. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

شناخت مزیت‌های سرزمینی لازمه راهبری رویدادهای کارآفرینی در کشور

PDF version
کل آرا: 546
شناخت مزیت‌های سرزمینی لازمه راهبری رویدادهای کارآفرینی در کشور
حسام زندحسامی، مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، در یازدهمین نشست اشتغال استان خراسان جنوبی که به منظور تدوین برنامه جامع کارآفرینی این استان برگزار شد، عنوان کرد: استان‌ها در مسیر کارآفرینی نباید به مدل پایتخت متکی باشند، بلکه می‌بایست با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرزمینی خود، به کارآفرینی و به ویژه کارآفرینی فناورانه توجه قرار داشته باشند. زندحسامی، با تاکید براین‌که استان‌ها به ظرفیت‌ها و مزیت‌های خود توجه کرده و از تکرار مسیر پایتخیت در توسعه آفرینی خودداری نمایند عنوان کرد: طبیعتا استانی همچون خراسان شمالی می‌بایست به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در کشاورزی، گردشگردی و صنایع دستی دارد، تمرکز کرده و این مزیت‌ها را در مسیر کارآفرینی شکوفا کند.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، گفت: استان‌ها می‌بایست تمام ظرفیت‌های خود را شناسایی کرده و بر مبنای این ظرفیت‌ها به دنبال ارایه برنامه جامع کارآفرینی باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، حسام زندحسامی، مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، در یازدهمین نشست اشتغال استان خراسان جنوبی که به منظور تدوین برنامه جامع کارآفرینی این استان برگزار شد، عنوان کرد: استان‌ها در مسیر کارآفرینی نباید به مدل پایتخت متکی باشند، بلکه می‌بایست با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرزمینی خود، به کارآفرینی و به ویژه کارآفرینی فناورانه توجه قرار داشته باشند.

زندحسامی، با تاکید براین‌که استان‌ها به ظرفیت‌ها و مزیت‌های خود توجه کرده و از تکرار مسیر پایتخیت در توسعه آفرینی خودداری نمایند عنوان کرد: طبیعتا استانی همچون خراسان شمالی می‌بایست به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در کشاورزی، گردشگردی و صنایع دستی دارد، تمرکز کرده و این مزیت‌ها را در مسیر کارآفرینی شکوفا کند.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، با اشاره به وجود انجمن فن‌آفرینی در تمامی استان‌های کشور، بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های استانی در گام نخست و سپس حرکت به سوی کارآفرینی فناورانه، تاکید کرد و افزود: استان‌ها برای اجرای طرح جامع کارآفرینی به موضوع ایجاد زیست بوم کارآفرینی توجه بیشتری کنند و با این رویکرد به دنبال ارایه برنامه جامع کارآفرینی باشند.
کارآفرینی واقعی نیازمند سازوکار واقعی است.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری، حرکت صرف پارک‌های علم و فناوری و مراکز توسعه کارآفرینی به سوی کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، امری نگران کننده دانست و ابراز کرد: اقداماتی از قبیل برگزاری رویداد استارت‌آپ و نشست‌ها کارآفرینی، در امر فرهنگ‌سازی کارآفرینی مفید و اثرگذار هستند، اما برای خلق ایده ها و تبدیل شدن آنها به کسب و کار موفق، نیازمند سازوکار جدی و راهبردی هستیم.

مدیر دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری در پایان گفت: تلاش دولت در سال‌های اخیر بر این بوده است که با کاهش تمرکز فعالیت های اقتصادی و به ویژه دانش بنیان در تهران، سهم کارآفرینی فناورانه شهرستانها و به ویژه مناطق مرزی کشور را در اقتصاد دانش بنیان افزایش دهد و توانمندی‌های ویژه هر منطقه شکوفا شود. نتیجه این سیاستگذاری ضمن افزایش نرخ شرکت های دانش بنیان، سهم شهرستان ها از 9درصد به24درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که تجربه موجود در ایران نشان می دهد که متاسفانه عمر مفید ایجاد شرکت ها بیشتر از 4 سال نیست بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به حوزه فن آفرینی در مقوله کارآفرینی داشت. خاطر نشان کرد: معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری در راستای فن آفرینی می‌تواند از استان‌هایی که در این مسیر حرکت کنند حمایت بیشتری داشته باشد.

لزوم حرکت تمامی استان‌ها به سوی توسعه کارآفرینی فناورانه

زندحسامی از تلاش مسئولان خراسان شمالی در ورود به مسیر کارآفرینی قدردانی کرد و افزود: خوشبختانه خراسان شمالی پیشگام در طرح جامع توسعه کارآفرینی شده و با حمایت‌های خوبی که مسئولین انجام داده اند ، همسویی و همدلی ویژه ای در استان ایجاد شده است.

وی با تاکید بر ضرورت حرکت دیگر استان‌های کشور در مسیر توسعه کارآفرینی با رویکرد فناوفرینی با در نظر گرفتن ظرفیت ها و آمایش سرزمینی، بیان کرد: باید تلاش کنیم تا فرهنگ توسعه کارآفرینی با نگاه به مشاغل فناورانه نهادینه شود به طوری که استان ها به جای حرکت به سوی مشاغل کوچک و خرد، به کارآفرینی فناورانه توجهی جدی‌تر داشته باشند.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 6083
  • بازدید دیروز: 36715

افراد آنلاین:

246

اکنون ساعت   3:41 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 24 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان