. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

مارها هم پرواز می کنند !

PDF version
کل آرا: 275
مارها هم پرواز می کنند !
کشف راز پرواز در میان مارهای پرنده وحشتناک ترین کابوس افردی که فوبیای مار دارند توسط دانشمندان کشف شد: مارهای پرنده ای که می توانند تا مسافت ۲۴ متر در هوا پرواز کنند.

این مارهای آکروبات باز درختی که از خانواده "کریسوفیلی" به شمار می روند در زیستگاه های خود در جنوب و جنوب شرق آسیا از نوعی پرواز مشهور به "گلایدینگ" یا شناور شدن در هوا برای حرکت از یک درخت به درختی دیگر استفاده می کنند. دانشمندان به تازگی موفق شده اند این رفتار تا اندازه ای بعید و غیر ممکن را در این مارها توضیح دهند.

به گفته محققان موسسه تکنولوژی ویرجینیا، این مار قدرت غلبه بر نیروی گرانش را ندارد و یا کار خارق العاده ای انجام نمی دهد، تنها شدت نیروهای این جاندار است که موجب شگفتی می شود. با توجه به اینکه این جاندار یک مار است و شکل خاص بدن آن بیشتر به یک لبه تیز شباهت دارد تا یک بال، هرگز انتظار چنین نمایش آیرودینامیک خارق العاده ای از این جاندار نمی رفت.

محققان به منظور بررسی و ثبت جزئی ترین حرکات این جاندار، آن را از برجی به ارتفاع ۱۵ متر به پایین پرتاب کردند و سپس مدل ریاضی را برای شرح چگونگی استفاده مار از شیوه گلایدینگ برای پرواز در چنین مسافت طولانی ارائه کردند.

نتایج این آزمایش و مدل سازی نشان داد مارها برای این پرواز نسبتا طولانی، از ترکیبی از ساختار مسطح و متقاطع بدنشان با زاویه ای که در هنگام پرواز به بدن خود می دهند به زاویه حمله شهرت دارد، استفاده می کنند. برای آغاز پرواز از روی شاخه یک درخت، این مارها بخش جلویی بدن خود را به پایین انداخته و پیش از پریدن و شتاب دادن به سمت جلو، شکلی J مانند به بدن خود می دهند این حرکت باعث می شود مار در هوا پرتاب شود.

با این حال این مارهای پرنده هرگز به وضعیت پرواز ثابتی نخواهند رسید زیرا نیروهای به وجود آمده توسط بدن مواج جاندار دقیقا با نیروهایی که بدن مار را به سمت پایین می کشند در تعامل بوده و در نتیجه مار به تدریج به سمت زمین سوق داده می شود.

شاید به دلیل اینکه نیروهای بالابرنده قوی تر از نیرویی است که وزن جاندار وارد می آورد، جاندار مدتی به سمت بالا کشیده شود اما این یک اثر موقتی است و به تدریج مار به سمت زمین سقوط می کند.

همچنین نتایج این تحقیقات در آینده ای نه چندان دور می تواند منجر به ابداع میکروماشینهای شود که بدون نیاز به مصرف انرژی و حضور خلبان می توانند به صورت خودکار و با تقلید از شیوه پرواز جانداران مسافتهای طولانی را پرواز کنند.

منبع: کنجکاو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 21442
  • بازدید دیروز: 39586

افراد آنلاین:

291

اکنون ساعت   11:16 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 26 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان