگ، بلکه کل عارفان و شاعران کتاب طبیعت را لوح بزرگ معرفت خداوند می‌دانستند. بر این اساس همان کاری را که باد بهاری با جسم ما و درختان می‌کند، علم هم می‌تواند با جان ما انجام بدهد.

کم نبوده‌اند مردانی که سال‌ها در ظلمات گمراهی بودند، اما به‌خاطر گوش سپردن به سخن آگاهی و علم، جانشان شعله‌ور شده و از درکات ظلم به درجات نور رسیده‌اند. حقیقتا یکی از ویژگی‌های علم همین است، یعنی می‌تواند وسیله نجات انسان را فراهم کند. این‌که از معصوم روایات بسیار در لزوم اهمیت و محترم شمردن علم نقل کرده‌اند، به همین دلیل است که آگاهی و علم از سنخ نور است و می‌تواند همچون چراغی روشن، شب دیجور ظلمانی بشری را روشن نگه دارد. بعضی از حکما اسم روزگار جدید مدرن غربی را شب ظلمت گذاشته‌اند و تاکید کرده‌اند که اگر در این شب سیاهت گم گشت راه مقصود، باید از کوکب هدایت استمداد بجویی. من نمی‌دانم منظور حافظ از کوکب هدایت چه بوده، اما می‌دانم با توکل به مهربانی خدا و کمک گرفتن از معرفت و دانش می‌توان بر این ظلمت ستبر، غلبه کرد. یکی از دلایلی که بسیاری از دردمندان عالم را به طرفداری از انقلاب اسلامی وادار کرد، همین بود که آن‌ها انقلاب را راه برون‌رفتی از شب ظلمانی این روزگار می‌دانستند. به این تعبیر یکی از شئون انقلابی بودن مجهز شدن به دانش و آگاهی است، کمااین‌که راه رستگاری ما و سرزمینمان در دنیای فعلی از زمین علم و دانش و خودکفایی و خودباوری خواهد گذشت.

من هر وقت به آینده کشور و اوضاع فعلی‌مان فکر می‌کنم، یاد آن بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب می‌افتم که می‌فرمودند اگر به علم روز مجهز نباشیم، از قافله دنیا عقب خواهیم ماند و مجبوریم حرف زور دیگران را بشنویم. از این حیث دانش نه فقط راه نجات در دنیای کنونی، بلکه راه حفظ کشور هم می‌تواند نام بگیرد. اجازه بدهید که قسمتی از سخنان ایشان را با هم بخوانیم: «حقیقتا کشوری که دستش از علم تهی است، نمی‌تواند توقع عزت، توقع استقلال و هویت و شخصیت، توقع امنیت و توقع رفاه داشته باشد. طبیعت زندگی بشر و جریان امور زندگی این است. علم، عزت می‌بخشد. جمله‌ای در نهج‌البلاغه هست که خیلی جمله‌ پرمغزی است. می‌فرماید: «العلم سلطان»؛ علم اقتدار است.

«سلطان» یعنی اقتدار، قدرت. «العلم سلطان من وجده صال و من لم یجده صیل علیه»؛ علم اقتدار است. هر کس این قدرت را به چنگ آورد، می‌تواند تحکم کند، می‌تواند غلبه پیدا کند، هر کسی که این اقتدار را به دست نیاورد، «صیل علیه»؛ بر او غلبه پیدا خواهد شد، دیگران بر او قهر و غلبه پیدا می‌کنند، به او تحکم می‌کنند. این واقعیت را ملت ایران در یک دوره‌ طولانی، با پوست و گوشت و استخوان خودش لمس کرد. به ما تحکم کردند، به ما زور گفتند، منابع ما را در مشت گرفتند، ملت ما را از رفاه محروم کردند. تاریخچه‌ تلخ و محنت‌باری این دوره‌ صد ساله‌ کشور ما دارد، که ما نتایجش را الان داریم می‌چشیم؛ با این‌که ما حرکت را شروع کردیم، انقلاب اوضاع را دگرگون کرد، ورق را برگرداند.

امروز کشور ما یک کشوری است که از لحاظ عزت سیاسی و بین‌المللی، در دنیا کم‌نظیر است؛ این را دشمنان ما هم قبول دارند. ملت بیدار شده است. شجاع است. کشور دارای هویت و شخصیت است، اما در عین حال نتایجش را داریم می‌بینیم. یعنی آن کسانی که علم را صد سال، دویست سال پیش از ما به دست آوردند و چند میدان از ما جلوتر حرکت کردند و پیش رفتند و به برکات علم دست پیدا کردند، هنوز هم دارند زور می‌گویند...»

*محمد یوسف‌نیا

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 28046
  • بازدید دیروز: 39988

افراد آنلاین:

250

اکنون ساعت   6:16 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 23 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان