. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

چرا «نه» گفتن مهم است؟

PDF version
کل آرا: 333
چرا «نه» گفتن مهم است؟
«نه» کلمه ارزشمندي است که اهميت زيادي در برنامه‌ريزي شما براي زندگي شخصي‌تان دارد. کافي است تصور کنيد که تمام وقتي را که براي حل مشکلات و کمک به ديگران مي‌گذاريد، معطوف به اولويت‌هاي مهم کاري يا درسي يا زندگي خودتان شده است.

احتمالا استفاده از کلمه «نه» يکي از سخت‌ترين کارهايي است که در طول روز مجبور به انجامش هستيد و خيلي سخت آن را بر زبانتان جاري مي‌کنيد. حتما براي شما هم پيش آمده که به‌خاطر فشار زيادي که روي خودتان احساس‌ مي‌کنيد و صرفا به دليل احساس گناه يا خجالت و...، به درخواست‌هاي کاري و غيرکاري پاسخ مثبت مي‌دهيد که انجامشان برايتان گران تمام مي‌شود. اگرچه در محيط کار، دانشگاه و گروه‌هاي اجتماعي، توانايي «نه» گفتن يک مهارت مهم به حساب مي‌آيد، چون به شما کمک مي‌کند به جاي اين‌که در پي خشنودي ديگران باشيد، کنترل زندگي خود را به دست بگيريد و به اولويت‌هاي خودتان برسيد. اگرچه در چنين شرايطي احساس گناه ممکن است يقه‌تان را بگيرد، اما نبايد فراموش کنيد که پاسخ مثبت دادن در شرايطي که نمي‌توانيد به قول يا تعهدي که مي‌دهيد عمل کنيد، صرفا باعث مي‌شود رئيس، کارمند، همکار، هم‌کلاسي، شريک يا ارباب رجوعتان را نااميد کنيد. 

چرا «نه» گفتن مهم است؟

1. نه گفتن به شما کمک ميکند زمان خود را مديريت کنيد

هر وقت به درخواست‌هاي ديگران بله مي‌گوييد، درواقع بايد بخشي از زمان خود را براي به نتيجه رساندن درخواستي که به آن پاسخ مثبت داده‌ايد، اختصاص دهيد و اين مسئله قطعا روي توانايي شما براي مديريت زندگي‌تان تاثير منفي مي‌گذارد. درواقع «نه» کلمه ارزشمندي است که اهميت زيادي در برنامه‌ريزي شما براي زندگي شخصي‌تان دارد. کافي است تصور کنيد که تمام وقتي را که براي حل مشکلات و کمک به ديگران مي‌گذاريد، معطوف به اولويت‌هاي مهم کاري يا درسي يا زندگي خودتان شده است، آن وقت مي‌بينيد که با همين نه کوچک، چه تغييرهاي بزرگي در زندگي‌تان اتفاق مي‌افتد.

2. مراقب علايق و اولويتهاي شماست

تلاش براي شاد کردن و رضايت ديگران درحالي‌که نيازهايي را که براي خودتان مهم است، فراموش مي‌کنيد، فقط شما را از اولويت‌هاي مهمتان در زندگي دور مي‌کند. اما نه گفتن، به شما کمک مي‌کند روي اين اولويت‌‌ها و اهداف متمرکز شويد. بنابراين مهارت نه گفتن  شيوه مناسبي است تا به کمک آن از علايق شخصي خود مراقبت کنيد و کنترل زندگي‌تان را به دست ديگران ندهيد. شايد اين جملات کمي خودخواهانه به نظر برسد، اما به اين موضوع فکر کنيد که چقدر مي‌توانيد به خودتان و البته ديگران کمک کنيد اگر در مواقع ضروري بتوانيد به آن‌ها نه بگوييد.

3. حد و مرزهاي شخصي شما را به ديگران نشان ميدهد

وقتي حريم شخصي‌تان را براي ديگران مشخص مي‌کنيد، به آن‌ها کمک مي‌کنيد بفهمند چه زماني به درخواست‌هايشان پاسخ مثبت خواهيد داد و چه زماني بايد از شما توقع نه گفتن داشته باشند. درواقع با اين کار به ديگران نشان مي‌دهيد که شما تصميم‌گيرنده اصلي براي زندگي‌تان هستيد.

چطور بدون احساس گناه نه بگوییم؟

1. همين حالا نه بگوييد

به جاي اين‌که وقتي با درخواستي مواجه مي‌شويد پاسخ مثبت بدهيد و بعدا با انجام ندادن، درست انجام ندادن و دير انجام دادن آن کار، طرف مقابل را نااميد کنيد، بهتر است از همان ابتداي کار نه بگوييد تا شأن و اعتبار خود را حفظ کنيد.

2. پاسخ نه را با صراحت کامل و مستقيم بگوييد

وقتي کسي از شما درخواستي دارد، براي نه گفتن به او از کلماتي مثل «شايد» يا «احتمالا» استفاده نکنيد. چون در اين حالت پيام شما به صورت روشن و مشخص به طرف مقابلتان نمي‌رسد. اغلب ما يک «نه» صريح را به شايد و احتمالا ترجيح مي‌دهيم. فراموش نکنيد نداشتن شفافيت در گفت‌وگو به هر دو طرف آسيب زيادي مي‌زند.

3. براي نه گفتن، دروغ نبافيد

دروغ گفتن به‌خاطر دادن پاسخ منفي به درخواست‌هاي ديگران باعث مي‌شود خيلي زود دچار احساس گناه شويد.  بنابراين در مورد دلايلي که براي نه گفتن به يک درخواست داريد، به طرف مقابلتان دروغ نگوييد. فراموش نکنيد که شما براي پاسخ منفي خود توضيحي به ديگران بدهکار نيستيد و آن‌ها هم کنترلي روي زندگي شما ندارند و نمي‌توانند به شما بگويند که چه کاري را بايد يا نبايد انجام بدهيد. البته در ارتباط با دوستان نزديک يا اعضاي خانواده بهتر است دليل واقعي خود را براي نه گفتن توضيح دهيد، چون همين صداقت و شفافيت شما سبب ايجاد اعتماد و صميميت بيشتر مي‌شود.

4. قاطعانه پاسخ دهيد

ديگران براي گرفتن پاسخ «بله» از شما، روش‌هاي گوناگوني دارند؛ از غرغر و گله و شکايت گرفته تا تحت فشار قرار دادنتان  با زورگويي و تحکم. اما قاطعيت، همان عاملي است که شما را از بازي آن‌ها نجات مي‌دهد.

5. مودبانه نه بگوييد

نه گفتن به اين معنا نيست که شما مي‌خواهيد به طرف مقابلتان بي‌احترامي کنيد. درواقع مودبانه نه گفتن به شما کمک مي‌کند از شر احساس گناه خلاص شويد. فراموش نکنيد پاسخ و طرز فکر يا قضاوت ديگران در مورد نه گفتن شما، هرچه باشد، به اين معنا نيست که شما آدمي خودخواه يا بي‌توجه هستيد، بلکه مهارت نه گفتن به ديگران نشان مي‌دهد که شما آدمي قوي هستيد و از اولويت‌هاي خودتان در زندگي پيروي مي‌کنيد. پس جوري با ديگران برخورد کنيد که بدانند حرفتان چقدر اهميت دارد.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 1533
  • بازدید دیروز: 36715

افراد آنلاین:

180

اکنون ساعت   12:58 am به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 24 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان