. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

کشف اولین آنتی بیوتیک که مقاومت در برابر آن رخ نمی‌دهد

PDF version
کل آرا: 329
دسته بندی: 
مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مشکلی است که در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا بسیار شایع است و این امر موجب مرگ و میر در اثر عفونت‌های شایع و زخم‌های جزئی می‌شود. بر اساس تحقیقی که به‌تازگی انجام شده است دانشمندان بیان داشتند برای اولین بار آنتی‌بیوتیکی را کشف کردند که با مصرف آن، مقاومت دارویی در برابر آن بروز نمی‌کند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) می‌گوید:

«اخیراً بسیار رایج شده است که در هر بیماری؛ حتی در مواردی که اصلا نیازی نیست هم آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند، درنتیجه این امر آنتی‌بیوتیک‌ها سازگاری به دست می‌آورند و کم‌کم مقاومت دارویی در برابر آنها افزایش می‌یابد؛ اما اکنون برای این مصرف دیوانه‌ وار آنتی‌بیوتیک‌ها امیدی به‌ وجود آمده است. 

Teixobactin نام آنتی‌بیوتیک موردنظر است. در آزمایشگاه مشخص شد که این آنتی‌بیوتیک پاتوژن‌ها را با موفقیت حذف می‌کند بدون آن‌که در اثر جهش پاتوژن‌ها، مقاومتی در برابر این آنتی‌بیوتیک ایجاد شود. این امر باور قدیمی که بیان می‌داشت همه آنتی‌بیوتیک‌ها موجب مقاومت بدن در برابر آنها می‌شوند را زیر سؤال می‌برد. این کشف احتمالاً فرصت‌هایی را فراهم می‌آورد که به درمان عفونت‌های مزمن مانند سل و عفونت‌های ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) کمک می‌کند. این عفونت که مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک ایجاد می‌کند، هرساله یک میلیون شهروند آمریکایی را مبتلا می‌سازد.

Gerard Wright از دانشگاه McMaster که در این تحقیق شرکت نداشت طی بیانیه‌ای اعلام کرد:

«کار این محققان امید آن را می‌دهد که نوآوری و خلاقیت می‌تواند باهم ترکیب شود تا مسئله مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها حل گردد.»

Kim Lewis و همکاران او از دانشگاه Northeastern با استفاده از روشی جدید برای رشد باکتری‌ها غیرقابل کشت (باکتری‌هایی که شرایط برای کشت آنها بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌باشد) در آزمایشگاه، Teixobactin را کشف کردند. روش آنان استفاده از iChip بود که توسط همکارشان Slava Epstein تولید شده است. با استفاده از این ابزار می‌توان سلول‌های تکی را جدا کرد و در محیطی طبیعی آنها را رشد داد، درنتیجه محققان می‌توانند راحت‌تر به باکتری‌های غیرقابل کشت دسترسی پیدا کنند.

امروزه محققان در جستجوی روش‌های جدیدی جهت درمان عفونت‌های غیر ویروسی هستند، زیرا گزینه‌های حال حاضر کاربرد آنچنانی ندارند. اما جای امیدواری است که این روش جدید می‌تواند موضوع مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را حل کند و زمینه درمان MRSA و سایر عفونت‌های مزمن را فراهم آورد.

منبع: Nature

منبع: بیونت 
نویسنده: بهزاد دماوند ([email protected])

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 4397
  • بازدید دیروز: 71706

افراد آنلاین:

330

اکنون ساعت   1:25 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان