. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

پیشرفت‌های تکنولوژی، آشکار کننده فرآیند رونویسی سلولی

PDF version
کل آرا: 85
دسته بندی: 
پیشرفت‌های تکنولوژی، آشکار کننده فرآیند رونویسی سلولی
تکنولوژی جدیدی توسط دکتر Daniel Kaufmann از مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه Montreal و گروهش ابداع شده که مشخص کننده رونویسی ژنی با جزئیات بیشتر است. این پروفسور دانشگاه توضیح می‌دهد: " این ابزار تحقیق جدید، دید کامل تری از پاسخ ایمنی که در گستره ای از بیماری‌ها (مانند آلودگی HIV) وجود دارد، فراهم می‌ کند. این دید در سطح رونویسی ژن، با تکنیک‌های موجود مانند میکروسکوپ بسیار دشوار، پیچیده و هزینه بر خواهد بود."

تکنولوژی جدیدی توسط دکتر Daniel Kaufmann از مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه Montreal و گروهش ابداع شده که مشخص کننده رونویسی ژنی با جزئیات بیشتر است. این پروفسور دانشگاه توضیح می‌دهد:

    " این ابزار تحقیق جدید، دید کامل تری از پاسخ ایمنی که در گستره ای از بیماری‌ها (مانند آلودگی HIV) وجود دارد، فراهم می‌ کند. این دید در سطح رونویسی ژن، با تکنیک‌های موجود مانند میکروسکوپ بسیار دشوار، پیچیده و هزینه بر خواهد بود."

 

این تکنولوژی که "پروتکل بررسی (fluorescent in situ hybridization) "Fish نامیده می‌شود فرآیند فلوسایتومتری موجود را بهینه سازی کرده و منجر به دید بهتری از رونویسی RNA (یک مرحله کلیدی در انتقال اطلاعات سلولی) می‌شود. این محققان نتیجه کار خود را در مجله Nature Communications به چاپ رسانیده اند. فلوسایتومتری خود سنجش همزمان صدها هزار سلول را که به سرعت از جلو اشعه لیزر عبور می‌کنند، فراهم می‌کند. پیشینه این روش به سال ۱۹۳۴ باز می‌گردد هنگامی‌ که از آن برای شمارش سلول‌های تشکیل دهنده اندام و خون استفاده می‌شد. این تکنیک در طول دهه‌ها رشد یافته و به بررسی خصوصیات متفاوت فیزیکی سلول‌ها می‌پردازد. امروزه دستگاه‌های فلوسایتومتری ابزار استاندارد آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ایمنی شناسی و سرطان هستند.

بزرگترین سد این ابزارها این است که تنها می‌ توانند برای بررسی پروتئین‌ها به کار روند زیرا آنتی بادی‌های اختصاصی که این مولکول‌ها را می‌شناسند با نشان گذاری تنها پروتئین‌ها را قابل رویت می‌سازند. متاسفانه پروتئین‌های بسیاری وجود دارند که برای آنها آنتی بادی موجود نیست و در نتیجه مطالعه آنها به کمک فلوسایتومتری امکان پذیر نیست. علاوه بر این سرطان، ایدز و بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که به وسیله مشکلی پیش از مرحله تولید پروتئین ایجاد شده اند و آن نقص در مرحله رونویسی اطلاعات DNA به RNA پیغامبر است. دستگاه فلوسایتومتری استاندارد قادر نیست اتفاقاتی که در این فرآیند رخ می‌دهد را مورد آزمایش قرار دهد.

تیم دکتر Kaufmann به همراه شرکت Affymetrix در جستجوی یافتن راهی برای گذر از این سد بودند و این مسیر را با به کارگیری تکنولوژی خود، در مرحله مقدماتی تبدیل اطلاعات ژنتیکی درون سلولی ایجاد کردند. این تکنولوژی که اکنون در انحصار آنهاست شامل ترکیب دقیقی از واکنشگر‌های شیمیایی می‌باشد که در یک پروتکل با طول دو روز مورد استفاده قرار می‌ گیرند. با استفاده از یک دستگاه فلوسایتومتری استاندارد، یک اجاق هیبرید کننده و گستره ای از ترکیبات با غلظت بسیار دقیق (که به عنوان پروب‌های فلوروسنت میکروسکوپی عمل می‌کنند)، می‌توانیم اطلاعات بسیار مفیدی که پیش از این در دسترس نبود را از سلول‌ها به دست آوریم.

امید می‌ رود که استفاده از این تکنولوژی بتواند تاثیر بسزایی بر دانش ما داشته باشد زیرا محققان را قادر می‌سازد مکانیسم‌هایی که عامل بیماری هستند را بهتر شناخته و دارو‌های موثرتری برای درمان آنها ایجاد کنند. دکتر Kaufmann در این زمینه می‌ گوید:

    " در واقع تکنولوژی ما می‌تواند برای هر گونه ای به کار رود و می‌ توانیم گستره بسیار بزرگی از مولکول‌های RNA تولید شده به وسیله بدن انسان و جانوران را شناسایی کنیم."

 

منبع: بیونت

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 33572
  • بازدید دیروز: 62742

افراد آنلاین:

347

اکنون ساعت   3:02 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 10 مهر 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان