. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

مورچه‌ها؛ الگوی محققان برای ساخت نانوروبات‌ها

PDF version
کل آرا: 147
مورچه‌ها؛ الگوی محققان برای ساخت نانوروبات‌ها
محققان دانشگاه کمبریج با الهام از ساختار بدن مورچه قصد دارند یک فناوری برای ایجاد خاصیت خودتمیز شوندگی در ادوات پزشکی ایجاد کنند. این گروه با مطالعه بدن مورچه درصدد تولید نانوساختارهایی با قابلیت خودتمیزشوندگی با هدف استفاده در نانوروبات ها هستند.

ریختن مقادیر بسیاری کمی از خرده نان و کیک در کف آشپزخانه، پای مورچه ها را به آنجا باز می کند. بررسی زندگی مورچه ها و فیزیولوژی آن ها می تواند به ما کمک کند تا ابزارها و تجهیزات مختلفی را با الهام از زندگی مورچه ها تولید کنیم. می توان ادوات خودتمیزشونده برای استفاده در بخش پزشکی با این راهبرد تولید کرد.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج در مطالعه ای که در سایت فناوری های همگرا (NBIC) منتشر شده است، به بررسی سیستم تبادل اطلاعات میان مورچه ها پرداخته و درصدد ساخت آنتنی مشابه سیستم تبادل اطلاعات میان مورچه ها برآمدند. همچنین این گروه تحقیقاتی دریافتند که یک سیستم خودتمیز شونده در مورچه ها وجود دارد که می توان از آن برای تولید ساختارهای خود تمیزشونده استفاده کرد.
هاکمن از بخش زیست شناسی این دانشگاه گفت: در بدن مورچه سه بخش مختلف مسئول پاک سازی است. در یک بخش که دارای ساختارهای بزرگی است، امکان زدایش مکانیکی ذرات درشت فراهم است. آلاینده های کوچکتر با استفاده از دو مرحله فیلتر شدن از بدن مورچه زدوده می شوند.
هاکمن در خصوص ارتباط این موضوع با فناوری نانو گفت: نانوروبات ها اجسام بسیار شکننده ای هستند که امکان شست و شوی دائمی آن ها وجود ندارد. بنابراین باید از یک سیستم خود تمیز شونده مشابه آنچه در مورچه ها وجود دارد، در روبات ها استفاده کرد.
هاکمن افزود: بسیاری ازادوات الکترونیکی ظریف مستعد آلودگی هستند. ما امیدواریم که از این روش بتوان سطوح خودتمیز شونده برای مصارف پزشکی تولید کنیم. در واقع امیدواریم بتوان از فناوری الهام گرفته از زیست فناوری برای تولید نانو و میکرو ساختارهای پرکاربرد استفاده کرد.

منبع:خبرپو

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 21564
  • بازدید دیروز: 33893

افراد آنلاین:

310

اکنون ساعت   11:46 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 1 آبان 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان