. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

کشت بافت قلب بر روی تار عنکبوت

PDF version
کل آرا: 343
کشت بافت قلب بر روی تار عنکبوت
گروهی از محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در تحقیقات خود دریافته‌اند، الیاف مهندسی شده پروتئین اسپیدروئین – ماده سازنده تار عنکبوت – می‌تواند زیرلایه مناسبی برای کشت سلول‌های بافت قلب باشد.

کشت اندام‌ها و بافت‌ها از سلول‌های بیمار، دستاورد بزرگی در حوزه تحقیقات پزشکی است. روش‌های طب احیا می‌تواند مشکل رد اندام پیوندی توسط سیستم ایمنی را حل کند، اما یافتن چارچوب یا زیرلایه مناسب برای پرورش سلول‌ها همیشه یک چالش بزرگ بوده است.

 

مواد لازم برای این چارچوب‌ها باید غیرسمی و انعطاف‌پذیر باشد، توسط سیستم ایمنی بدن رد نشود و همچنین مانع رشد سلول‌ها نشود.

 

محققان توانستند بافت‌های کاملا کاربردی قلب را کشت کنند که قادر به انقباض بوده و امواج تحریک را از سلول‌های موسوم به کاردیومیوسیت‌ها هدایت می‌کنند. آن‌ها پیش از این از نانوالیاف پلیمری مصنوعی استفاده می‌کردند، اما اخیرا تصمیم گرفتند از الیاف الکتروریسی‌شده پروتئین اسپیدروئین استفاده کنند.

 

رشته‌های تار عنکبوت بسیار سبک و مقاوم هستند. آن‌ها پنج برابر محکمتر از فولاد و دو برابر ارتجاعی‌تر از نایلون بوده و می‌توانند تا سه برابر اندازه عادی خود کشیده شوند. ساختار مولکول‌های اسپیدروئین که حالت کششی تار عنکبوت را تشکیل می‌دهد، مشابه پروتئین سیلک موسوم به فیبروئین بوده، اما بسیار بادوام‌تر است.

 

محققان می‌توانند بطور عادی از ماتریس الیاف مصنوعی اسپیدروئین به عنوان زیرلایه‌ای برای پرورش کاشت‌هایی مانند استخوان، تاندون و غضروف‌ها و همچنین پانسمان استفاده کنند.

 

محققان به بررسی این امر پرداختند که آیا می‌توان از زیرلایه اسپیدروئین ایجاد شده از سلول‌های اصلاح شده مخمر برای پرورش سلول‌های قلب استفاده کنند یا خیر. آن‌ها برای این منظور، سلول‌های کاردیومیوسیت موش نوزاد را در ماتریس الیاف کشت دادند.

 

در جریان این آزمایش، دانشمندان به نظارت بر رشد سلول‌ها، آزمایش منقبض شدن آن‌ها و همچنین قابلیت انجام پالس‌های الکتریکی توسط این سلول‌ها پرداختند که ویژگی اصلی یک بافت عادی قلب است.

 

این نظارت که با کمک یک میکروسکوپ و نشانگر فلورسنت انجام شد، نشان داد که طی سه تا پنج روز، یک لایه از سلول‌ها در زیرلایه شکل گرفتند که می‌توانستند منقبض شوند و سیگنال‌های الکتریکی را درست مانند بافت یک قلب زنده اعمال کنند.

 

این نتایج در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

منبع: ایسنا

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 18080
  • بازدید دیروز: 66690

افراد آنلاین:

238

اکنون ساعت   6:30 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 13 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان