. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

10 اتفاق تکنولوژیک جالب تا سال 2030

PDF version
کل آرا: 258
با پیشرفت خیره‌کننده تکنولوژی در این سال‌ها، زندگی انسان‌ها در زمان بسیار کوتاه‌تری تغییر خواهد کرد. در طول زمان نه چندان زیادی، تکنولوژی‌هایی که در ادامه برای شما لیست می‌کنیم، به

10 اتفاق تکنولوژیک جالب تا سال 2030 

با پیشرفت خیره‌کننده تکنولوژی در این سال‌ها، زندگی انسان‌ها در زمان بسیار کوتاه‌تری تغییر خواهد کرد. در طول زمان نه چندان زیادی، تکنولوژی‌هایی که در ادامه برای شما لیست می‌کنیم، به جزئی از زندگی معمول ما تبدیل خواهند شد؛ هرچند شاید از وجود آن‌ها مطلع نباشیم. با هم 10 تکنولوژی دیوانه‌واری که تا سال 2030 رنگ واقعیت به خود می‌گیرند را بررسی می‌کنیم.

1- نمک‌زدایی صنعتی آب اقیانوس‌ها

نمک‌زدایی و تصفیه در سطح صنعتی و وسیع تا سال 2030 به فرآیندی معمول بدل خواهد شد. با پیشرفت‌های سریع در تولید انرژی خورشیدی، احتمالا قادر خواهیم بود تا از گرمای مازاد حاصل از سلول‌های فوتوولتائیک آب دریا را نمک‌زدایی کنیم. پیش‌بینی شده با توجه به کم‌شدن آب آشامیدنی، این فناوری حتی تا سال 2020 به مقیاس صنعتی فعالیت خود برسد. از آن پس آب آشامیدنی در اختیار همه، حتی کسانی که در حال حاضر آب آشامیدنی نداشته‌اند، قرار خواهد گرفت.

2- روبات‌های جنگنده 

همین حالا تعداد زیادی اسلحه وجود دارد که قابلیت حمله اتوماتیک را دارا می‌باشند مانند موشک‌های کروز و یا پاتریوت. تعداد بسیار زیادی از رزم‌ناوهای نیروی دریایی آمریکا از سیستم قدرتمند اتوماتیک Aegis Combat استفاده می‌کنند که می‌تواند با سیستم آنالیز بی‌نظیر خود هدف را از پا درآورد.

هر چند موضعی سرسختانه علیه این روبات‌های جنگنده وجود دارد، فرماندهان ارتش آمریکا همواره در تلاش برای کاهش میزان تلفات انسانی هستند و کم‌کم باید حضور چنین روبات‌هایی را مانند همین شکل ترسناک در جنگ‌های آینده دنیا به خود قبولاند!

3- ماهیچه‌های کشت‌شده در آزمایشگاه 

تعداد بسیار زیادی از منافع دنیای بیوتکنولوژی در حال ورود به زندگی علنی مردم هستند. یکی از این پروژه‌ها که گوگل مسئولیت اسپانسری آن را بر عهده دارد، اجازه رشد آزمایشگاهی ماهیچه را با استفاده از سلول‌های بنیادی می‌دهد.

در حال حاضر دانشمندان توانسته‌اند سلول‌های خارج‌شده از پشت شانه یک گاو را دوباره رشد دهند و گوشت واقعی تولید کنند. با آب نمک‌زدایی شده و تولید چنین گوشت‌هایی بعید است در آینده انسان به قحطی دچار شود.

4- اینترنت بین سیاره‌ای 

شاید چندان عجیب به نظر نیاید اما ایده «اینترنت بین سیاره‌ای» یکی از مواردی است که برنامه‌ریزی‌هایی آن در حال انجام است. هنگامی‌که ما سفرهای بین سیاره را آغاز کردیم و یا آخر سر کارمان به مریخ کشید، به اینترنت برای ارتباط و انتقال اطلاعات نیاز داریم.
اینترنت بین سیاره‌ای یا IPN این امکان را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

5- روش‌های ضد افزایش سن 

فعلا لوازم آرایشی دست بالا را در پایین نشان‌دادن سن آدمی دارند، اما هنوز نتوانسته‌ایم راهی را پیدا کنیم که از افزایش سن انسان‌ها به شکل واقعی بکاهیم. آینده‌نگران هنوز در مورد روش‌های قطعی جلوگیری از افزایش سن مطمئن نیستند، اما همین حالا دانشمندان به چند روش رسیده‌اند که شاید نوید آینده‌ای بهتر را در این حوزه بدهد. 

آن‌ها توانسته‌اند با دست‌کاری ژنتیکی یک کرم روده، عمر آن را تا 50 درصد افزایش دهند و همین‌طور درمان‌هایی جهت رشد دوباره تلومرهای کروموزوم های سلولی و یا ذخیره‌سازی دوباره مواد در میتوکندری های سلول پیدا کرده اند. بشر تا 15 سال آینده یک قدم دیگر به آرزوی دیرین خود یعنی جاودانگی نزدیک‌تر می‌شود.

6- مخترع شخصی 

پرینترهای سه‌بعدیبه شکل بسیار آرامی در حال جای‌گرفتن میان زندگی ما هستند.
با این حال آن‌ها فعلا قادرند قسمت‌های یک وسیله بزرگ‌تر را بسازند، اما تا 2030 شاهد پرینترهایی خواهیم بود که در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

آن‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توانند انواع واکسن‌ها، روبات‌ها و حتی اسلحه‌های مختلف را تولید کنند.

7- دستیار مجازی‌های پیشرفته 

اگر فیلم Her را تا امروز ندیده‌اید، معطل نکنید و در اولین فرصت معجزه تکنولوژی را در این فیلم ببینید. این فیلم آینده هوش مصنوعی دنیا را به شکل دیوانه‌کننده ای نشان می‌دهد. 

ما شاید امروز نرم‌افزارهایی چون کرتانای مایکروسافت یا سیری اپل را داشته باشیم که از عهده چند کار محدود برآیند، اما هوش مصنوعی آینده قادر به درک، احساس و صحبت با شماست و توانایی کمک آن‌ها فراتر از تصور کوتاه ماست!

8- مهندسی محیط طبیعی 

با تغییرات شدید آب و هوایی (چون کم شدن میزان یخ در قطب‌ها، افزایش دمای زمین و...) که زمین در این مدت دچار آن بوده، راهی غیر از مهندسی محیط طبیعی وجود ندارد.

پس در سال 2030 دیدن درختان مصنوعی، طوفان‌های پیشرفته، بارورسازی اقیانوس‌ها، دست‌کاری در میزان خصلت قلیایی اقیانوس‌ها و حتی کنترل آب‌وهوا چیز عجیبی نخواهد بود.

9- کامپیوترهای ناپیدا

گجت‌های ما در این سال‌ها روزبه‌روز کوچک‌تر شده‌اند. فکر می‌کنید تا 15 سال دیگر حجم آن‌ها به چقدر خواهد رسید؟ تصور آن باید سخت باشد. روزی خواهد رسید که بدن ما پر از گجت‌های ریز با هوش بالا خواهد شد و هر یک وظیفه‌ای را بر عهده خواهند داشت.

10- جانوران مجازی!

شاید در حال حاضر در تولید مغز آدمی ناتوان باشیم، اما تا 10 یا 15 سال دیگر ساخت ذهن حیواناتی چون مورچه، زنبور و یا حتی موش کار چندان دشواری نخواهد بود و پس از آن می‌توانیم با انتقال آن‌ها بهروبات‌ها، نمونه‌های واقعی آن‌ها را بسازیم!

منبع

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 48093
  • بازدید دیروز: 66499

افراد آنلاین:

235

اکنون ساعت   5:23 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: سه شنبه 12 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان