. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

10 موفقیت علمی سال 2014

PDF version
کل آرا: 419
نشریه معتبر علمی «ساینس» در آخرین نسخه‌ خود، ۱۰مورد از مهم‌ترین موفقیت‌های علمی سال ۲۰۱۴ را انتخاب کرد. کاوشگر «فیله»، درمان جدید بیماری دیابت نوع یک، از نمونه‌های موفق بر شمرده شده هستند.

10 موفقیت علمی سال 2014
 

نشریه معتبر علمی «ساینس» در آخرین نسخه‌ خود، ۱۰مورد از مهم‌ترین موفقیت‌های علمی سال ۲۰۱۴ را انتخاب کرد. کاوشگر «فیله»، درمان جدید بیماری دیابت نوع یک، از نمونه‌های موفق بر شمرده شده هستند.

به گزارش برترین‌ها به نقل از دویچه‌وله، مجله "ساینس" ماموریت سفینه "روزتا" و فرود کاوشگر "فیله" در "پی‌۶۷/چوریوموف-گراسیمنکو-چوری" در روز ۱۲ نوامبر را به عنوان بزرگترین پیشرفت علمی سال ۲۰۱۴ انتخاب کرده است. این کاوشگر به دنبال ریشه‌های زندگانی در کره زمین و چگونگی پیدایش کهکشان است.

قدمت‌ نقاشی‌های قدیمی که در غارها وجود دارند، به ۴۰ هزار سال می‌رسد. آنها در این سال در یک غار آهکی در یکی از جزایر اندونزی کشف شدند. پیش از این، قدیمی‌ترین اسناد نقاشی‌های انسان در اروپا پیدا شده بودند.

تیم محققان موسسه "اسکریپس" در جنوب کالیفرنیا موفق شدند که به دی‌ان‌‌ای یک باکتری، که دارای ۴ عضو تشکیل دهنده است، دو عضو دیگر اضافه کنند. آنها با این کار موفق شدند که ساختار ژنتیکی یک موجود زنده را تغییر دهند. هدف آنها این بود که ببینند آیا این دی‌ان‌ای. گسترش یافته قابلیت‌های جدید دارد یا نه.

بسیاری از تیم‌های تحقیقی به دنبال این سوال رفتند که دایناسورها تا چه اندازه با پرندگان هم ریشه هستند. نتایج تحقیق آنها این بود که دایناسورها در ابتدا جثه‌ای سبک داشتند تا بتوانند راحت‌تر پناهگاه پیدا کنند. اما آنها در مراحل تکاملی بعدی بالدار شدند.

دو تیم علمی روش‌های جدید برای کپی کردن سلول‌هایی که انسولین تولید می‌کنند یافته‌اند. این سلول‌ها باعث ترشح کافی انسولین در لوزالمعده می‌شوند. اما در بیمارانی که دارای دیابت نوع یک هستند، این سلول‌ها تخریب شده‌اند. این دسته از بیماران باید به خود انسولین تزریق کنند. حال این امید وجود دارد که برای این بیماری درمانی یافت شود.

محققان کشف کردند که اگر به موش‌ها پروتئینی به نام GDF11، برگرفته از خون حیوانات جوان، تزریق شود، ماهیچه‌ها و مغز آنها تجدید نیرو می‌کنند. برخی پژوهشگران دیگر از خون و پلاسمای خون استفاده کردند و توانستند اثبات کنند که حافظه موش‌ها بهتر شده است.

با نور لیزر دانشمندان توانستند برنامه سلول‌های مغزی‌ای که از طریق ژنتیکی تغییر داده بودند را عوض کنند. از طریق این روش آنها حتی قادر به این شدند که تجربیات بد را با تجربیات خوب جایگزین کنند. به همین خاطر دانشمندان استنفورد امیدوارند که بتوانند از این طریق با بیماری‌های مغزی مقابله کنند.

شرکت آی بی ام امسال چیپ‌هایی از فلز نیمه‌هادی تولید کرد که مغز انسان را تقلید می‌کردند. آنها در این زمینه گام بلندی برداشته‌اند. این چیپ که TrueNorth نام دارد، قابلیت بالایی در تشخیص طرح‌حا و تعیین اشیا دارد.

دانشمندان انفورماتیک موفق شدند که گروهی از چند روبات را طوری طراحی کنند که خود و بدون کمک انسان ساختارهای ساده بسازند. امری که در این میان مهم است، همکاری بین روبات‌هاست.

در اینجا دانشجویان کارهای نهایی ساخت یک ماهواره را انجام می‌دهند. از این گونه ماهواره‌های مکعبی تاکنون بسیار ساخته شده است اما در سال ۲۰۱۴ ، ۷۵ عدد از آنها به مدار نزدیک به کره زمین فرستاده شدند. آنها برای انجام کارهای تحقیقی مناسب هستند اما فضای زیادی برای دستگاه‌های مختلف ندارند.

منبع : برترین ها 
باز نشر : سایت علمی نخبگان جوان

 

کلمات کلیدی: 

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 29505
  • بازدید دیروز: 56447

افراد آنلاین:

181

اکنون ساعت   3:46 pm به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 3 ارديبهشت 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان