. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

نمایش پناهگاه‌های اچ‌آی‌وی در بدن با یک اسکن جدید

PDF version
کل آرا: 1262
دسته بندی: 
یک روش اسکن بدیع به محققان دانشگاه اموری اجازه داده است تا مخفیگاه اچ‌آی‌وی را شناسایی کنند.

درمان‌های دارویی قدرتمند امروزی می‌توانند اچ‌آی‌وی را از خون ریشه‌کن کنند، اما ویروس باید در مناطق دیگر بدن دوام بیاورد زیرا به محض توقف استفاده از دارو، مجددا عود خواهد کرد.

 

تصور می‌شود که این ویروس در پناهگاه‌های مختلفی در سلول‌های ایمنی پنهان شود که در آنجا یا به کندی تکثیر شده یا بطور کامل نهفته بماند. نمونه‌برداری‌ها نشان داده که ویروس در مناطقی مانند تکه‌های بافت ایمنی در روده پنهان می‌شود.

 

یکی از استراتژی‌ها برای حذف کامل اچ‌آی‌وی ممکن است بیدار کردن ویروس خفته و سپس کشتن آن باشد. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، اما در مورد اینکه کدام مناطق بیشترین اهمیت را دارند، ویروس‌ها در آنجا چه می‌کنند و آیا داروهای کنونی می‌توانند به آنجا دسترسی پیدا کنند، اطلاعات کمی وجود دارد.

 

محققان دانشگاه اموری به بررسی این امر پرداختند که آیا رویکرد پت اسکن (PET Scan) که برای نمایش گسترش سرطان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند محل ویروس را نشان دهد. این ایده با کشف یک پادتن که به ویروس SIV – نمونه میمونی اچ‌آی‌وی – چسبیده بود، بوجود آمد.

 

محققان برای آزمایش این ایده، پادتن‌های رادیواکتیو را به سه میمون مبتلا به SIV که تحت درمان داروهای ضد ویروسی قرار داشتند، تزریق کردند. پت اسکن که می‌تواند موقعیت منابع تابشی را در بدن شناسایی کند، پروتئین ویروس موسوم به gp120 را در گروهی از مناطق از جمله بینی، ریه‌ها، روده، بیضه‌ها و غدد لنفاوی زیر بغل و کشاله ران نشان داد.

 

اسکن‌ها از دقت کافی برای نمایش سلول‌هایی که این پروتئین ویروسی در آن قرار داشت، برخوردار نبودند، اما آزمایشات پس از کشته شدن میمون‌ها تائید کرد که ویروس در سلول‌های ایمنی مناطق شناسایی شده توسط اسکن وجود داشت.

 

اگرچه این روش به نمایش ویروس‌های کاملا نهفته نمی‌پردازد، اما توانایی مشاهده محل تکثیر ضعیف ویروس نیز پیشرفت بزرگی محسوب می‌شود. به گفته دانشمندان، این نخستین تحقیقی است که منابع ویروسی را در معرض تماشا قرار داده است.

 

این روش می‌تواند به تحقیقات در زمینه کشف درمان‌های کاربردی برای مقابله با ویروس اچ‌آی‌وی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

گام بعدی دانشمندان، تولید پادتن‌هایی است که بتوانند پروتئین gp120 تولید شده توسط ویروس اچ‌آی‌وی را شناسایی کنند. اسکن‌های انجام شده با استفاده از این روش می‌تواند به محققان در اعمال روش بیدار کردن و کشتن ویروس و همچنین بررسی موارد معدود بیماران درمان شده کمک کند.

منبع: ایسنا

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 28111
  • بازدید دیروز: 56447

افراد آنلاین:

189

اکنون ساعت   3:01 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 3 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان