. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

DNA اسب‌های باستانی آشکار کننده تاثیر نسل گیری انسان بر این حیوان

PDF version
کل آرا: 472
دسته بندی: 
DNA اسب‌های باستانی آشکار کننده تاثیر نسل گیری انسان بر این حیوان
پوشش سفید با خال‌های سیاه: شاید بعضی‌ها یاد کارتون Pippi جوراب بلند و اسب او یعنی Lilla Gubben بیافتند. اما دلیل محبوبیت اسب‌های خال دار (اسب پلنگی) در طول قرون گذشته چه بوده است؟ محققان متوجه شده اند که حضور این اسب‌ها در طول تاریخ دارای نوسان زیادی بوده است.

پوشش سفید با خال‌های سیاه: شاید بعضی‌ها یاد کارتون Pippi جوراب بلند و اسب او یعنی Lilla Gubben بیافتند. اما دلیل محبوبیت اسب‌های خال دار (اسب پلنگی) در طول قرون گذشته چه بوده است؟ محققان متوجه شده اند که حضور این اسب‌ها در طول تاریخ دارای نوسان زیادی بوده است.

مثال‌هایی از دست سازها و فرهنگ انسانی در زمینه اسب با ظاهر پلنگی

 

یک گروه بین المللی از محققان تحت سرپرستی دانشمندان پژوهشکده Leibniz آلمان در زمینه تحقیق حیات وحش (IZW)، فنوتیپ (ظاهر) ۹۶ استخوان و دندان باستانی اسب‌هایی متعلق به اواخر دوره چهارم زمین شناسی (Pleistocene) تا قرون وسطی را مورد آزمایش ژنتیکی قرار دادند. اگرچه مشخص شد تعداد بسیار زیادی از اسب‌های مربوط به اوایل دوره برنز (۲۷۰۰ تا ۲۰۰۰ پیش از میلاد مسیح) دارای نقوش پلنگی بودند اما این پوشش ظاهری تقریبا در اواخر همین دوره کاملا از میان رفته است. یکی از دلایل ممکن می‌تواند این باشد که اسب‌های خالص یا هموزیگوت (مانند Appaloosa و اسب مینیاتوری آمریکایی) دارای شب کوری هستند. توانایی دیدن برای برقراری ارتباط، جهت یابی، جستجوی غذا و فرار از مهاجمین ضروری است. در نتیجه حیوانات شب کور شانس پایینی را برای زنده ماندن در حیات وحش دارند. اسب‌های شب کور در اسارت انسان‌ها به عنوان حیوانات عصبی و ترسو شناخته می‌شوند که کنترل آنها در هوای گرگ و میش و تاریکی دشوار است.

 

حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال بعد ظاهر پلنگی مجددا به میزان زیادی افزایش داشته است. این رنگ پوشش از حیوانات وحشی متعددی که در آن روزگار وجود داشته اند مجددا به خزانه ژنی حیوانات اهلی وارد شده است. ظاهر متفاوت نژاد‌های اسب در طول اعصار تایید کننده اهمیت تنوع ژنتیکی حیوانات اهلی است. در صورتی که حیات وحش طبیعی اسب و گاو مدت مدیدی است که منقرض شده و جفت گیری با نژاد‌های قبلی غیر ممکن می‌باشد، روش‌های جدید جفت گیری حیوانات منجر به از میان رفتن تنوع ژنتیکی می‌شود. کاهش چشمگیر در تنوع به میزان زیادی تغییرات آینده را در نسل گیری محدود کرده و ما را تنها به تعدادی از نژاد‌های با کارایی بالا وابسته می‌سازد.

پس از عصر آهن شکوفایی مجددی در اسب‌های پلنگی گزارش شده است. سرپرست این مطالعه Arne Ludwig از IZW می‌گوید:

" خصوصیات و ظاهر نژاد‌ها در طول زمان تغییر کرده است همانطور که اکنون این اتفاق رخ می‌دهد."

تغییر علاقه نسبت به اسب‌های با ظاهر پلنگی را نیز می‌تواند در قرون وسطی مشاهده کرد همانطور که در نقاشی‌ها و نوشته‌های آن دوران قابل مشاهده است. آنها جزو حیوانات مورد علاقه اشراف بوده و نماد پاکدامنی بودند. این علاقه در دوران باروک (Baroque) نیز تا پیش از مد افتادن وجود داشت. امروزه پوشش با طرح خال دار در بسیاری از نژاد‌ها وجود دارد و علاقمندان بسیاری را نیز پیدا کرده است.

دکتر Ludwig می‌افزاید:

"اگر تئوری انتخاب متناوب (alternative selection) را قبول داشته باشیم می‌تواند توضیح دهنده این واقعیت باشد که چگونه تنوع ژنتیکی در جمعیت‌های اهلی علی رغم انتخاب وابسته برای یک خصوصیت مشخص می‌تواند محافظت شود. مشکل نسل گیری در امروز این است که نمی‌توانیم به گونه‌های وحشی مناسب در گذشته بازگردیم زیرا آنها به راحتی از میان رفته اند یا گونه وحشی به دلیل انتخاب حذف شده است. این واقعه باید به عنوان یک عامل منفی در خزانه ژنی نژاد‌های حیوانات اهلی امروزی در نظر گرفته شود. از دست رفتن تنوع ژنتیکی به میزان زیادی احتمال نسل گیری در آینده را محدود می‌سازد."

 

منبع: بیونت

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما
و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 14664
  • بازدید دیروز: 66690

افراد آنلاین:

278

اکنون ساعت   5:20 am به وقت تهران میباشد.

امروز: چهارشنبه 13 اسفند 1399

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان