. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

کشف دو میکروارگانیسم جدید در تن نیمه‌جان دریاچه ارومیه

PDF version
کل آرا: 273
دسته بندی: 
 کشف دو میکروارگانیسم جدید در تن نیمه‌جان دریاچه ارومیه
رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با بیان اینکه نبض حیات میکروبی در تن نیمه‌جان دریاچه ارومیه می‌زند، از کشف دو میکروارگانیسم جدید توسط محققان این مرکز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از ایسنا، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی اظهار کرد: به تازگی کشف میکروارگانیسم‌های جدید از دریاچه نیمه جان ارومیه، تداوم حیات آن را به رخ کشیده است. چند سالی است که این دریاچه دوران سخت بی‌آبی را طی می‌کند و تلاش‌ها برای نجات این دریاچه زیبا با کشف میکروارگانیسم‌هایی توام شده است که می‌توانند با توجه به پتانسیل‌های ارزشمند زیستی و ژنتیکی منشأ پیشرفت‌های مهم در زیست‌فناوری باشند.

رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی وزیستی ایران در این باره گفت: تلاش‌های ما در این مرکز طی نمونه‌برداری‌های مختلف از این دریاچه منجر به کشف دو میکروارگانیسم مهم به نام‌های علمی Halosiccatus urmianus و Halovarius luteus شده است که بر اهمیت این منطقه اکولوژیکی برای انجام مطالعات گسترده تنوع زیستی تأکید می‌کند.

وی در ادامه افزود: میکروارگانیسم‌ها به دلیل پتانسیل‌های ژنتیکی از مسیرهای متابولیکی خاصی بهره می‌برند که آنها را برای زیستن در شرایط سخت محیطی سازگار می‌کند. سازگاری با شرایط خشکی و کم آبی حاکم بر دریاچه ارومیه که خود منجر به بالارفتن غلظت نمکها در آن شده است، فشار زیادی را بر موجودات دریاچه وارد کرد، به طوری‌که بسیاری از اشکال حیات در آن از بین رفته یا این‌که از تنوع آنها کاسته شده است. با این وجود کماکان زندگی میکروبی از شایعترین نوع حیات در این دریاچه است و تلاش‌ها برای کشف گونه‌های جدید همچنان ادامه دارد.

شاهزاده فاضلی با تأکید بر مأموریت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در جمع‌آوری و نگهداری نمونه‌های زیستی گفت: میکروارگانیسم‌های کشف شده از این دریاچه بر درستی مسیر طی شده این مرکز در اکتشاف و ذخیره‌سازی منابع زیستی صحه می‌گذارد و هم اکنون این گونه‌ها در کلکسیون میکروبی مرکز با شماره‌های دسترسی IBRC-M 10911 و IBRC-M 10912 نگهداری می‌شوند و قابل ارائه به تمام محققان و دانشمندان کشور هستند.

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 33880
  • بازدید دیروز: 37967

افراد آنلاین:

275

اکنون ساعت   11:17 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: يكشنبه 29 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان