. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

کشف قدیمی ترین آب زمین

PDF version
کل آرا: 1412
دسته بندی: 
زمین شناسان دانشگاه تورنتو و دانشگاه آکسفورد انگلستان، ذخایر آبی را کشف کرده اند که 2.7 میلیارد سال قدمت دارد و مدعی اند این آب در تمامی جاهای زمین وجود دارد. بر اساس یافته های تیم علمی، ذخایر عظیم قدیمی ترین آب جهان در درون پوسته زمین به دام انداخته شده اند و می توان آن ها را به سطح آورد.

زمین شناسان دانشگاه تورنتو و دانشگاه آکسفورد انگلستان، ذخایر آبی را کشف کرده اند که 2.7 میلیارد سال قدمت دارد و مدعی اند این آب در تمامی جاهای زمین وجود دارد.

بر اساس یافته های تیم علمی، ذخایر عظیم قدیمی ترین آب جهان در درون پوسته زمین به دام انداخته شده اند و می توان آن ها را به سطح آورد.

این دانشمندان تخمین زده اند حدود 11 میلیون کیلومتر مکعب از این آب در زیر زمین وجود دارد و این میزان بیش از نیمی از مجموع آب رودخانه ها، باتلاق ها و دریاچه های زمین است.

محققان همچنین علائمی از آب بسیار شور را یافته اند که در شبکه های رگ مانند ریز در میان صخره های پوسته زمین وجود دارند و می توان آن ها را استخراج کرد.

این آب برای تولید مقادیر بزرگ هیدروژن و درست مانند آنچه در دریاهای عمیق رخ می دهد، به صخره ها واکنش نشان می دهد.

به ادعای تیم علمی، این بدین معناست که آب به دام افتاده در درون پوسته زمین، پتانسیل پشتیبانی از حیات را دارد.

به گفته پروفسور باربارا شروود لولار، زمین شناس دانشگاه تورنتو و رهبر تیم تحقیقاتی، این کشف درک ما از حجم کلی پوسته زمین که قابلیت حیات دارد را تغییر می دهد.

وی و همکارانش نمونه هایی آب موجود در صخره های پرکامبرین (قدیمی ترین صخره های پوسته زمین) را از 19 معدن مختلف در کانادا، اسکاندیناوی و افریقای جنوبی جمع آوری کردند.

آن ها با بررسی این نمونه ها تخمین زده اند چه میزان آب در درون ترک ها و منفذهای ریزی وجود دارد که در صخره های گرانیت، بازالت و کوارتزیت باستانی شکل گرفته اند. صخره های پرکامبرین حدود 70 درصد پوسته زمین را تشکیل می دهند.

ایزوتوپ های گاز نجیب که با گذر زمان در قدیمی ترین آب زمین جمع شده اند، به دانشمندان امکان تخمین قدمت آن را داد. آن ها معتقدند این آب برای بیش از یک میلیارد سال است در صخره های پرکامبرین به دام افتاده و حتی ممکن است 2.7 ملیارد سال پیش یعنی زمانی که خود این صخره ها شکل گرفته اند، انباشت شده باشد.

بنا بر اعلام محققان، آب کشف شده مانند شربت چسبناک بوده و مزه نامطبوعی دارد.جزئیات این دستاورد زمین شناسانه در نشریه Nature قابل مشاهده است.

 

منبع : ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 22373
  • بازدید دیروز: 34716

افراد آنلاین:

313

اکنون ساعت   4:24 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: دوشنبه 30 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان