. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

هرآنچه باید در باره تلویزیون های مجهز به تکنولوژی کوانتوم داتس بدانید

PDF version
کل آرا: 72
دسته بندی: 
شرکت‌های حاضر در بازار پررونق تلویزیون، با بهره‌گیری از قابلیت‌های مختلف سعی دارند کاربران را به خرید محصولات خود ترغیب کنند. واژه‌هایی مانند سه‌بعدی، ۴k، صفحه‌نمایش‌های خمیده و Quantom Dots برخی از واژه‌های حال حاضر بازار تلویزیون‌های جدید هستند.

شرکت‌های حاضر در بازار پررونق تلویزیون، با بهره‌گیری از قابلیت‌های مختلف سعی دارند کاربران را به خرید محصولات خود ترغیب کنند. واژه‌هایی مانند سه‌بعدی، ۴k، صفحه‌نمایش‌های خمیده و Quantom Dots برخی از واژه‌های حال حاضر بازار تلویزیون‌های جدید هستند.
صفحه‌نمایش‌های کوانتوم داتس درواقع یک تکنولوژی جدید نبوده اما راه خود را به سمت تلویزیون‌های جدید پیداکرده‌اند. همان‌طور که مستحضرید شرکت‌ها‌ی مانند ال‌جی یک نمونه از تلویزیون کوانتوم دات را در نمایشگاه CES 2015 به نمایش گذاشتند و شرکت‌هایی مانند سونی، سامسونگ و تی‌سی‌ال نیز تلویزیون‌های کوانتوم دات را به فروش خواهند رساند.

چرا تلویزیون‌های ال‌ای‌دی توانایی رقابت با پلاسما و تلویزیون‌های OLED را ندارند؟

صرفنظر از نحوه عملکرد، کوانتوم داتس یک مشکل بزرگ رایج در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی را برطرف می‌کند. اکثر افراد، تلویزیون‌های پلاسما ( که پس از این تولید نخواهند شد) و یا تلویزیون‌های با تکنولوژی ارگانیک ال‌ای‌دی یا همان OLED را به صفحه‌نمایش‌های دیگر ترجیح می‌دهند. این صفحه‌نمایش‌ها به علت رنگ مشکی بهتر و عمیق‌تر و رنگ‌های غنی‌شده، برتری محسوسی نسبت به تلویزیون‌های ال‌ای‌دی دارند.

مدنظر داشته باشید که تلویزیون‌های ال‌ای‌دی جدید در واقع همان تلویزیون‌های ال‌سی‌دی هستند که نور پس‌زمینه آن‌ها از طریق ال‌ای‌دی تامین می‌شود. سال‌ها پیش، تلویزیون‌های ال‌سی‌دی از نورپردازی تیوب فلورسنت بهره می‌بردند و بدین واسطه نور سفید برای استفاده آن‌ها مهیا می‌گردید. این نور سپس از میان پیکسل‌های صفحه‌نمایش عبور داده می‌شد تا رنگ مورد نیاز تولید شود.

تلویزیون‌های ال‌ای‌دی در عوض از نورپس‌زمینه ال‌ای‌دی بهره می‌برند که توان مصرفی کمتری داشته و حرارت کمتری تولید می‌کند و نهایتا فضای کمتری را نیاز دارد. دقیقا به همین علت، تلویزیون‌های جدید می‌توانند باریک‌تر و با مصرف توان کمتر تولید شوند.

با این اوصاف حلقه مفقوده‌ای در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی وجود دارد. این تلویزیون‌ها از ال‌ای‌دی برای تولید نور پس‌زمینه استفاده می‌کنند و این ال‌ای‌دی تنها نور آبی ایجاد می‌کند. پس از تولید نور آبی، نور از میان فیلترهای موجود بر روی صفحه‌نمایش عبور کرده و رنگ مورد نیاز تولید خواهد شد. همان‌طور که متوجه شدید، در عوض شروع فرآیند با نور سفید، تلویزیون‌های ال‌ای‌دی این فرایند را با نور آبی آغاز می‌کنند. این رویه باعث ایجاد رنگ سیاه روشن‌تر از حالت عادی می‌شود و از سوی دیگر رنگ‌های مختلف نیز شفافیت کمتری خواهند داشت.

برای برطرف کردن این مشکل، شرکت‌های سازنده سعی می‌کنند در قسمت‌های تاریک‌تر صفحه‌نمایش، نور ال‌ای‌دی را کاملا کاهش دهند و از همین رو بعضا شاهد استفاده از واژه Local Dimming در تبلیغات تلویزیون‌های جدید هستیم.

کوانتوم داتس چگونه این مشکل را مرتفع کرده است؟

Quantom Dots در واقع نانوکریستال‌های ساطع‌کننده نور هستند که نورهای یک طول موج مشخص را جذب و آن را به دیگری تبدیل می‌کنند. این تکنولوژی در واقع توسط آزمایشگاه‌های بل در سال ۱۹۸۲ ابداع شد.

اساسا کوانتوم داتس، صفحات کوچک نانوکریستالی هستند که می‌توانند بر روی لایه نورپس‌زمینه یک تلویزیون ال‌ای‌دی اضافه شوند. وقتی نور ال‌ای‌دی آبی رنگ از طریق لایه کوانتوم داتس نمایش داده می‌شود این کریستال در واقع نور را شکسته و نور سفید‌رنگ غنی‌تری را که حاوی پرتوهای مختلف رنگی است تولید می‌کند.

این نور نهایتا منجر به ایجاد کیفیت تصویر بهتر با رنگ‌های سیاه تیره‌تر و حتی دیگر رنگ‌های موجود به صورت زنده‌تر می‌شود. تلویزیون‌های ال‌ای‌دی با تکنولوژی کوانتوم دات از نظر کیفیت، بیش از پیش به پلاسما و تلویزیون‌های OLED نزدیک شده‌اند.

در برخی موارد تکنولوژی کوانتوم دات از طریق تیوب‌های موجود در لبه‌های صفحه‌نمایش به کار گرفته می‌شود که نور از آن طریق درخشش می‌کند اما در اکثر تلویزیون‌ها، این تکنولوژی به صورت لایه مجزای فیلم بر روی نور پس‌زمینه قرار می‌گیرد.

چرا از تلویزیون‌های پلاسما یا OLED استفاده نکنیم؟

تلویزیون‌های پلاسما مورد توجه دوستداران سیستم‌های تصویری خانگی قرارگرفته بودند اما متاسفانه شرکت‌های سازنده دیگر این تلویزیون‌ها را تولید نخواهند کرد. این تلویزیون‌ها، بزرگ، سنگین و با مصرف توان بالا به بازار عرضه می‌شدند.

شرکت‌های سازنده، محصولات معتبر خود را در قالب صفحه‌نمایش‌های OLED معرفی کردند که به نورپس‌زمینه سنتی نیاز ندارند. در عوض، هر پیکسل به صورت مستقل نورپس زمینه‌مورد نیاز خود را تولید خواهد کرد. بنابراین اگر یک پیکسل باید سیاه باشد، به طور کامل سیاه خواهد بود و هیچ نوری از آن متصاعد نخواهد شد. دقیقا به همین دلیل استفاده از پس‌زمینه سیاه‌رنگ در صفحه‌نمایش‌های OLED باعث کاهش میزان مصرف باتری خواهد شد.

ایراد موجود در تلویزیون‌های OLED، تولید کم و البته قیمت بالای آن‌هاست. شرکت‌های سازنده با بهره‌گیری از کوانتوم داتس می‌توانند این تکنولوژی را بر روی ال‌ای‌دی‌های موجود منطبق کنند و نهایتا فرآیند تولید، ساده‌تر خواهد شد.

علی‌رغم کیفیت بالای تلویزیون‌های کوانتوم داتس چرا همچنان باید برای خرید صبر کرد؟!

این تلویزیون‌ها از کیفیت خوبی برخوردارند اما در مقام عمل، این تکنولوژی باعث افزایش قیمت تلویزیون‌های تولیدی خواهد شد. شرکت‌های سازنده از این تکنولوژی به منظور تفکیک محصولات گران‌تر از محصولات ارزان و یا متوسط بازار بهره می‌برند.

با گذشت زمان، مطمئنا این قیمت کاهش خواهد یافت و با گسترش این تکنولوژی، شاهد استفاده از آن در تلویزیون‌های ارزان‌قیمت بازار نیز خواهیم بود تا نهایتا بتوانیم شاهد تلویزیون‌هایی در رده موجود میان تلویزیون‌های پلاسما و OLED باشیم.
منبع

تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 29458
  • بازدید دیروز: 56447

افراد آنلاین:

179

اکنون ساعت   3:45 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 3 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان