. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

موانع و انگیزه های بازگشت تحصیلکرده ها به ایران چیست؟

PDF version
کل آرا: 1010
دسته بندی: 
بر اساس نظرسنجی انجام شده از ۴۵۰۰ محقق و دانشجوی ایرانی خارج از کشور،۳۶ درصد مشکلات اجتماعی-فرهنگی و ۳۰ درصد مشکلات اقتصادی را مانعی برای بازگشت به ایران دانستند.

یک چهارم ایرانی‌هایی که مدرک دانشگاهی دارند، در کشورهای غربی زندگی می‌کنند. این جمعیت صاحبان دانش و سرمایه هستند که می‌توانند در رشد کشورمان نقش مهمی ایفا کنند. اما در بسیاری از موارد پس از پایان تحصیل در آن کشورها، با وجود تمایل به بازگشت با موانعی رویرو هستند. همین امر آنها را در آنجا ماندگار می کند و ایران از این سرمایه های عظیم و گرانبها بی بهره می ماند. همین موضوع باعث شده است که عده ای از محققان دانشگاه های ام آی تی، مری لند، استنفورد، نورث ایسترن وایلینوی از ۴۵۰۰ محقق و دانشجوی ایرانی خارج از کشور نظرسنجی کردند که نتایج آن در قالب نمودار در سایت دانشکاه ایلینوی منتشر شده است. در ادامه از موانع و انگیزه های بازگشت این افراد را بر اساس پاسخ هایی که داده اند می توانید آگاه شوید. 

فکر بازگشت 
بر اساس این نظر سنجی،۴۷ درصد از پرسش شوندگان به طور جدی به بازگشت به ایران فکر می کنند اما برنامه مشخصی ندارند. از طرفی ۳۲ درصد در پاسخ به این پرسش که "آیا به برگشتن به ایران به طور جدی فکر می کنید؟"، پاسخشان منفی بود و تنها ۱۲ درصد برای بازگشت به ایران در ۱ تا ۵ سال آینده برنامه 

۵۶ درصد موافق این بودند که احساس غربت در خارج از ایران انگیزه ای برای بازگشت به ایران است

ریزی می کردند.
همچنین ۷۰ درصد از این افراد کمک به پیشرفت ایران را از دغدغه های اصلی خود اعلام کردند و ۲۹ درصد گفتند کمک به پیشرفت ایران به طور جدی فکر آنها را مشغول نکرده است.

فعالیت های مرتبط با ایران
با وجود اینکه درصد بالایی برای بازگشت به ایران برنامه ای مشخص ندارند و یا حتی به آن فکر نمی کنند، اما ۸۲ درصد علاقه مند هستند درفعالیت هایی مرتبط با ایران همکاری داشته باشند و تنها ۱۷ درصد ابراز تمایل نکردند.
۶۲ درصد نظرشان این بود که شرایط مالی به هنگام بازگشت مناسب نیست و در آمدها در ایران نسبت به کشور های دیگر کم است و کفاف یک زندگی مناسب را نمی دهد و تنها ۳ درصد شرایط مالی به هنگام بازگشت را مشکلی بر سر راه بازگشتشان ندانستند و مابقی نظراتی بینابین داشتند.

تهیه مسکن
از طرفی ۴۸ درصد گفتند که شرایط ایران به گونه ای است که خرید مسکن برایشان ممکن نیست و اجاره و رهن هم با توجه به درآمد کم در بدو ورود دشوار خواهد بود. ۲۴ درصد تا حدودی با این نظر موافق بودند و ۷ درصد تهیه مسکن را دغدغه خود نمی دانستند. همچنین ۳ درصد با این موضوع که مسکن مانعی برای بازگشت است، تا حدی مخالف بودند و ۱۶ درصد گفتند که موضوع مسکن برایشان تفاوتی ندارد.

کسب درآمد ایده آل
بر اساس این نظرسنجی،۱۶ درصد پاسخ دهندگان درآمد بالای ۱۰ میلیون تومان را ایده آل دانستند. همچنین ۲۱ درصد در آمد ۷ تا ۱۰ میلیون و ۳۴ درصد درآمد ۴ تا ۷ میلیون را حداقل حقوق ماهیانه برای یک زندگی مناسب اعلام کردند. از طرفی تنها ۲ درصد درآمد کمتر از ۲ میلیون تومان مد نظرشان بود و ۴ درصد مایل به پاسخگویی 

۸۵ درصد موافق بودند که پدر و مادر و فامیل برای آنها خیلی زحمت کشیده اند و دوست دارند در روزگار میانسالی و پیری که نیاز دارند در کنارشان باشند

نبودند.

پیداکردن شغل مناسب
به گزارش ساعت ۲۴، عدم اطمینان از پیدا کردن شغل همواره از موانع بازگشت برای تحصیلکرده ها به ایران است و درصدی از افرادی که بازگشته اند نیز با این موضوع دست به گریبانند.
در نظرسنجی فوق ۳۳ درصد به صورت قطعی و ۳۰ درصد تا حدودی در مورد شغل خود در بدو بازگشت مطمئن نیستند و در صورتیکه می دانستند هنگامی که به ایران برمی گردند برای ۳-۴ سال اول شغل مناسبی خواهم داشت، به ایران باز می گشتند و تنها ۷ درصد پیدا کردن شغل در بدو ورود به ایران را مانعی برای بازگشت ندانستند.
همچنین ۶۶ درصد مشکلات محیط های کاری، ۴۸ درصد بی ثباتی در قوانین برای کسب و کار،۲۷ درصد عدم تناسب دانش و تجربه شان با امکانات ایران،۳۲ درصد نداشتن شبکه ی ارتباطی با صاحبان حرفه را به صورت کاملا موافق از مشکلات شغلی برای بازگشت به ایران عنوان کردند.

امکانات تحقیقاتی و عضویت در هیات علمی
همچنین در این نظرسنجی سوالاتی در مورد مشکلات در فضای آکادمیک پرسیده شد. بر اساس پاسخ هایی که داده شد، ۲۵ درصد موافق و ۲۳ درصد تا حدودی موافق با این بودند که رشته تخصصی شان نیازمند امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی گسترده ای است که در حال حاضر در ایران موجود نیست و در آینده ی نزدیک هم امیدی به تحقق آن نیست. ۳۴ درصد نیز ضعف امکانات تحقیقاتی برایشان تفاوتی نمی کرد. ۱۰ درصد به صورت قطعی و ۵ درصد به صورت حدودی، به ضعف امکانت تحقیقاتی معتقد نبودند.
بر اساس این پرسش و پاسخ، هدف اصلی ۵۷ درصد (۳۷ درصد به صورت قطعی و ۲۰ درصد حدودی) از افراد عضویت هیات علمی است و طولانی و نامشخص بودن فرایند جذب در دانشگاه ها باعث نگرانی شان می شود. اما ۳۳ درصد برایشان تفاوتی نداشت که عضو هیات علمی بشوند یا نه. همچنین ۶ درصد مخالف و ۲ درصد تا حدودی مخالف فرآیند دشوار عضویت در هیات علمی شدن داشگاه های ایران 

۳۶ درصد مشکلات اجتماعی-فرهنگی و ۳۰ درصد مشکلات اقتصادی را مانعی برای بازگشت به ایران دانستند.

بودند. 
علاوه بر پرسش های فوق، مشکل عدم ارتباط صنعت با دانشگاه، عدم ارتباط با محافل علمی خارج از ایران نیز از موضوعاتی بود که پرسیده شد و تقریبا بیش از ۵۰ درصد به صورت کاملا موافق و تا حدودی موافق این دو موضوع را به عنوان مانعی برای بازگشت خود برشمردند.
همچنین ۲۲ درصد کاملا و ۲۲ درصد تا حدودی موافق بودند که به طور کلی سطح علمی و تحقیقاتی ایران در رشته ی آنها پایین تر از سطح جهانی است، و به همین دلیل کار علمی در دانشگاه های ایران برایشان راضی کننده نیست. ۲۹ درصد سطح علمی دانشگاه های ایران برایشان اهمیتی نداشت و ۱۳ درصد مخالف و ۱۱ درصد تا حدودی مخالف پایین بودن سطح علمی مراکز علمی در ایران بودند.

سربازی و کیفیت زندگی
به گزارش ساعت ۲۴، سوالاتی نیز در مورد مشکلات سربازی، کیفیت زندگانی و فقدان دوستان نیز مطرح شد. بر اساس پاسخ ها، کیفیت زندگانی در ایران از مواردی بود که مانعی برای بازگشت به ایران به چشم می خورد.۵۱ درصد موافق و ۲۶ درصد تا حدودی موافق بودند که مواردی مثل ترافیک و آلودگی هوا و به طور کلی کیفیت پایین زندگی در ایران و از طرفی تمرکز تمام امکانات در تهران، یکی از موانع اصلی بازگشتشان به ایران است و تنها ۲۰ درصد نظری غیر از این داشتند.
موضوع سربازی نیز در این نظرسنجی به میان کشیده شد. ۵۳ درصد نسبت به مشکل سربازی به عنوان یکی از موانع اصلی بازگشت بلند مدت به ایران بی تفاوت بودند. مابقی نیز به دو گروه تقربیا برابر ۲۰ درصدی تقسیم شدند که گروهی سربازی برایشان مانع بازگشت بود و گروهی مشکل سربازی برای بازگشت به ایران نداشتند. 

آینده فرزندان
از طرفی 

۳۹ درصد کاملا موافق و ۱۵ درصد کاملا مخالف این نکته بودند که در خارج از ایران آینده مناسب تری برای فرزندانشان مهیا است.

۳۹ درصد کاملا موافق و ۱۵ درصد کاملا مخالف این نکته بودند که در خارج از ایران آینده مناسب تری برای فرزندانشان مهیا است.

موضوعات اجتماعی- فرهنگی و سیاسی 
همچنین پرسش های مربوط به مشکلات فرهنگی-اجتماعی و سیاسی به میان آمد. در این نظر سنجی بیش از ۷۰ درصد به صورت قطعی و حدودی نظرشان این بود که برخی از مشکلات اجتماعی مانند عدم رعایت حقوق دیگران، ادامه تحریم ها، سرعت پایین اینترنت و نارضایتی برخی از زنان در محیط کار از موانع بازگشتشان به ایران است.

احساس غیر مفید بودن 
بر اساس این پرسش و پاسخ ۳۷ درصد موافق و تا حدودی موافق این بودند که کاری که در خارج از کشور انجام می دهند در عین حال که مفید و کارآمد است ولی درکل اثر ناچیزی دارد و در خارج از ایران به اندازه کافی احساس موثر بودن نمی کنند و این موضوع باعث می شود انگیزه شان برای بازگشت به ایران بیشتر شود. اما ۴۴ درصد کاملا مخالف این بودند و احساس غیر مفید بودن در خارج از ایران را انگیزه ای برای بازگشت به حساب نیاوردند.

احساس مفید بودن 
همچنین در بخش دیگری به این موضوع پرداخته شد که آیا باور دارند که توانایی ها و استعدادهایشان در ایران موثر خواهد بود و حضور در ایران برای جامعه سود خواهد داشت و این احساس مفید بودن و تاثیرگذاری یکی از انگیزه های اصلی برای بازگشت است؟ در پاسخ ۶۲ درصد موافق و تا حدودی موافق بودند که احساس مفید بودن در ایران انگیزه ای برای بازگشتشان است و در مقابل ۱۳ درصد مخالف،۶درصد تا حدودی مخالف و ۱۵ درصد بی تفاوت به این موضوع بودند.

دین به ایران
در این پرسش و پاسخ، ۴۹ درصد به صورت موافق و تا حدودی موافق نظرشان این بود که احساس می کنند به ایران مدیون هستند و باید در بهتر شدن شرایط ایران 62 درصد موافق موافق بودند که احساس مفید بودن در ایران انگیزه ای برای بازگشتشان است

سهمی داشته باشند. به همین دلیل فکر می کنند اگر در این راستا هیچ تلاشی نکنند، در آینده پشیمان میشوند.

احساس غربت
در این نظرسنجی، ۵۶ درصد موافق و تا حدودی موافق این بودند که احساس غربت در خارج از ایران انگیزه ای برای بازگشت به ایران است اما ۲۸ درصد مخالف و کاملا مخالف این موضوع بودند
.
جبران زحمات پدر و مادر
اما نکته جالب این بود که ۸۵ درصد موافق و تا حدودی موافق بودند که پدر و مادر و فامیل برای آنها خیلی زحمت کشیده اند و دوست دارند در روزگار میانسالی و پیری که نیاز دارند در کنارشان باشند و آن را از انگیزه های قوی برای بازگشت دانستند.
همچنینی در زمینه انگیزه های بازگشت سوالاتی در مورد اختلافات فرهنگی، عدم سنخیت با فرهنگ غربی، مسائل احساسی نیز پرسیده شد.

نتیجه گیری موانع بازگشت
بر اساس آنالیزی که بر روی پاسخ های افراد در مورد موانع برگشتن به ایران انجام شد، درصدهای وزنی زیر به عنوان نتیجه در مورد این موانع استخراج شد: 
۱- مشکلات فرهنگی-اجتماعی: %۳۶
۲-مشکلات اقتصادی: %۳۰
۳-مشکلات شغلی: %۱۳
۴-مشکلات سیاسی: %۱۰
۵-مشکل جدی ندارم: %۳
۶-مشکلات شخصی: %۳
۷-مشکلات دیگر: %۱

نتیجه گیری انگیزه های برگشت 
همچنین نتایج زیر در مورد انگیزه های برگشتن به ایران حاصل شد:
۱-دلایل شخصی : %۳۸
۲-ملاحظات شغلی: %۱۷ 
۳-احساس وظیفه نسبت به ایران: %۱۴ 
۴-دلایل فرهنگی و اجتماعی: %۱۴ 
۵-انگیزه ای برای برگشتن ندارم: %۱۲ 
۶-انگیزه های دیگر : %۱
منبع

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 42690
  • بازدید دیروز: 62582

افراد آنلاین:

169

اکنون ساعت   7:28 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 30 دي 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان