. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

معرفی اولین ابررایانه برای ماشین های خودران

PDF version
کل آرا: 287
معرفی اولین ابررایانه برای ماشین های خودران
به‌نظر می‌رسد شرکت انویدیا تصمیم گرفته تا به شیوه‌ای جدید، تازه‌‌های خود را در CES 2016 معرفی کند. روز گذشته مرد شماره یک انویدیا بسته‌ای را معرفی کرد که بیشتر شبیه به یک کامپیوتر کامل بود تا کامپیوتری برای خودروهای خودران! درایو PX 2 یک بسته کامل است که از دو بخش برد اصلی و یک واترکولینگ تشکیل شده است. علاوه بر مشخصات بارز فنی، PX 2 قادر است تا داده‌‌های ورودی 12 دوربین را پردازش کرده و از سنسورهای اولتراسونیک و رادار حساس نیز برخوردار است.

ابررایانه PX 2 از 12 هسته پردازشی برخوردار بوده و قدرت پردازش 8 ترافلاپ داده (برابر با شش کارت گرافیک تایتان) را داشته و می‌تواند در یک ثانیه، 24 میلیارد عملیات محاسباتی را انجام دهد. PX 2 با معماری +FinFET تولید شده و از 12 هسته پردازشی بهره‌مند است. هسته‌‌های پردازشی به صورت یک بسته 8 هسته‌ای کورتکس A57 آرم و یک بسته 4 هسته‌ای بومی انویدیا با نام دنور تجمیع شده‌‌اند.

اما بخش گرافیکی درایو PX 2 از هسته‌های پاسکال انویدیا شکل گرفته که در قیاس با کارت گرافیک تایتان با هسته‌‌های مکسول، از قدرت پردازشی بالا و مصرف انرژی کمتری برخوردارند. همچنین PX 2 قادر است تا در نرم‌افزار AlexNET و در هر ثانیه، 2800 تصویر را پردازش کند و این در حالی است که کارت گرافیک تایتان توان پردازش 450 تصویر را دارد. گرمای ناشی از فعالیت این سوپرکامپیوتر کوچک با 250 وات مصرف انرژی، توسط یک خنک‌کننده آبی (واترکولینگ) انحصاری انویدیا مجهز به دو هیت‌پایپ مسی، دفع می‌شود.

پلتفرم PX 2 با بهره‌مندی از سامانه یادگیری عمیق، کوچکترین تغییرات ناگهانی در جاده را زیر نظر داشته و به سرعت تصمیم‌گیری و دستورات را اعمال کند. هوانگ مدیرعامل شرکت انویدیا اعلام کرده که این سریع‌ترین ابررایانه ساخته شده برای ماشین‌های خودران تاکنون است. هوانگ می‌گوید: "PX 2 اجازه می‌دهد تا خودروهای خودران در بهترین شرایط و ایده‌آل‌ترین وضعیت، هوشمندی خود را همچنان حفظ کنند".

بنا به اظهارات هوانگ، درایو PX 2 اولین ابررایانه معرفی شده برای خودروهای خودران تاکنون است که با توجه به مولفه‌های قدرت، سرعت، قابلیت‌‌های فراوان و هوشمندی کامل، می‌تواند روند تکمیل و گسترش خودروهای خودران را در آینده‌ای بسیار نزدیک، تسهیل کند.

منبع:خبرپو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 763
  • بازدید دیروز: 36715

افراد آنلاین:

219

اکنون ساعت   12:30 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 24 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان