. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

ضرورت حضور اجتماع نخبگانیِ زبان فارسی برای اصلاح ادبیات فضای مجازی

PDF version
کل آرا: 410
ضرورت حضور اجتماع نخبگانیِ زبان فارسی برای اصلاح ادبیات فضای مجازی
امانت؛ دانشجوی دانشگاه شیراز گفت: اجتماع نخبگانیِ زبان و ادبیات فارسی بخوبی می‌تواند ناهنجاری‌های موجود در ادبیاتِ گفت‌وگویی و زبان محاوره‌ای جامعه ایرانی را که با گسترش فضای مجازی بیشتر هم شده است، رفع کند.

محمدحسین امانت؛ دانشجوی رشته دکتری زبان و ادبیات فارسی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به فضای اشتغال نخبگانی، گفت: دغدغه اشتغال بزرگترین سد ذهنی دانشجوی علوم‌انسانی برای انجام تحقیق و پژوهش است.

وی با بیان اینکه استخدام در دانشگاه، بهترین اتفاق برای مستعدبرتر این رشته‌ها است، افزود: در رشته‌هایی نظیر زبان و ادبیات، باتوجه به مقتضیات، راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان امری دشوار است چراکه خروجی این رشته‌ها غالباً قابل لمس نیست و دستاوردهای علمی به راحتی به ثروت و درآمد مالی تبدیل نمی‌شوند.

دانشجوی برتر دانشگاه شیراز بکارگیری اندیشه نخبگانی در حوزه زبان و ادبیات فارسی را ضروری دانست و ادامه داد: رساله‌ها و پایان‌نامه‌های این رشته، عمدتاً در مباحث غیرکاربردی است که همین امر سبب بی‌انگیزگی دانشجویان برای تحقیق و پژوهش می‌شود در حالی‌که می‌توان با تعریف موضوعات اولویت‌دار جامعه و ارجاع آن به اجتماع نخبگانی زبان و ادبیات فارسی، هم از قابلیت‌ بالای نخبگان و مستعدان‌برتر این رشته استفاده کرد و هم گامی بلند در راستای پویایی علمی برداشت.

امانت با اشاره به اینکه در این رشته کمبودی به لحاظ امکانات و سخت‌افزار وجود ندارد، اظهار داشت: جامعه امروز ایران با چالش‌ها و مسائل بسیاری در ادبیات گفت‌وگویی و زبان محاوره خود مواجه است که این امر با گسترش فضای مجازی بیشتر هم شده است. از سوی دیگر جامعه امروز، پیشینه و تمدن فرهنگی و ادبی خود را نیز به حد کافی نمی‌شناسد که این امر مزید بر علت شده است. جامعه نخبگانی ادبیات به خوبی می‌تواند با ورود صحیح و حساب‌شده به این حوزه، توان خود را برای رفع معضلات موجود بکار گیرد که البته این امر، نیازمند حمایت‌های معنوی و تا حدودی مالی است.

دانشجوی رشته دکتری زبان و ادبیات فارسی در پایان، فضای آموزش پایه را یکی دیگر از زمینه‌های مناسب برای حضور فعال اندیشه نخبگانی قلمداد کرد و ادامه داد: بنا به نظر همه کارشناسان فن، کتب درس فارسی، در همه پایه‌ها از ابتدایی تا دبیرستان نیازمند بازنگری است. برقراری ارتباط بین متخصصان ادبیات و زبان فارسی و ایجاد هم‌افزایی بین آنان می‌تواند به بهترین شکل زمینه را برای تصحیح، طراحی و تألیف کتاب‌های جدید مطابق با مقتضیات زمانی و جامعه هدف، فراهم کند.

 

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 33712
  • بازدید دیروز: 69175

افراد آنلاین:

233

اکنون ساعت   11:44 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 17 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان