. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

چرا HFC ها برای آینده زمین خطرناکند؟

PDF version
کل آرا: 81
اچ اف سی ها (HFC) گازهای گلخانه ای ساخته دست انسان اند که در در دهه 1980 به عنوان جایگزین گازهای تحلیل برنده لایه ازون مطرح شدند. در دهه گذشته تهویه مطبوع بزرگ ترین علت رشد استفاده از HFC ها بوده است. علاوه بر کاربرد در تهویه هوای منازل و ادارات و خودروها، اچ اف سی ها در خنک کننده ها، در حلال ها، فوم های عایق و عوامل فوم زا (موادی که ایجاد فوم را تسهیل می کنند)، در اطفای حریق، اسپری های مربوط به بیماری های تنفسی و سیستم های خنک کننده مرکزی داده ها هم مورد استفاده قرار می گیرند. این در حالی است که محققان می گویند گازهای HFC برای آب و هوا هزاران بار مخرب تر از دی اکسید کربن اند.

اچ اف سی ها (HFC) گازهای گلخانه ای ساخته دست انسان اند که در در دهه 1980 به عنوان جایگزین گازهای تحلیل برنده لایه ازون مطرح شدند. در دهه گذشته تهویه مطبوع بزرگ ترین علت رشد استفاده از HFC ها بوده است. علاوه بر کاربرد در تهویه هوای منازل و ادارات و خودروها، اچ اف سی ها در خنک کننده ها، در حلال ها، فوم های عایق و عوامل فوم زا (موادی که ایجاد فوم را تسهیل می کنند)، در اطفای حریق، اسپری های مربوط به بیماری های تنفسی و سیستم های خنک کننده مرکزی داده ها هم مورد استفاده قرار می گیرند. این در حالی است که محققان می گویند گازهای HFC برای آب و هوا هزاران بار مخرب تر از دی اکسید کربن اند.

اما در حالی که اچ اف سی ها تهدید خطرناکی برای آب و هوا به شمار می روند. میزان استفاده از آنها از جمله کلروفلوئوروکربن ها (CFC)  و هیدروکلروفلوئوروکربن ها (HCFC) در حال افزایش است.

اچ اف سی ها کمتر از 15 سال در جو باقی می مانند. هر چند که اچ اف سی ها در حال حاضر بخش کوچکی (کمتر از 1٪) از کل گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند اما تأثیرات گرمایشی آنها بر کره زمین زیاد است و اگر کنترل نشده رها شوند عامل نزدیک به 20 درصد آلودگی آب و هوا تا سال 2050  خواهند بود.

از ناحیه گازهای گلخانه ای بیش از همه کشورهای آفریقایی و کشورهایی که جزیره دارند آسیب دیده اند. میزان آلودگی ناشی از اچ اف سی ها به اندازه 300 نیروگاه با سوخت زغال سنگ برآورد می شود. چین، ایالات متحده آمریکا و هند سه کشور اول آلوده کننده جهان با اچ اف سی ها محسوب می شوند.

به خاطر تأثیر منفی اچ اف سی ها بر آینده زمین، پیمانی جهانی برای محدود کردن استفاده از آنها به امضا رسیده است. این توافق باعث کاهش استفاده از اچ اف سی ها طی فرایندی تدریجی خواهد شد. این فرایند تدریجی از سال 2019 آغاز خواهد شد. هند که خودش سومین آلوده کننده جهان است پیشنهاد محدود کردن استفاده از این ماده را ارایه کرده بود. در حالی که بسیاری از کشورهای ثروتمند از چندی پیش کاهش استفاده از هیدروفلوروکربن ها را آغاز کرده اند بسیاری از کشورهای در حال توسعه می گویند که برای تداوم رشد اقتصادی شان روند محدود کردن استفاده از این ماده را دیرتر آغاز می کنند.

دو گروه از کشورهای در حال توسعه تا سال 2024 یا 2028 میزان استفاده از این گازها را ثابت نگه خواهند داشت و از آن پس به تدریج از میزان مصرف آن ها خواهند کاست. هند، عراق، ایران، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از ضرب الاجل طولانی تری در این زمینه برخوردار شده اند.

 

منابع:020

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 17255
  • بازدید دیروز: 22959

افراد آنلاین:

168

اکنون ساعت   6:04 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 1 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان