. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/njavan.com/public_html/includes/bootstrap.inc).

مخترعانی که فدای اختراع خود شدند

PDF version
کل آرا: 82
مخترعانی که فدای اختراع خود شدند
یک اختراع خوب مي تواند برايتان چندان مفيد نباشد، همانطور که براي مدير شرکت توليد کننده وسايل نقليه موسوم به Segway خوب نبود زيرا وي هنگام راندن يکي از اين نقليه هاي دو چرخ ابداعي خودش، تصادف کرد و جانش را از دست داد.

نام مخترع موتور دو چرخ Segway که در هفته جاري طي راندن يکي از اختراعات خود دچار سانحه شده و کشته شد به ليست دانشمندان و مخترعاني که به دست اختراعات خود کشته شده اند افزوده شد.

 

یک اختراع خوب مي تواند برايتان چندان مفيد نباشد، همانطور که براي مدير شرکت توليد کننده وسايل نقليه موسوم به Segway خوب نبود زيرا وي هنگام راندن يکي از اين نقليه هاي دو چرخ ابداعي خودش، تصادف کرد و جانش را از دست داد.

 

اما اين تنها اختراعي نيست که با کشتن مخترع خود موجب شگفتي شده است. صنعت هوانوردي ليستي از اختراعات دارد که طي سالهاي گذشته نتايج وارونه اي از خود نشان داده اند و نه تنها مفيد واقع نشده اند بلکه خسارات مالي و جاني به جا گذاشته اند.

 

دانشمند مسلمان اسماعيل ابن جوهري در حدود هزار سال پيش تقريبا از اينکه اختراع وسيله پرنده اي متشکل از بالهاي چوبي و چند قطعه طناب مي تواند وي را به پرواز درآورد مطمئن بود. اما در واقع نتوانست پرواز کند و اين نکته را به سرعت و پس از اينکه از بام يک مسجد به پايين پريد، دريافت.

 

اين سنت ايکاروسي (افسانه اي يوناني درباره پرواز) براي قرنها ادامه داشت: اوتو ليلينتال يکي از پيشگامان پرواز انسان در قرن نوزدهم در اثر سقوط هواپيما و شکستن ستون فقرات جان خود را در سال 1896 از دست داد و فرانتز ريچلت، خياط فرانسوي که فکر مي کرد چترنجات کاربردي را اختراع کرده است، درخواست دوستانش را براي استفاده از آدمکي مصنوعي براي آزمايش اين چتر نپذيرفت و در سال 1912 چتر خود را با بالا رفتن از برج ايفل و پريدن از بالاي اين برج به آزمايش گذاشت و جان خود را از دست داد.

 

البته قربانيان اختراعات جديد به صنعت هوانوردي ختم نمي شوند: ويليام بولاک دستگاه چاپ چرخشي ابداع کرد که در آن از رولهاي متوالي کاغذ استفاده مي شد و سرعت چاپ را افزايش مي داد. زماني که وي در سال 1867 در فيلادلفيا در حال نصب اين ماشين جديد بود، پايش آسيب ديده و دچار شکستگي شديد شد که اين جراحت شديد وي به قانقاريا تبديل شده و در نهايت هنگامي که تحت جراحي قطع عضو قرار گرفته بود، جان خود را از دست داد.

 

ماري کوري دانشمند لهستاني که مطالعاتش منجر به کشف پولونيوم و راديوم شد، در طول حيات خود توانست دو جايزه نوبل دريافت کند، اما در سال 1934 سرطان پوست ناشي از قرار گيري در معرض پرتوهاي مضر مواد مختلف در طول تحقيقاتش، وي را به کام مرگ کشاند.

 

ريگنت جيمز داگلاس، چهارمين کنت مورتون، که به خاطر اختراع کشنده اش، نوعي گيوتين، شهرت دارد نيز از دسته مخترعيني است که به دست اختراع خودش کشته شد.

 

"هنري وينستنلي" مخترع فانوس دريايي در سال 1703 در دريا گم شد و هرگز پيدا نشد، و جيم فيکس که براي فرهنگ سازي ورزش دو همگاني تلاش بسياري کرده بود نيز در هنگام دويدن جان خود را از دست داد.

منبع:بیتوته

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

بیمه رایگان اعضا تحت حمایت بیمه کوثر

بیمه رایگان حوادث تا سقف خسارت 100.000.000 ریال در زمان عضویت رسمی در این رسانه...

کاربینی در صنعت

با توجه به تفاهم نامه رسانه بر خط نخبگان جوان با مراکز صنعتی ، این مرکز نسبت به آموزش و کاربینی...

خدمات کسری خدمت ویژه نخبگان جوان

متقاضیان جهت اخذ کسری خدمت به مدت زمان 2 ماه تا کل خدمت سربازی می توانند با اخذ پروژه از مراکز...

صندوق مشارکت تجاری سازی

طبق تفاهم نامه رسانه بر خط نخبگان جوان با موسسه های توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان، فناوران می...

طرح وام کم بهره

طرح وام بهره جهت حمایت از طرح های فن آورانه با اولویت IT و مخابرات جهت واگذاری تسهیلات کم بهره به...

بیمه رایگان اعضا تحت حمایت بیمه کوثر
کاربینی در صنعت
خدمات کسری خدمت ویژه نخبگان جوان
صندوق مشارکت تجاری سازی
طرح وام کم بهره

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,161
  • بازدید امروز : 21633
  • بازدید دیروز: 43692

افراد آنلاین:

423

اکنون ساعت   7:28 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 18 آذر 1398

 

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی نخبگان

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان