. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

کودکان را از بازی با خاک و گل منع نکنید

PDF version
کل آرا: 135
دسته بندی: 
یک روانشناس کودک، با بیان این‌که خلاقیت و نوآوری کودک غالباً در زمان‌هایی شکوفا می‌شود که آزادی عمل دارد، گفت: از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو، مدل و نقشه از پیش تعیین‌شده نیست کودکان می‌توانند به آفرینش دست بزنند.

زاهد زرگر در خصوص فوائد گل بازی در کودکان اظهار کرد: خلاقیت و نوآوری کودک غالباً در زمان‌هایی شکوفا می‌شود که آزادی عمل دارد و می‌تواند قوه تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کار اندازد.

 

وی ادامه داد: از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو، مدل و نقشه از پیش تعیین‌شده نیست کودکان می‌توانند به آفرینش دست بزنند.

 

این روانشناس کودک، افزود: به‌علت قابلیت انعطاف و نرمی گِل می‌توانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع می‌توانند خراب کنند.

 

 

گل بازی عاملی در رشد و پرورش خلاقیت در کودکان

 

 

زرگر با اشاره به این‌که بازی با گل سبب رشد و پرورش خلاقیت در کودکان می‌شود، گفت: همانطور که نقاشی کردن موجب خلاقیت، ابتکار، نوآوری و لذت درونی برای کودک می‏‌شود، گِل‏بازی افزون‌بر همان اثرات، سرگرمی بسیار لذت‏بخش و شادی‌‏آفرینی برای کودکان دارد.

 

 

گل بازی عاملی در رشد و پرورش گویایی در کودکان

 

 

وی با بیان این‌که باید به کودکان فرصت داد از راه گِل‏‌بازی، مجسمه‏‌سازی، کولاژ و نقاشی، احساسات و عقاید خویش را بیان کنند، تصریح کرد: در بازی با گل رس کودک می‏‌تواند فکر کند، تصمیم بگیرد و با کمک قوه‌ی تخیل و تصورش چیزی بیافریند و در پایان، احساس رضایت کند و درباره‌ی ساخته‏هایش صحبت کند.

 

این روانشناس کودک، ادامه داد: احساس رضایت ناشی از ساختن بسیار پراهمیت است، زیرا

علاوه بر آنکه کودک در مورد ساخته‏اش داستان‏سرایی می‏کند، به افکارش هم نظم و ترتیب می‏دهد.

 

زرگر، افزود: زمانی که کودکان در حال گِل‏بازی هستند، برای دوستان‏شان صدا در می‏‌آورند، یا ممکن است خواسته باشند با کارهایی مثل پختن، خوردن، مهمانی و جشن، خود را مشغول کنند.

 

 

گل بازی عاملی در رشد و کنترل اعصاب و عضلات

 

 

وی ادامه داد: بیشتر کارهایی که با گل انجام می‏‌گیرد با به‌کارگیری انگشت و دست است، مانند فشار دادن، ضربه زدن، جدا کردن، غلطاندن، قطعه قطعه کردن، به همدیگر متصل کردن و ... به رشد عضلات کمک می‏‌کند و باعث می‏‌شود کودک تجربه‌‏های آسان و موفقی برای خود کسب کند.

 

این روانشناس کودک، با بیان این‌که کودکان از دیدن اثرات حرکات‏شان لذت برده و متوجه می‏‌شوند قادرند از حرکات دست‏‌هایشان استفاده کنند و گل‌رس را به طریقی که مایلند بسازند، افزود: کودک ممکن است گل‌رس را به‌صورت لوله‏‌های بلند و باریک (طناب‏‌مانند) در بیاورد، آن را بکوبد و به شکل توپ در بیاورد یا این‌که به‌صورت تافتون در آورده و با انگشتانش سوراخ سوراخ کند.

 

زرگر خاطرنشان کرد: در کار با گل رس دایره «توپ» از نخستین شکل‏‌هایی است که کودک با تسلط بیشتر بر اعصاب و عضلاتش قادر است این شکل‏‌ها را به‌صورت ماهرانه‌‏تری بسازد.

 

وی اظهار کرد: درست کردن گل به‌صورت باریک نشانه‏‌های رشد و تسلط کودک بر کنترل اعصاب و عضلاتش است.

 

 

گل بازی عاملی در رشد و پرورش مهارت‌‏های اجتماعی

 

 

این روانشناس کودک، ادامه داد: وقتی چند کودک با همدیگر گل‏بازی می‏‌کنند از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه‏‌اشان لذت برده و مهارت‏‌های اجتماعی‏شان پرورش می‌یابد.

 

 

گل بازی عاملی در پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی

 

 

زرگر با بیان این‌که کار با گل رس زمینه‌ی پرورش ادراک فضایی و هندسی کودک را افزایش می‏‌دهد، افزود: چون کودک می‌‏تواند صورت‏‌های فضایی و هندسی را به‌صورت عینی خلق و مشاهده کند، مثلاً ساخت یک جعبه، چمدان، آدم، مربع، مستطیل، دایره و ... همه‌ی این مفاهیم را می‏‌تواند از طریق گل‏بازی عینیت بخشد و با مفاهیمی مانند نرمی، سفتی، زبری، سختی، سبکی، سنگینی، طول، سطح و حجم آشنا شد.

 

وی اظهار کرد: کودکان به‌هنگام گل‏بازی یک توپ حلقه‏‌ای کامل گِلی را به جای سر و یک مستطیل را به جای بدن می‏‌گذارند و با درست کردن باریکه‏‌هایی به‌عنوان دست و پا به ساخت آدمک می‏‌پردازند.

 

این روانشناس کودک، خاطرنشان کرد: کودکان می‏‌توانند گل رس را به قالب‏‌های مختلفی در بیاورند، کلوچه درست کنند، کیک درست کنند و آن را بپزند، این گونه فعالیت‏‌های قالب‏‌سازی موجب رشد حسی، ادراکی و لامسه در کودکان شده و به سازگاری و انطباق‏‌پذیری تصورات و ادراکات‏شان در مورد اشکال و اجسام سه‏ بعدی و هندسی کمک بزرگی می‏‌کند.

 

 

گل بازی عاملی در پرورش حس لامسه

 

 

زرگر، با بیان این‌که خاصیت نرمی و شکل‏‌پذیری طبیعی گل رس جاذبه قوی برای کودکان در هر سنی دارد، گفت: هر یک از حواس که بیشتر در معرض محرکات محیطی قرار بگیرد، کاربرد و مهارت آن افزایش می‏‌یابد.

 

وی اظهار کرد: گل رس علاوه بر همه‌ی مزایای دیگری که برای کودک دارد، حس لامسه کودک را پرورش داده و زمینه درک و فهم حس لمس کردن را برای او فراهم می‏کند و مفاهیمی مانند سفت، سخت، نرم، زبر، مرطوب، خشک و ... را برای کودک معنی‏‌دار می‏‌کند.

 

این روانشناس کودک، خاطرنشان کرد: برای بازی با گل رس کودکان از مجموعه حواس‏شان از قبیل دیدن، لمس کردن و بوییدن استفاده می‏‌کنند و از آنجا که بیشتر کارهایی که با گل انجام می‏‌شود، با به‌کارگیری انگشتان دست است، حس لامسه بیشتر به کار گرفته می‌‏شود.

 

زرگر، با بیان این‌که کودکان وقتی با گل رس کار می‏‌کنند مفاهیم نرم و سخت را تجربه می‏‌کنند، یادآور شد: کودک با مخلوط کردن مقداری آب و به خاک رس در می‏‌یابد که خاک رس می‏‌تواند تبدیل به گل شده، گلِ درست شده می‏‌تواند خیلی شُل(نرم) یا خیلی سفت(سخت) باشد.

منبع: ایسنا

باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 20107
  • بازدید دیروز: 49412

افراد آنلاین:

512

اکنون ساعت   9:29 am به وقت تهران میباشد.

امروز: شنبه 10 اسفند 1398

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان