. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

پلاتیپوس

PDF version
کل آرا: 229
دسته بندی: 
نوک‌اردکي يا ارني ترنگ ( با نام علمي پلاتيپوس platypus که در زبان لاتين به معناي پهن پااست ) جانوري است پستاندار از رده مرغسانان که در جنوب شرقي استراليا و جزيره تاسماني در کنار نهرها و رودها، زندگي مي‌کند. درازاي اين جانور از نوک تا دم به 50 تا 60 سانتيمتر مي‌‌رسد. و وزنش يک تا دو کيلوگرم است. بدنش پوشيده از موي کوتاه، نرم و قهوه‌اي رنگاست و دمي پهن دارد.

پلاتيپوس

نوک‌اردکي يا ارني ترنگ ( با نام علمي پلاتيپوس platypus که در زبان لاتين به معناي پهن پااست ) جانوري است پستاندار از رده مرغسانان که در جنوب شرقي استراليا و جزيره تاسماني در کنار نهرها و رودها، زندگي مي‌کند. درازاي اين جانور از نوک تا دم به 50 تا 60 سانتيمتر مي‌‌رسد. و وزنش يک تا دو کيلوگرم است. بدنش پوشيده از موي کوتاه، نرم و قهوه‌اي رنگاست و دمي پهن دارد. منقارش پهن و به شکل منقار مرغابي است. نوک منقار اين جانور داراي عصبهاي حساسي است که در يافتن غذا به جانور کمک مي‌کند. وقتي زيست شناسان براي اولين بار پوست پلاتيپوس را ديدند تصور کردند بايک شوخي مواجه هستند اما عاقبت معلوم شد که چنين جانوري وجود دارد. غذاي نوک‌اردکي کرمها، حشره‌ها،نرم تنان،خرچنگهاي ريز و بعضي ديگر از جانوران آبزي است. آن ها مانند سمور آبي در سوراخ هاي داخل آب زندگي ميکنند و در آب شکار ميکنند نوک‌اردکي بالغ دندان دارد و غذايش را به کمک نوک سفت منقارش خرد مي‌کند و مي‌‌خورد. نوک‌اردکي نر بزرگ‌تر از نوک‌اردکي ماده است و پاهاي عقبي آن هر کدام يک خار دارندکه به يک کيسه زهر متصل است ان ها بايد هر روز به اندازه ي وزنشان غذا بخورند! پلاتيپوس ماده درکنار رودخانه تونلي چند متري را حفر ميکند ودرآنجا حد اکثر ۳ تخم کوچک وسفت ميگذارد سپس درب تونل را براي جلوگيري از ورود جانوران شکارچي مهر وموم ميکند. ، قطر هر تخم 2 سانتيمتر است و پوستي سفيد و چرم ماننددارد. حيوان ماده معمولاً 7 تا 10 روز روي تخمها مي‌‌خوابد . نوزاد نوک‌اردکي به کمک دنداني که در فک بالا دارد پوسته تخم را پاره مي‌کند. برهنه و نابينا و ناتوان به دنيا مي‌آيد و سه سانتي متر طول داردو از شيري که از سوراخهاي شکم مادر تراوش مي‌شود، تغذيه مي‌کند. عمرنوک‌اردکيها حدود 10 سال است. آيا ميدانيد تنها پستاندار تخم گذار ديگر،مورچه خواراستراليا و گينه ي نو است. پلاتيپوس تا ۶۰سانتي متر رشد ميکند. پلاتيپوس هاي بالغ در سوراخ خودشان تنها زندگي ميکنند. نسل پلاتيپوس در قرن ۱۹ به علت شکار بي رويه و استفاده از خز آن تقريبا منقرض شد.وقتي اين شکار بي رويه متوقف گرديد،جمعيت پلاتيپوس ها به طور غير منتظرهاي افزايش يافت.اکنون خطر انقراض آن ها از بين رفته است.

کلمات کلیدی: 
تصاویر پیوست: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 14295
  • بازدید دیروز: 41545

افراد آنلاین:

516

اکنون ساعت   6:59 am به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 19 مرداد 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان