. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

متخلفانی که کسی از تخلف آنها خبر ندارد

PDF version
کل آرا: 1459
دسته بندی: 
هر فردی در طول زندگی خود مجبور می شود برای گریز از درد دندان به دندانپزشک مراجعه کند اما این روزها تشخیص دندانپزشک کارآمد، کار آسانی نیست.

متخلفانی که کسی از تخلف آنها خبر ندارد

هر فردی در طول زندگی خود مجبور می شود برای گریز از درد دندان به دندانپزشک مراجعه کند اما این روزها تشخیص دندانپزشک کارآمد، کار آسانی نیست.
 

قیمت های سر به فلک کشیده دندانپزشکی باعث شده تا زمانی که مردم به درد های غیرقابل تحمل دندانی دچار نشدند به متخصص دندانپزشک مراجعه نکنند و از خیر چکاپ های سالیانه که می تواند از درد های وقت و بی وقت آنها جلوگیری کند به راحتی بگذرند همچنین موقع دندان درد و نیاز به دندانپزشک هم به مطب پزشک متخصص نروند و دنبال تابلو های دندان سازی یا آدرسی از دندانپزشک های تجربیباشند.

البته شاید هم برایمان عادی شده وقتی به مطب برخی از پزشکان مراجعه می کنیم منشی یا فرد دیگری غیر از پزشک ما را برای معاینه آماده کند، نمونه بگیرد و یا تزریقات انجام دهد خلاصه در جامعه ما بسیارند افرادی که تحت عنوان های مختلف دندانپزشک تجربی، دندان ساز تجربی، کمک دندانپزشک و... به فعالیت های تخصصی دندانپزشکی مشغول هستند هزینه ی کمتر این افراد نسبت به متخصصان دندانپزشک، تبلیغات دروغین و عدم آگاهی مردم می تواند در ادامه فعالیت افراد غیر متخصص موثر باشد.

کیفیتی که فدای هزینه می شود

هزینه های کمتر این دندانپزشک های تجربی نسبت به تعرفه های متخصصین دندانپزشکی باعث شده است تا عده ای از روی اجبار و یا شاید هم از روی ناآگاهی به این افراد مراجعه کنند، آن هم بدون فکرکردن به عواقب آن که در بسیاری موارد هم جبران ناپذیر است و می تواند فرد را به عفونت های مختلف و انواع بیماری ها از قبیل ایدز و هپاتیت مبتلا کند.

دروغ های تبلیغاتی گریبان دندانپزشک های تجربی را هم گرفته است

تبلیغات دروغین مراکز غیرقانونی دندانپزشکی و معرفی کردن خود به عنوان دندانپزشک و دندان ساز در برخی از موارد باعث می شود تا افراد نادانسته به این تبلیغات اعتماد کنند و تصور کنند که با مراجعه به این افراد می توانند از درد های طاقت فرسای دندان راحت شده و با خیال آسوده بخوابند.

مراجعه به دندانپزشک ها از روی ناآگاهی

علت دیگر سرپا ماندن مراکز غیر معتبر دندانپزشکی که تازگی ها هم قارچ گونه رشد داشته اند می تواند پایین بودن سطح آگاهی مردم را نشان دهد شاید عموم مردم به درستی ندانند که این افراد به کار غیرقانونی مشغولند و تخلف می کنند. موارد ذکرشده تنها بخش کوچکی از دلایل فراوان این مراکز است علت های زیاد دیگری هم در این ماجرا نقش دارند که نمی شود از آنها هم به راحتی گذشت.

پیگیری های سخت گیرانه از سوی وزارت بهداشت

به یکی از شهرستانهای اطراف تهران که بروی می توانی در هر کوچه یا خیابان آن هم بدون پرس و جو این مراکز غیر معتبر را پیدا کنی.

آقاجانی بازرس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مراجعه به چند مورد از این مراکز و پلمپ کردنشان گفت:

تخلفات این افراد هم از طریق دادگاه انقلاب اسلامی و هم از طریق سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری خواهد شد تا پرونده آنها به جریان انداخته شود. از مقامات قضایی هم درخواست داریم تا مطابق قوانین وزارت بهداشت در اسرع وقت به این مسائل رسیدگی کنند.

با توجه به تعداد زیاد مراجعات به این دندانپزشکی های غیربهداشتی و غیر معتبر که پروانه ی کسب هم ندارند حاکی از عدم آگاهی مردم است.

آقاجانی در ادامه می گوید:

از مردم می خواهیم که صرفا به هر جایی که تابلو دندان سازی دارد مراجعه نکنند زیرا این جزء حقوق مردم است به محلی مراجعه کنند که پروانه داشته باشد. طبق قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علاوه بر پروانه بهداشتی باید پروانه کسب هم داشته باشند.

بازرس وزارت بهداشت ضمن تاکید بر عوارض جبران ناپذیر مراجعه به غیر متخصصین ابراز کرد:

این مراجعات می تواند مخاطرات شدید را به دنبال داشته باشد همچنین حضور در محیط های غیربهداشتی علاوه بر فراهم کردن زمینه برای انواع بیماری های عفونی می تواند افراد را به ایدز و هپاتیت مبتلا کند.

البته ناگفته نماند که این معضل فقط در شهرستانها وجود ندارد و گرببان شهرهای بزرگ حتی پایتخت نشین ها را هم گرفته است که باید فکری به حال آن کرد وگرنه جبران پیامدهای سنگین آن سخت تر از حال حاضر می شود از سوی دیگر هم ممکن است کار را به جایی برساند که تنها راه مسئولین نشستن دور میز و پیدا کردن راهکار برای بیماری های خطرناکی چون ایدز و هپاتیت باشد و دیگر بازدید و پلمپ کردن افاقه نکند.

 
منبع : باشگاه خبرنگاران
باز نشر سایت علمی نخبگان جوان
 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 53937
  • بازدید دیروز: 62823

افراد آنلاین:

331

اکنون ساعت   7:45 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 7 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان