. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

قدیمی ترین نمونه باکتری طاعون کشف شد!

PDF version
کل آرا: 1075
دسته بندی: 
قدیمی ترین نمونه باکتری طاعون کشف شد!
پژوهشگران دانمارکی با مطالعه بقایای استخوانی یک اسکلت ۴۸۰۰ ساله با نمونه باکتری ایجاد کننده طاعون رو به رو شدند. مطالعات فوق نشان دهنده بروز جهش ژنتیکی و انتقال این باکتری به انسان ها طی نسل های مختلف در هزاره نخست پیش از میلاد است.

گروهی از پژوهشگران و دانشمندان دانشگاه کپنهاگ که تحت سرپرستی اسکه ویلرسلف در حال مطالعه بقایای استخوانی انسان های پیش از تاریخ هستند، موفق به شناسائی نوعی باکتری موسوم به (Yersinia pestis) در دی ان ای یک اسکلت متعلق به دوره برنز شدند. این باکتری، عامل اصلی ایجاد بیماری کشنده طاعون به شمار می رود.

گفتنی است پژوهشگران پیش از این به درستی نمی دانستند که این باکتری چگونه می تواند عامل ایجاد طاعون همه گیر در شهر آتن در حدود ۲۵۰۰ سال پیش شده است و همچنین براساس گزارش های تاریخی در قرن دوم میلادی نیز یک طاعون گسترده در شهر آنتونین(Antonine) رخ داده بود ولی تا به امروز هیچ نمونه ای از این باکتری با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال کشف نشده بود. در این مطالعات، علاوه بر محقق اسکه ویلرسلف، پژوهشگری به نام کریستین کریستانسن از دانشگاه گوتنبرگ نیز حضور داشته و نتایج مطالعات این تیم تحقیقاتی حاکی از وجود مهاجرت های بزرگی در جوامع انسانی ساکن در اروپا و آسیا در عصر برنز است که عامل اصلی آن بروز بیماری همه گیر طاعون گزارش شده است.

در همین زمینه مورتین آلنتوفت از اعضای ایم تیم تحقیقاتی و پژوهشگر دانشگاه کپنهاگ در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد: « این احتمال وجود دارد که مهاجرت های انجام شده در عصر برنز، با هدف فرار از این بیماری کشنده صورت گرفته است و مردم در تلاش برای ساخت دوباره کلنی های جمعیتی خود بوده و به همین دلیل به جستجوی مناطق جدید می رفتند. اما این بیماری در بسیاری از نقاط همراه آنها بوده و تلفات سنگینی به این جوامع وارد می کرده است. سوالی که در اینجا مطرح است ، این مساله محسوب می شود که آیا این افراد خود ناقل این بیماری بوده و این بیماری در روزگار پیش از تاریخی به این شکل وجود داشت؟»

در خاتمه گفتنی است که این تیم تحقیقاتی در مطالعات خود دریافتند که جهش در دی ان ای باکتری فوق الذکر و عامل ایجاد کننده طاعون در طول زمان نشان می دهد که این عامل از طریق یک پاتوژن یا عامل بیماری زا موجود در پستانداران و احتمالا از طریق کک منتقل شده است و آغاز این رویداد در هزاره نخست پیش از میلاد تخمین زده می شود که شاهد بروز و شیوع طاعون های بدخیم هستیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Cell منتشر شده است.

منبع: سایت بیگ بنگ

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 34540
  • بازدید دیروز: 40443

افراد آنلاین:

370

اکنون ساعت   8:25 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 9 آبان 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان